საქართველოს პატრიარქი კონფლიქტის ზონაში შესვლას ითხოვს
თბილისი.14.08.08.მედიანიუსი. სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქმა  ილია II-მ მოსკოვისა და რუსეთის საპატრიარქოს გორისა და ნიქოზის ეპარქიის მოსახლეობასთან დაკავშირებაში დახმარება სთხოვა.
როგორც  პატრიარქმა ბრძანა, იგი დაუკავშირდა მოსკოვისა და რუსეთის საპატრიარქოს, რათა დაეხმარონ გორისა და ნიქოზის ეპარქიის მოსახლეობასთან დაკავშირებაში. ასევე ითხოვა, პირადად მას მიეცეს საშუალება შევიდეს გორში და ნიქოზში და იქედან დაჭრილი და დაღუპული გმირი მებრძოლები გამოიყვანოს.
როგორც მოსკოვისა და რუსეთის საპატრიარქოში უწმინდესს განუცხადეს, მათ დღემდე არ მიუღიათ წერილი, რომლითაც ახლახან საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქმა რუსეთის პრეზიდენტსა და  პრემიერს მიმართა.
პატრიარქმა აღნიშნა, რომ საპატრიარქომ წერილი კვლავ გააგზავნა.
ილია II-მ მრევლს კვლავ მოუწოდა გაძლიერებული ლოცვებისკენ. კერძოდ, ხშირად იკითხონ 50-ე ფსალმუნი, რომელიც სინანულის გამომხატველია და 90-ე, რომელიც იცავს ადამიანს ხილული და უხილავი მტრებისგან.

Patriarch of Georgia Requests to Enter Conflict Zone
Patriarch of Georgia, Ilia II requested the Russian Patriarch to assist him to get in touch with the population of Gori and Nikozi Eparchy.
The Georgian Patriarch stated that he got in touch with the Patriarchate of Moscow and Russia and asked them to support him to get in touch with the population of the Gori and Nikozi Eparchy. He also requested the permission to enter Gori and Nikozi personally to withdraw wounded and dead soldiers from the area.
The reply from the Patriarchate of Moscow and Russia stated they had not received previous letter of the Georgian Patriarchate where the latter had appealed to the Russian president and prime-minister.
Georgian Patriarch stated that they sent the appeal second time.
Ilia II called upon the Georgian people to pray for peace and to read Psalm 50 to regret and psalm 90 that protects people from hidden and viewed enemies.
“Do not get depressed and do not be afraid. Georgia has endured much more difficult days during its history,” stated the Georgian Patriarch.