შალვა ფიჩხაძე: აფხაზეთში წააგებს ის, ვინც პირველი დაიწყებს ომს
არასამთავრობო ორგანიზაცია "საქართველო ნატოში" თავმჯდომარე შალვა ფიჩხაძე მიიჩნევს, რომ აფხაზეთში ომის დაწყება ყველაზე მეტად აფხაზებს ხელს არ აძლევთ, ხოლო რუსეთს აფხაზეთის ტერიტორია 2012 წლის სოჭის ოლიმპიადისთვის სჭირდება და იქ საომარი მოქმედებების გაშლა, არც რუსეთის ხელისუფლების ინტერესებში უნდა შედიოდეს.
როგორც "მედიანიუსს" შალვა ფიჩხაძემ განუცხადა, რუსეთის მიზანია, აფხაზეთი საქართველოსთვის "დამოკლეს მახვილივით" იყოს და რუსეთს აფხაზეთის მუდმივი პროვოცირების საშუალება ჰქონდეს. მისივე თქმით, ეს ის შემთხვევაა, როდესაც წააგებს ის, ვინც პირველი დაიწყებს ომს.
"თუ საქართველოს ხელისუფლება იმდენად უგუნურია, რომ აფხაზეთში ომს დაიწყებს, ქვეყანა დაკარგავს დასავლეთის მხარდაჭერას, ხოლო თუ რუსეთი იქნება ომის ინიციატორი, მის მიმართ დასავლეთი უძლიერეს ზემოქმედებას განახორციელებს", - მიაჩნია ქართველ ექსპერტს.
მისივე თქმით, ქართული ჯარი ის აღარ არის, რაც აფხაზეთის ომის დროს იყო და მიაჩნია, რომ იმ სამხედრო ძალებით, რომელიც რუსეთს აფხაზეთში ჰყავს შეყვანილი, ქართულ ჯართან გამკლავება გაუჭირდებათ, მაგრამ, "თუ რუსეთი დიდ ძალას გადმოისვრის, ეს უკვე მსოფლიო საზოგადოებას შეუმჩნეველი აღარ დარჩება", - აცხადებს შალვა ფიჩხაძე.
მისივე აზრით, საქართველოს ხელისუფლება დიდი წინდახედულობით არ გამოირჩევა და დასავლეთის დამსახურებაა, აფხაზეთთან დაკავშირებით ჯერჯერობით თავდაჭერილობას რომ ინარჩუნებენ.
ქართველი ექსპერტის აზრით, რუსეთის ხელისუფლებაში იმედი აქვთ, რომ პრეზიდენტ სააკაშვილის "ინფანტილური ხელისუფლება, დიდხანს ვერ შეინარჩუნებენ სიმშვიდეს და 2004 წლის ცხინვალის სამარცხვინო ოპერაციის მსგავს პროვოკაციას გაიმეორებს".

Shalva Pichkhadze: the Loser Will Be the First Who Unleashes War in Abkhazia
Shalva Pichkhadze, the head of the non governmental organization “Georgia in NATO” considers that it is not suitable for Abkhazia to start a war on its territory; the same situation is for Russia. Russia needs Abkhazian territory for the Olympic Games in Sochi in 2012.
As Shalva Pichkhadze reported to the Medianews Russia aims to keep Abkhazia for Georgia as Damocles’ Sward. Russia wants to manipulate with Abkhazia. He states the loser will be the side who will unleash the war.
“If Georgia is ignorant enough to unleash war in Abkhazia, the country will lose the support from the West and if Russia is the initiator of the war then the West will put immense pressure on them,” this is how Shalva Pichkhadze, a Georgian expert thinks about the situation.
He states the Georgian army has changed since the war in Abkhazia in 1990s. Pichkhadze considers it will be hard for the Russian armed forces who are deployed in Abkhazia to defeat Georgian army but if Russia sends more armed forces, then the world society will see very vividly what Russia’s real intentions are,” states Shalva Pichkhadze.
He thinks that the Georgian government is not wise enough and it is merit of West Countries that Georgian government avoids all kinds of hostilities.
The Georgian expert thinks that the Russian government hopes the naïve government of Mikhail Saakashvili will not be able to maintain peace for long time and will repeat the provocation similar to disreputable Tskhinvali operation in 2004.