საქართველო: ევროკავშირის მისიამ უნდა დაიცვას მშვიდობიანი მოსახლეობა
თბილისი, 2008 წლის 16 სექტემბერი - ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას, რომლის მიზანია ჩავიდეს სამხრეთ ოსეთში, უნდა მიეცეს შესაბამისი მანდატიც და საშუალება, რომ დაიცვას  ადგილობრივი მშვიდობიანი მოსახლეობა; განაცხადა ჰუმან რაითს ვოჩმა დღეს. ჰუმან რაითს ვოჩის ექსპერტებმა ბოლო დღეებში მოახერხეს სერიოზული და უამრავი მასალის მოგროვება, რაც ადასტურებს ოსების მიერ კონფლიქტის ზონაში მცხოვრები მშვიდობიანი მოსახლეობის წინაამღმდეგ თავდასხმას; ეს ყველაფერი რუსების მეთვალყურეობის ქვეშ ხდებოდა.
„ეს ეგრეთ წოდებული „ნეიტრალური ზონა“ ყველაფერია გარდა ნეიტრალურისა - ის არავის ეკუთვნის და იქ მცხოვრები ადამიანები განსაკუთრებულ დახმარებას საჭიროებენ,“ განაცხადა საქართველოში ჰუმან რაითს ვოჩის წარმომადგენელმა გიორგი გოგიამ. „მონიტორინგი შესანიშნავი იქნება მაგრამ რაც აუცილებლად გვჭირდება ეს ევროპის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიცია მისიაა რომელსაც უფლება აქვს დაიცვას ხალხი მილიციისა და სხვათა თავდასხმებისაგან; საშუალება მიეცეს დევნილებს უშიშრად დაუბრუნდნენ საკუთარ სახლებს.’
რუსული სამხედრო ნაწილები ქართვულ პოლიციას არ უშვებენ გორის რაიონის სოფლებში, რომელიც სამხრეთ ოსეთს ესაზღვრება. არც თავად რუსული ჯარები აკონტროლებენ ამ სოფლებს.
2008 წლის 8 სექტემბერს საქართველოსა და რუსეთის მთავრობებს შორის დადებული ხელშეკრულების თანახმად, ევროკავშირმა საქართველოში გამოგზავნა 200 სამოქალაქო ექსპერტი და პოლიციის დამკვირვებლები ევროპის უშიშროებისა და თავდაცვის პოლიციიდან. უიარაღო დამკვირვებლებს ექნებათ მონიტორინგის მანდატი, მაგრამ ისინი ვერ დაიცავენ გორის რაიონის მოსახლეობას.
სამი კვირა გავიდა რუსული ჯარების გორის რაიონის უმეტესი ტერიტორიებიდან გასვლის შემდეგ. მიუხედავად ამისა, ათი ათასობით ქართველი რჩება უსახლკაროდ, რადგან მათ არ შეუძლიათ სახლში ჩასვლა უსაფრთხოების არ არსებობის გამო. მათი სახლები დანგრეულია დაბომბვის ან დაწვის შედეგად. (http://hrw.org/english/docs/2008/08/27/georgi19704.htm ) უსაფრთხოების თვალსაზრისით სიტუაცია არასტაბილური რჩება სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციული საზღვრის მახლობლად. გორის რაიონიდან დევნილმა პირებმა, რომლებსაც გაესაუბრნენ ჰუმან რაითს ვოჩის წარმომადგენლები, ანონიმურად განაცხადეს, რომ მათ არ შეუძლიათ სახლებში დაბრუნება, რადგან ეშინიათ სახლში დაბრუნებისას ოსეთის მილიციის თანამშრომლები თავს დაესხმიან, რადგან რეგიონში ქართველი სამართალდამცველები ვერ პატრულირებენ.
„ევროკავშირი აცხადებს რომ დევნილები აუცილებლად უნდა დაბრუნდნენ; მაგრამ ის ვერ აცნობიერებს იქ არსებულ უკანონო სიტუაციას და მუდმივ ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებს,“ განაცხადა გოგიამ. „გამოქცეულ ადამიანებს ეშინიათ დაბრუნების და ვინც ბედავს დაბრუნებას, სერიოზული საფრთხის წინაშე დგას. ევროპის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიციის მისია მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ასრულებენ დაცვისა და სამართალდამცველის ფუნქციებს; არ არსებობს არანაირი მიზეზი რატომ არ შეიძლება აღნიშნულმა ორგანიზაციამ მისია მოავლინოს ჩვენს ქვეყანაშიც“.
