ჰავიერ სოლანა საქართველოში დემოკრატიის ხარისხით უკმაყოფილოა
საფრანგეთში მცხოვრები ქართველი ჟურნალისტის, გიორგი ფოფხაძის ინფორმაციით, ევროკავშირის უმაღლესი კომისარი ჰავიერ სოლანა უკმაყოფილოა საქართველოში დემოკრატიის განვითარების ხარისხით და მან, საფრანგეთის რადიოს ქართული და რუსული რედაქციისათვის მიცემულ ბოლო ინტერვიუში, საქართველოს პრეზიდენტი მიხელ სააკაშვილი გააკრიტიკა იმის გამო, რომ საქართველოში ირღვევა ადამიანის უფლებები, ხოლო, ბოლო საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნები დიდი დარღვევებით ჩატარდა. „ქვეყანაში გაჩნდნენ პოლიტპატიმრები და მასობრივი ინფორმაციის საშუალებები თანდათან გადადიან ხელისუფლების დაქვედებერებაში“, - განაცხადა სოლანამ.
როგორც „მედიანიუს“ ფოფხაძემ განუცხადა, ხავიერ სოლანა გაოცებული იყო სააკაშვილის ამ ვიზიტის ქართული ინტერპრეტაციით, რადგან რეალურად, მასტან სააკაშვილის შეხვედრა საკმაოდ ხანმოკლე იყო, რის შემდეგაც სააკაშვილმა სასწრაფოდ, კომენტარების გარეშე დატოვა ევროსაბჭოს შენობა.
ქართველი ჟურნალისტის თქმით, ამ საუბრით უკმაყოფილო ჩანდა თავად ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელიც რომელმაც განაცხადა, რომ მიხეილ სააკაშვილი არ იყო მიწვეული ევროკავშირის სამიტზე, როგორც ეს ქართული მედიის საშუალებებმა გაავრცელეს. იგი, ისევე, როგორც უკრაინის პრემიერ-მინისტრი ბრიუსელში იმყოფებოდა ევროპის სახალხო და სოციალისტური პარტიების სამიტზე.
„ჩვენი შეხვედრა კი, იყო ხანმოკლე და უფრო პროტოკოლური ხასიათის. უფრო კონკრეტულად, იგი მიმართული იყო უბრალოდ საქართველოსთან დიალოგის მხარდასაჭერად“, განაცხადა ჰავიერ სოლანამ გიორგი ფოფხაძესთან ინტერვიუში.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი და უკრაინის პრემიერ-მინისტრი იულია ტიმოშენკო ბრიუსელში, რამდენიმე დღის წინათ, ევროპის სახალხო პარტიების სამიტზე იყვნენ ჩასულები. თუმცა, ისინი ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საშინაო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებში, ხავიერ სოლანამ მაინც მიიღო.

Javier Solana Dissatisfied with Level of Democracy in Georgia
Giorgi Popkhadze, Georgian journalist who lived in France, reported that Javier Solana, High Commissionaire at the European Union is dissatisfied with the level of democracy that currently in Georgia and he criticized Mikheil Saakashvili, Georgian President, in his interviews with Georgian and Russian editions of French Radio. He condemned the violation of human rights in Georgia, and he also remarked that presidential and parliamentary elections in Georgia were conducted with serious violations. “The country has new political prisoners and media sources have gradually become influenced by authorities,” said Solana.
Popkhadze reported to the Medianews that Javier Solana was surprised at the Georgian interpretation of Saakashvili’s recent visit because in fact his meeting with the Georgian president was too short and after that Saakashvili left the building of the Council of Europe.
Georgian journalist added that the high commissionaire of the EU was also discontent with the conversation. He stated that Mikheil Saakashvili was not invited to the EU Summit, as it was announced by Georgian Media sources. Both the Georgian president and the Ukrainian Prime-Minister attended the summit of European Public and Social Parties.
“Our meeting was very short and it carried protocol character. More precisely, it aimed to support the dialogue with Georgia,” said Javier Solana in his interview with Giorgi Popkhadze.