არასამთავრობოებმა არჩევნებში გამოვლენილი პრობლემები დაასახელეს
"სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ" და "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ" 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ დაკვირვება საქართველოს მასშტაბით 40 საარჩევნო ოლქში აწარმოეს.
პროექტი შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტომ _ "სიდამ" დააფინანსა, ხოლო პროექტის ტექნიკური მხარდაჭერა კი საერთაშორისო საქმეთა ეროვნულ-დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა (ენდიაი) უზრუნველყო.
პროექტის ძირითადი მიზანი საქართველოს 40 საარჩევნო ოლქში 24-საათიანი მონიტორინგის განხორციელება იყო, დაკვირვების სამიზნე ზოგადად, საარჩევნო ოლქების საქმიანობების  და ოლქის შედეგების დაჯამების პროცესი იყო.
"სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების" და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ წარმოდგენილ საჩივრების მიხედვით,  5 იანვრის საპრეზიდენტო არჩევნებისაგან განსხვავებით, 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებზე შედარებით დადებითი ტენდენციები შეინიშნებოდა", _ განაცხადა სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების ხელმძღვანელმა ეკა სირაძემ.

International Society for Fair Elections and Democracy and the Georgian Young Lawyers Association observed 40 election districts throughout Georgia as part of their monitoring of the parliamentary elections back on May 21, 2008.
The project was funded but the Sweden International Development Agency –SDA; technical support was provided by the National Democratic Institution of International Affairs.
The main goal of the project was 24-hour monitoring of 40 DEC in Georgia; the target of the observation was activities of the election district commission and the actual counting of votes.
According to the complaints filed by the International Society for Fair Elections and Democracy and GYLA, unlike presidential elections on January 5, some positive tendencies had been observed during the parliamentary elections,” said Eka Siradze, the director of the International Society for Fair Elections and Democracy.