ჰუმან რაითს ვოჩის წარმომადგენლებმა დაადგინეს, რომ გორის რაიონის სოფლებში დარჩენილი ადამიანები მოხუცები არიან, რომლებსაც იმედი აქვთ საკუთარ სახლებს დაიცავენ, ან უბრალოდ ვერ შეძლეს გაქცევა. გორის თავშესაფრებში მცხოვრები ახალგაზრდა დევნილები რისკავენ მშობლიურ სოფლებში შესვლას მხოლოდ დღისით. ისინი უვლიან სახლს და მოსავალს; შემდეგ ისევ ბრუნდებიან თავშესაფრებში. ადამიანები რომლებიც ღამეებს სოფლებში ატარებენ, ერთ ადგილას იკრიბებიან რომ ბევრი ერთად უსაფრთხოდ იყოს ან იმალებიან მინდვრებსა თუ ტყეებში საკუთარი სახლების ახლოს.
„მათი შიში არ არის წარმოსახვითი“, განაცხადა გოგიამ, „მშვიდობიან მოსახლეობაზე თავდასხმები გრძელდება და ხალხს წასასვლელი არსად აქვს, რომ უსაფრთხოდ იგრძნოს თავი“.
ჰუმან რაითს ვოჩმა მოახდინა უამრავი თავდასხმისა და მუქარის ფაქტების დოკუმენტირება რომლის დროსაც ოსური მილიციის წარმომადგენლები ქართველებზე ახდენენ ზეწოლას ბოლო ათი დღის განმავლობაში. მაგალითად; ქარელის რაიონის სოფელ აბანოსკოდას მკვიდრი 22 წლის დათო იხსენებდა, როგორ მოკლეს მისი 75 წლის ბებია 6 სექტემბერს. მან განუცხადა ჰუმან რაითს ვოჩს რომ 5 სექტემბერს ის სოფელში ავიდა ბებიის სანახავად და მოსავლის არებაში დასახმარებლად. „მე და მამაჩემი ვმუშაობდით ბებიას ბაღში, როცა სახლს მივუახლოვდი ორმა შეიარაღებულმა ოსმა გამაჩერა და მკითხა ვინაობა. ერთ-ერთმა მათგანმა იარაღი დამიმიზნა და მომთხოვა მობილური ტელეფონი მიმეცა მისთვის; მეც დავემორჩილე“.
„მეორე საღამოს, სოფელში შესვლამდე ბებიის სახლში დავბრუნდი და დავინახე რომ მამაჩემი ოთხ შეიარაღებულ და ნიღბიან მამაკაცს ყავდა დაკავებული; მათ კამუფლაჟიანი ფორმები ეცვათ,“, ყვება დათო. „ისინი ცდილობდნენ ჩემი და მამაჩემის წაყვანას. ბებია ეწინააღმდეგებოდა და მამაჩემს ეჭიდებოდა რომ არ წაეყვანათ. ერთ-ერთი თავდამსხმელი ბებიას ეცა და გაათრია. ჩვენ ყველამ დავიწყეთ ბროძოლა. თავდამსხმელმა ორჯერ მესროლა მარჯვენა ფეხში. მამაჩემს უკნიდან ესროლეს და მაშინვე დაეცა. არ ვიცი ბებიას როგორ ესროლეს მაგრამ როცა უკან მოვიხედე ის უკვე მკვდარი იყო.“
დათო და მამამისი გადარჩნენ. დათო ისევ საავადმყოფოშია მუხლის მოტეხილობის გამო. მამამის მუცელში მიყენებულ ჭრილობაზე მკურნალობდნენ.
6 სექტემბერს, 40 წლის ლადო გორის რაიონის სოფელ ქვემო არცევში მიდიოდა მანქანით, როცა ის ორმა შავნიღბიანმა და შეიარაღებულმა მამაკაცმა გააჩერა, რომლებიც იქვე მდგარი მანქანიდან გადმოვიდნენ. ლადომ ჰუმან რაითს ვოჩს უამბო: „ისინი დამტვრეული ქართულით მელაპარაკებოდნენ ოსური აქცენტით. ერთ-ერთმა მათგანმა დოკუმენტები მომთხოვა; მივეცი და შემდეგ მომთხოვა გავყოლოდი, რომ შეემოწმებინათ ჩემი პირადი მონაცემები. მეორემ გინება დამიწყო. შემეშინდა და გავიპარე. უკან გამომედევნენ მანქანით დაახლოებით 2 კილომეტრზე მდიეს და თან მესროდნენ. ჩემი მანქანის მარჯვენა საქარე მინა ჩაიმსხვრა. მე და ჩემმა მეუღლემ იმ დღესვე დავტოვეთ სოფელი. იქ აღარ დავბრუნდები ვიდრე პოლიცია არ დაიცავს ჩვენს უსაფრთხოებას“.
