კავშირგაბმულობის ტექნიკუმიდან 105 აფხაზეთიდან დევნილი ოჯახი გამოასახლეს
კონსერვატიული პარტიის განცხადებით, თბილისში ბოგდან ხმელნიცკის ქ.№48-ში კავშირგაბმულობის ტექნიკუმის შენობიდან 105 აფხაზეთიდან დევნილი ოჯახი ადგილობრივი გამგეობისა და  პოლიციის თანამშრომლებმა გამოდევნეს.
პარტიის წევრები მოითხოვენ, რომ დევნილებისათვის გამოიყოს ალტერნატიული ფართი და სამართალდამცავების ქმედებაზე დაიწყოს გამოძიება.
დამოუკიდებელმა ექსპერტის ლანა გალდავას განცხადებით, აფაზეთიდან დევნილი 105 ოჯახი ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს ნებართვით, ბოგდან ხმელნიცკის ქ.№48-ში აგვისტოს თვეში შესახლდა. მისი თქმით, აქ მანამდე აფხაზეთიდან დევნილი რამდენიმე ოჯახიც ცხოვრობდა.
„მიუხედავად იმისა, რომ მათ ნებართვა ჰქონდათ დასახლებულიყვნენ კავშირგაბმულობის ტექნიკუმის შენობაში, დევნილებს ძალით დაატოვებინეს შენობა. 2 ოქტომბერს ღამით, ისან-სამგორის გამგეობის პოლიციის თანამშრომლებმა დევნილები ძალადობით გამოყარეს შენობიდან. დაზარალებულია ერთი არასრულწლოვანი, რომელიც შეხლა-შემოხლის დროს ინვალიდის ეტლიდან გადმოაგდეს.
კონსერვატიული პარტიის სახელით მოვითხოვთ, დაუყოვნებლივ გამოიყოს ალტერნატიული საცხოვრებელი ადგილი დევნილებისთვის, რომლებიც ამჟამად 31-ე ქარხნის ტერიტორიაზე იმყოფებიან. იმის დამადასტურებლად, რომ დევნილებზე ძალა იქნა გამოყენებული, სამართალდამცავების მხრიდან  ჩვენ გვაქვს ვიდეო-მასალა. ასევე, მოვითხოვთ, რომ მოხდეს ამ საქმის გამოძიება“, _ განაცხადა ლანა გალდავამ. მისი თქმით, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო ამასთან დაკავშირებით განცხადებას არ აკეთებს

105 IDP Families from Abkhazia Evicted from Vocational College for Communications
The Georgian Conservative Party of announced that 105 Abkhazian IDP families were evicted from the building of the Vocational College for Communications in Bogdan Khmelnitski str. 48; these people were forced out by local authority and supported by police officers.
Members of the political party demand to find alternative accommodation for IDPs and launch criminal persecution against law enforcers who illegally evicted these people.
Lana Galdava, an independent expert stated that 105 IDP families from Abkhazia sheltered into the building based on the permission of the Georgian Ministry of Refugees and Accommodation back in August. She added that before that several other IDP families from Abkhazia lived in that building.
“Although they had permission to live in the building of the vocational college, the IDPs were forced out of the building. At night of October 2 police officers of the Isan-Samgori district police department evicted the IDPs under physical force. One juvenile was injured during the eviction; he fell off out of his wheelchair.
We demand in the name of the Conservative Party to find alternative accommodation for IDPs who are currently in the territory of the factory # 31. We have video-recording of the police officers’ harassment against the IDPs.  We also demand to start investigation on this incident,” said Lana Galdava, She added that the Ministry of Refugees and Accommodation us refusing to make comments about the incident.