13:23, Thursday, 20.06.2013
ჩეჩნეთიდან ლტოლვილი, 21 წლის გია ხანგოშვილის პატიმრობის საქმით, პრეზიდენტის რწმუნებული კახეთში ლევან ბეჟაშვილი დაინტერესდა. გუბერნატორი დღეს დაკავებულის ოჯახის წევრებს შეხვდა და საქმის დეტალები მოისმინა, რის შემდეგაც მათ დახმარებას დაპირდა.
გია ხანგოშვილი ახმეტის პოლიციის თანამშრომლებმა 2007 წლის სექტემბერში დააკავეს. პროკურატურა მას პანკისში სამუშაოდ მყოფი ჰოლანდიელი ჟურნალისტების ნივთების ქურდობაში ადანაშაულებს და მისთვის 8 წლით თავისუფლების აღკვეთას ითხოვს. განსასჯელი თავს დამნაშავედ არ სცნობს. ხანგოშვილის ადვოკატი კი მისი პატიმრობიდან დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვს. ამ მოთხოვნით, რამდენიმე დღის წინ პანკისის ხეობის სოფელ დუისში ლტოლვილებმა და ადგილობრივმა ქისტებმა საპროტესტო აქციაც გამართეს.
ანგოშვილის საქმით, ცოტა ხნის წინ, "ადამიანის უფლებათა ცენტრიც" დაინტერესდა. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის იურისტების შეფასებით, სისხლის სამართლის საქმეში არცერთი უტყუარი მტკიცებულება არ არსებობს, რომელიც ხანგოშვილის მიერ დანაშაულის ჩადენას დაადასტურებდა. თელავის რაიონული სასამართლო გია ხანგოშვილის საქმეს ამ დღეებში განიხილავს.

Kakheti Regional Governor Becomes Interested in Arbitrary Detention of Chechen Refugee
Levan Bezhashvili, Regional Governor of Kakheti has inquired into the arbitrary detention of Gia Khangoshvili, a twenty-one-year-old Chechen Refuge. Earlier today, the governor met with family members of the detainee, who provided details surrounding the detention of their loved one. Mr. Bezhashvili promised the family his support.
fficers from the Akhmeta district Police Department arrested Gia Khangoshvili in September of 2007. The prosecutor’s office blames him for stealing items belonging to Dutch journalists and have prepared a sentence of eight years imprisonment. The accused has not pleaded guilty, while his attorney is demanding that his immediate release. Several days ago Chechen refugees and members of the local Kist population held a protest action in the village of Duisi in Pankisi Gorge.
The Human Rights Center has taken interest in Khangoshvili’s case. Lawyers of Human Rights organizations assess that there is no valid evidence in the case materials that could prove Khangoshvili as being guilty. The Telavi District court will discuss the case in the near future.