ჰუმან რაითს ვოჩმა აღმოაჩინა ახალი მტკიცებულება სამხრეთ ოსეთში სახლების დაწვის შესახებ. უამრავმა თვითმხილველმა, რომლებიც ბოლოს გამოიქცნენ სამხრეთ ოსეთის საზღვართან მდებარე სოფელ დისევიდან, ჰუმან რაითს ვოჩთან საუბრის დროს აცხადებენ რომ 13 სექტემბრამდე სოფლეში სახლების უმრავლესობა დაწვეს. სოფლის დიდი ნაწილი მაშინ გადაწვეს როცა ოსური მილიციელები შემოვიდნენ 11 აგვისტოს; მაგრამ დარჩენილი სახლები ნელნელა დაწვეს ბოლო დღეების განმავლობაში. ერთი თვითმხილველი რომლიც გორში 15 სექტემბერს ჩამოვიდა ამბობდა რომ მან 15 თუ 16 სახლი დაინახა როგორ დაწვა ოსურმა მილიციამ 12-დან 15 სექტებრამდე. ამ ქალბატონმა ჰუმან რაითს ვოჩს განუცხადა რომ მიუხედავად იმისა რომ ის თავის სახლში დარჩა მთელი კონფლიქტის, მარადიორობისა და ოსების მხრიდან თავდასხმების პერიოდში, უკანასკნელმა სისტემატიურმა სახლების გადაწვამ ის აიძულა სახლი მიეტოვებინა.
დისევისა და სხვა სოფლების მაცხოვრებლები ყვებიან ქურდობის უამრავი ფაქტის შესახებ; მათ ხშირად ესმოდათ სროლები ბოლო ათი დღის განმავლობაშიც; ადგილობრივების განცხადებით, ბოლოდროინდელ თავდასხმებსა და ძარცვაში არამარტო ოსები არამედ მეზობელი სოფლების მოსახლეობაც იღებდა მონაწილეობას, რომლებმაც არსებული განუკითხაობით ისარგებლეს.
„ბოლო კვირების განმავლობაში ევროკავშირმა ყურადღება გაამახვილა სამხრეთ ოსეთის სტატუსზე და მოითხოვა რუსეთის ჯარების გასვლა საქართველის ტერიტორიიდან“ განაცხადა გოგიამ. „მაგრამ ახლა ზუსტი დროა იმისათვის, რომ ევროკავშირმა თანაბარი ყურადღება მიაქციოს კონფლიქტის ზონაში ადამიანების უსაფრთხოებასა და უფლებების დაცვას. ევროკავშირის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიციის მისია შეძლებს მშვიდობიანი მოსახლეობის დაცვას და ეს ე.წ. ბუფერულ ზონებში საუკეთესო სტარტი იქნება.“

In Security Vacuum, Frequent Attacks and Pervasive Fear
(Tbilisi, September 16, 2008) – The European Union observer mission scheduled to move into areas near South Ossetia must be given both a mandate and adequate resources to protect civilians, Human Rights Watch said today. Human Rights Watch researchers in Georgia in recent days have documented numerous attacks by Ossetians against civilians in villages in this area, which is effectively under Russian control.
“The so-called ‘security zone’ is anything but safe – it is a no-man’s land, and people there desperately need protection,” said Giorgi Gogia, Human Rights Watch’s researcher on Georgia. “Monitoring is welcome, but what is urgently needed is a robust ESDP mission authorized to do policing to protect people from militia and other attacks and allow the displaced to return safely to their homes.”
The Russian military has not been allowing Georgian police into many of the villages in Georgia’s Gori district, which borders South Ossetia. Nor has the Russian military been policing the villages itself.
Under an agreement reached September 8, 2008, with the Russian and Georgian governments, the EU will send 200 civilian experts and police observers under the European Security and Defense Policy (ESDP) to Georgia. The observers, who will be unarmed, will have a mandate to monitor but not to protect civilians in the Gori area.
