ევროსაბჭო რუსეთს საერთაშორისო სამართლის ნორმების დარღვევაში ადანაშაულებს
"საერთაშორისო სამართლის ნორმების მიხედვით, ის სახელმწიფო, რომელმაც სხვა ქვეყნის ტერიტორიის ოკუპირება მოახდინა, პასუხისმგებელია იმ მოვლენებზე, რაც მოხდა ოკუპირებულ ტერიტორიაზე,"  _ განაცხადა ევროსაბჭოს წარმომადგენელმა მათიას იორშმა თბილისში გამართულ პრესკონფერენციაზე.
მისი თქმით, საქართველოში არცერთი რუსული ბლოკპოსტი არ უნდა იყოს.
25 სექტემბერს ევროსაბჭოს დელეგაცია თბიკლისიდან ცხინვალის რეგიონში ჩავიდა და სამხრეთ ოსეთის კრიმინალური რეჟიმის ლიდერს ედუარდ  კოკოითის შეხვდა.
„კოკოითმა ჩვენ გვითხრა, რომ თქვენი დელეგაცია ბოლოა, რომელსაც ეძლევა საშუალება საქართველოს მხრიდან შევიდეს მათთან“, _ განაცხადა მათიას იორშმა და დასძინა, რომ კოკოითის მხრიდან ასეთი პოზიცია მისთვის მიუღებელია.
„მიუღებელია იმიტომ, რომ ამას იმ ქვეყნის დე-ფაქტო პრეზიდენტი ამბობს, რომლის დამოუკიდებლობა მხოლოდ რუსეთმა და ნიკარაგუამ აღიარა“, _ აცხადებს მათიას იორში.

Council of Europe Blames Russia for Breaching International Law
“According to the international law, the state which occupied the territory of another one is responsible for the incidents that occur on the occupied territory,” stated Matias Iorsh, representative of the Council of Europe, during a recent press conference in Tbilisi.
He stated that no Russian checkpoints should remain in Georgia. On September 25 the delegation of the Council of Europe arrived in Tskhinvali region and met with Eduard Kokoiti, the de-factor leader of South Ossetia, which is considered by the legal central government in Tbilisi as a criminal authority.
“Kokoiti told us that our delegation is the last one that will be allowed to enter the region from Georgian side,” said Matias Iorsh and added that the stated position of Kokoiti is completely unacceptable for him.
“It is unacceptable because the statement is made by a de-facto president of the country whose independence was recognized by only Russia and Nicaragua,” stated Matias Iorsh.