პროტესტის ნიშნად პედაგოგმა რუსული ენის სწავლებაზე უარი თქვა
ქ. გურჯაანის #2 საჯარო სკოლის მასწავლებელმა ზინა ლუაშვილმა პროტესტის ნიშნად მოსწავლეებისთვის რუსული ენის სწავლებაზე უარი თქვა. შესაბამისი განცხადებით მან სკოლის დირექციას გუშინ მიმართა.
"მე რუსულ ენას სიყვარულით ვასწავლიდი, მაგრამ ის, რაც აგვისტოში მშობლიურ მიწაზე ვნახე, სიყვარული სიძულვილმა შეცვალა. არ შემიძლია ქართველ ბავშვებს მტრის ენა ვასწავლო", - აღნიშნულია განცხადებაში.
ზინა ლუაშვილი გურჯაანის სკოლაში რუსულ ენას 30 წელზე მეტია ასწავლის. მას წარმატებული პედაგოგიური მოღვაწეობისათვის არაერთი ჯილდო და მადლობა აქვს მიღებული. ზინა ლუაშვილი ქ. გურჯაანში, ნონეშვილის ქუჩაზე მდებარე საცხოვრებელ სახლში მარტო, სოციალურად გაჭირვებულ მდგომარეობაში ცხოვრობს. როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, პედაგოგს ბანკიდან სესხიც აქვს გამოტანილი. მიუხედავად იმისა, რომ რუსული ენის სწავლებაზე უარის თქმით, პედაგოგი შემოსავლის გარეშე დარჩა, ზინა ლუაშვილის განცხადებით, ამ ფაქტორს გადაწყვეტილების მიღებისას ხელი არ შეუშლია.

Teacher Refused to Teach Russian Language at Public School in Protest to Russia
Zina Luashvili, teacher of the Gurjaani Public School # 2 refused to teach Russian language at school in protest. She has already petitioned to the school administration with the same request.
“I was teaching Russian language with love but after the disaster that happened in August in my homeland, the love was changed into hatred. I cannot teach Georgian children the language of our enemy,” stated the teacher.
Zina Luashvili has been teaching Russian language at Gurjaani public school for over thirty years. She has received many awards for her work. Zina Luashvili lives in Noneshvili Street, Gurjaani in the conditions of a socially excluded person. Reportedly, the teacher has some loan at the bank. Although after her decision Zina Luashvili remained without any income, she said the fact did not prevent her from making similar decision.