Three weeks after Russian forces withdrew from most parts of Gori district, tens of thousands of Georgians remain displaced, both because security is deteriorating and because many homes have been destroyed by bombing or deliberately burned (http://hrw.org/english/docs/2008/08/27/georgi19704.htm ). The security situation remains particularly unstable in areas close to the administrative border with South Ossetia. Displaced Gori district residents who spoke to Human Rights Watch uniformly said they feel unable to return to their homes to stay because they fear attacks by Ossetian militias and others seeking to exploit the utter lack of law enforcement in the area.
“The EU says return of the displaced is a priority, but it hasn’t acknowledged the lawless situation and ongoing human rights abuses,” said Gogia. “Many who have fled are afraid to return, and those who do, face a real risk of violence. ESDP missions in other parts of the world have had policing and protection responsibilities, and there is no good reason why they can’t have them here.”
Human Rights Watch researchers found that most people remaining in the villages of Gori district are elderly men and women who hope to protect their homes and property or who physically cannot leave. Some younger people from these villages venture from displaced person shelters in the town of Gori to their home villages for a few daylight hours. They look after their houses and harvest their crops, then return to the shelters. Villagers spending the night in villages either gather in one place to seek safety in numbers or hide in fields or woods near their homes.
“Their fear of violence isn’t abstract,” said Gogia. “Attacks on civilians continue, and people have nowhere to turn for protection.”
Human Rights Watch documented numerous attacks and threats against civilians by Ossetian militias and armed criminals in the last 10 days. For example, “Dato”, a 22-year-old villager from Abanoskoda, in the Kareli district on the administrative border with South Ossetia, described the killing of his 75-year-old grandmother on September 6. He told Human Rights Watch that on September 5 he was in the village to check on her and help with the harvest. “My father and I were harvesting crops in my grandmother’s field,” he said. “As I approached the house, two Ossetians in camouflage, armed with machine guns, stopped me and asked me who I was. One of them cocked his gun and demanded that I give him my cell phone, and I did so.”
“The next evening, after going into the village, I returned to my grandmother’s house and found that my father was being held by four armed men in masks, wearing camouflage uniforms,” said “Dato. “They tried to take me and my father away. My grandmother was protesting and pulling on my father to keep him from being taken. One of them grabbed her to pull her away, and we all began to struggle. The assailants shot me twice in the right leg. They shot my father in the back, and he immediately fell down. I don’t know how my grandmother was shot, but when I was able to look at her I saw that she was dead.”
“Dato” and his father survived. “Dato” remains in the hospital with a knee fracture. His father was treated for a wound to the abdomen.
On September 6, a 40-year-old man, “Lado,” was driving in another Gori district village, Kvemo Artsevi, when he was stopped by two men in black ski masks and camouflage uniforms armed with machine guns and standing near a car along the side of the road. “Lado” told Human Rights Watch: “They spoke to me in broken Georgian with an Ossetian accent. One of them asked for my documents, took them, and then asked me to come with them to verify my identity. The other one started swearing at me. I was scared and so I sped away. They followed me in their car for about 2 kilometers and shot at me. The right rear window of the car was shot out. My wife and I left the village that day. I won’t go back until there are police to protect us. Those who are there made us leave.”
Human Rights Watch also found new evidence of the torching of homes in South Ossetia. Multiple witnesses who recently fled Disevi, a village on the South Ossetian border, told Human Rights Watch that, as of September 13, the vast majority of houses in the village had been burned. Much of the village had been burned when Ossetian militias entered the village on August 11, but the remaining houses have been steadily targeted in recent days. One witness who arrived in Gori on September 15 stated that she saw 15 or16 houses being burned by militias in the period between September 12 and September 15. This witness told Human Rights Watch that although she had stayed in her house throughout the conflict and through the looting and burning by Ossetian militias immediately following the active fighting, the recent systematic burning had caused her to give up hope that her home would be spared.
Disevi residents and residents of other villages also described a series of thefts and said they have heard frequent shooting in the past 10 days, they said they believe that the recent attacks and criminal activity have been carried out not only by Ossetian militia members, but also by civilian residents from neighboring villages taking advantage of the security vacuum.
“Over the past weeks the EU has focused on the status of South Ossetia and the withdrawal of Russian forces from Georgia proper,” said Gogia. “But it’s high time for the EU to pay equal attention to the rights and safety of the people in these areas. Ensuring that the EU’s ESDP mission can actually protect civilians and itself in the so-called buffer-zones would be a good start.”