სახალხო დამცველი სახელმწიფოს ნარკოპოლიტიკას მიუღებლად მიიჩნევს
სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა ნარკოპოლიტიკასთან დაკავშირებით დღეს არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მრგვალი მაგიდა გამართა.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ სახელმწიფოს მხრიდან ნარკოტიკების მომხმარებლებისადმი დამოკიდებულება უნდა შეიცვალოს.
მისი თქმით, ბოლო ორი წლის განმავლობაში ნარკოტიკების მოხმარებასთან დაკავშირებით პრობლემების მხრივ, სიტუაცია მნიშვნელოვნად გაუარესდა.
"სახელმწიფომ ვერ გაითავისა ნარკოტიკების მოხმარების სოციალური და ჯანდაცვის ფაქტორები. დღემდე ადეკვატური საზოგადოებრივი სისტემის შექმნა ვერ მოახერხა. ქვეყანაში მცირეა მკურნალობის პროგრამები. არ არსებობს სოციალური პროგრამები. იმის ნაცვლად, რომ ნარკოტიკების მომხმარებლებს საზოგადოებაში დაბრუნების საშუალება მიეცეთ, მათ ავადმყოფობის გამო აჯარიმებენ. მომხმარებლები ციხეში ხვდებიან, სადაც ნარკოტიკების მოხმარებას კიდევ უფრო საშიშ გარემოში აგრძელებენ", - განაცხადა სოზარ სუბარმა.
მისი თქმით, გასული წელს ბიუჯეტში ნარკოტიკებთან დაკავშირებული  ჯარიმების სახით 30 მილიონი ლარია გადახდილი. შახელმწიფომ კი შარშან ნარკომანიის პრობლემის მოგვარებაზე  მიზერული თანხა მხოლოდ 250 ათასი ლარი დახარჯა.
სოზარ სუბარის განცხადებით, სახელმწიფო ძირითად სამოქმედო ინსტრუმენტს წარმოადგენს მოსახლეობის იძულებიით ნარკოლოგიური შემოწმება და ნარკოტიკების მომხმარებელთათვის გარკვეული უფლებების ჩამორთმევა.
"დღეს აუცილებელია სახელმწიფომ გააცნობიეროს არსებული კანონმდებლობის, მასზე დაფუძნებული სამართლებრივი პრაქტიკის სოციალურად საზიანო შედეგები და შეიმუშაოს სტრატეგია, რომელიც  ადამიანის უფლებების პატივისცემასა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პრინციპებზე იქნება დაფუძნებული. ჯანმრთელობის შენარჩუნება და გაუმჯობესება ადამიანის უფლებაა და არა პრივილეგია", - განაცხადა სახალხო დამცველმა.

He says that the situation of drug use has worsened in the last two years. “The government does not realize the social and health factors of using drugs. It still unable to bring the situation under control as there are few treatment programs in the country. Moreover, social programs are lacking. Instead of giving second chances to drug users to return to society, they are fined because of their illness. Users are being arrested where they continue to use drugs even in more dangerous surroundings”, - said Sozar Subari.
He told that 30 million Gel is paid in budget as a fine relating to drugs last year. The government spent just 250 thousand GEL in dealing with the drug problem.”
As Sozar Subari declared, that the main instrument for government is compulsory drug testing and confiscation of some right from users. “Government should realize the existed legislation, and socially harmful results of legal practice and to work out a strategy that will be based on respecting human rights and social health principles. To preserve and improve health is the human right and not privilege”, - said public defender.