არასამთავრობოები სიღნაღის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების სამსახურის მუშაობას აკრიტიკებენ
კახეთის არასამთავრობო ორგანიზაციათა კლუბი სიღნაღის სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების სამსახურის მუშაობას აკრიტიკებს. როგორც ორგანიზაციაში აღნიშნეს, სიღნაღის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების სამსახური, გარდა იმისა, რომ გამოძახებებზე დროულ რეაგირებას ვერ ახდენს, ხშირია შემთხვევები, როცა ექიმთა ჯგუფებს ტკივილგამაყუჩებლები და სხვა საჭირო მედიკამენტებიც არ აქვთ.
"გარდა იმ ინფორმაციებისა, რასაც მოსახლეობა გვაწვდის, ერთ-ერთი შემთხვევის დროს ჩვენმა წარმომადგენლებმა თავად ნახეს, რომ სიღნაღის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების სამსახური, ქალაქ სიღნაღში, გამოძახებაზე, შეტყობინებიდან ერთი საათის დაგვიანებით მივიდა. ექიმებს სიცხის და წნევის გასაზომი გამართული ხელსაწყოებიც კი არ ჰქონდათ, მედიკამენტებზე რომ აღარაფერი ვთქვათ", - განაცხადეს არასამთავრობო ორგანიზაციათა კლუბში.
არასამთავრობოების ბრალდებებს უარყოფს სიღნაღის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების სამსახურის უფროსი ნუგზარ ლათიბაშვილი. მისი თქმით, სამსახურს ყველა ის მედიკამენტი აქვს, რაც ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტროს მიერ დამტკიცებულ ჩამონათვალშია მითითებული. რაც შეეხება დაგვიანებებს, ლათიბაშვილმა აღნიშნა, რომ გამოძახებები ბევრია, ბრიგადა კი სულ სამი, რის გამოც ექიმებს გამოძახების ადგილზე დროულად მისვლა ხანდახან აგვიანდებათ.

Club of Kakheti NGOs criticizes activities of the Sighnaghi first medical aid service. The club’s representatives stated the service does not react on the calls in a timely fashion. Moreover, have been instances when emergency response doctors did not have pain-killers and other necessary medicines when they went out on calls.
“Other than the information that was provided by locals who are most concerned, representatives of our club personally witnessed how an ambulance arrived at the place one hour after having been called Sighnaghi. The doctors did not have the most basic of instruments to measure a person’s temperature and to take blood pressure readings,” said the representatives of NGO club.
Nugzar Latibashvili, the head of Sighnaghi First Medical Aid Service Centre, denies the accusations made against their office. He claims they have all medicines that are on the list provided by the Ministry of Healthcare. As for late arrivals, Latibashvili stated that three brigades of the first aid cannot manage to cope with all emergency calls on time.