საქართველო-რუსეთის კონფლიქტის დროს მშვიდობიან მოსახლეობას შორის არსებული მსხვერპლის შეფასება
საქართველო-რუსეთის ხუთდღიანმა ომმა სერიოზული და ხანგრძლივი ზარალი მიაყენა მშვიდობიან მოსახლეობას, რომელიც ორმხრივ ცეცხლში მოყვა.
ამნესტი ინტერნეშენალის ბოლო ანგარიშში, "ცეცხლის ხაზში მოყოლილი მშვიდობიანიმოსახლეობა: საქართველო-რუსეთის კონფლიქტი," ნათქვამია დაახლოებით 20 000 ეთნიკური ქართველი კვლავ ვერ ახერხებს სამხრეთ ოსეთში საკუთარ სახლებში დაბრუნებას; ვინც მოახერხა დაბრუნება ,სახლები გაძარცვული ან დანგრეული დახვდა.
კონფლიქტიდან ასი დღის შემდეგ გამოქვეყნებული ანგარიში ემყარება 2008 წლის აგვისტოდან ოქტომბრის ბოლომდე კონფლიქტის ზონაში სიტუაციის შესასწავლად ჩასულ სადამკვირვებლო მისიის მასალებს. ანგარიშში ნათქვამია, რომ კონფლიქტის არცერთმა მხარემ არ მიიღო საჭირო ზომები, რათა მშვიდობიანი მოსახლეობა  7-13 აგვისტოს საომარი მოქმედებებისაგან დაეცვა.
ადგილზე მოძიებული მტკიცებულებები ცხადყოფს, რომ კონფლიქტის ყველა მხარემ დაარღვია ადამიანის უფლებათა და ჰუმანიტარული სამართლის საერთაშორისო ნორმები კონფლიქტის დროს და შემდგომ.
სოფლები და ქალაქებში დასახლებული ადგილები დაიბომბა და დაინაღმა; თვითმხილველთა ცნობით ბევრი მშვიდობიანი მოსახლე სოფლებიდან გამოქცევის დროს დაბომბვების მსხვერპლი გახდა.
მშვიდობიან მოსახლეობაში მსხვერპლის რიხცვი აჭარბებს გარდაცვლილი სამხედროების რიცხვს; კონფლიქტის ზონაში სახლებში, საავადმყოფოებში, სკოლებში და სხვა შენობებში მათი სიცოცხლე საფრთხეში იყო.
კონფლიქტის შემდგომ ,რუსების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ,სამხრეთ ოსეთის მილიციური ჯგუფები ინტენსიურად ძარცვავდნენ ქართველებით დასახლებულ სოფლებს.
კასეტურ ბომბებს ესროდნენ პირდაპირ საცხოვრებელ სახლებს,  ან მიმდებარე ტერიტორიებს როგორც რუსები ,ასევე ქართველები, რამაც მშვიდობიან მოსახლეობაში უზარმაზარი მსხვერპლი გამოიწვია; ასევე დარჩენილია უამრავი აუფეთქებელი ჭურვი.რის გამოც სოფლებში დაბრუნებული მშვიდობიანი მოსხლეობა კვლავ საფრთხეშია დარჩენილი .
კონფლიქტის შედეგად დაახლოებით 200 000 ადამიანი გამოიქცა სოფლებიდან. სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო საზღვართან სიტუაცია კვლავ დაძაბულია და შესაბამისად ათი ათასობით დევნილი,  უსაფრთხოების არარსებობის გამო ,ვერ ბრუნდება სახლებში .
„ახალი გაურკვეველი ზონა შეიქმნა სამხრეთ ოსეთსა და დანარჩენ საქართველოს შორის, სადაც ხალხის უსაფრთხოება ისევ რისკის ქვეშაა,“ განაცხადა ნიკოლა დაქვორსმა, ამნესტი ინტერნეშენალის ევროპისა და ცენტრალური აზიის პროგრამის დირექტორმა. „მარადიორობა, სროლები, აფეთქებები და ტყვედ აყვანა ჯერ კიდევ ხდება ბოლო კვირეების მანძილზე.“
ქართველები და რუსები ერთმანეთს ადანაშაულებენ კონფლიქტის დროს ომის დანაშაულების ჩადენაში. ვინაიდან საომარი მოქმედებები შეწყდა, ამნესტი ინტერნეშენალი მოუწოდებს კონფლიქტის მონაწილე მხარეებს გამოიძიონ ყველა დანაშაული დეტალურად, მიუკერძოებლად და დამნაშავენი   წარუდგინონ სასამართლოს.
ორივე მხარემ წარმოადგინა სერიოზული მტკიცებულებები საერთაშორისო სამართლის დარღვევის ფაქტებზე; აქედან გამომდინარე ამნესტი ინტერნეშენალი მოუწოდებს მხარეებს დათანხმდნენ გამოძიება ჩაატაროს საერთაშორისო საგამომძიებო კომისიამ  (IHFFC), რომელიც საჯაროდ გამოაქვეყნებს მის მიერ ჩატარებული ძიების შედეგებს.
„საერთაშორისო დამკვირვებლები აუცილებლად უნდა შეუშვან ყველა ტერიტორიაზე და კონფლიქტის მონაწილე ყველა მხარემ უნდა გააძლიეროს მცდელობა- გარანტიები შექმნას დევნილების სახლებში უსაფრთხო დაბრუნებისათვის ყოველგვარი დისკრიმინაციის გარეშე,“ განაცხადა ნიკოლა დაქვორსმა. „შეუძლებელია რაიმე შერიგებაზე საუბარი, ან ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარებაზე, ჭეშმარიტებისა და ანგარიშვალდებულების გარეშე.“
ამნესტი ინტერნეშენალი კვლავ მოუწოდებს მხარეებს მიიღონ ყველა ზომა კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ადამიანების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად; ასევე შექმნან ყველა პირობა ,რომ დევნილები უსაფრთხოდ და ღირსების შეულახავად დაბრუნდნენ საკუთარ სახლებში.

Counting the civilian cost of the Georgia-Russia Conflict
The five-day war between Georgia and the Russian Federation has had serious and lasting consequences for the civilian population caught in the crossfire.
A new Amnesty International report, Civilians in the line of fire: The Georgia-Russia conflict, says that over 20,000 ethnic Georgians are still unable to return to their homes in South Ossetia, while many of those, on both sides of the conflict, who have gone back have found their homes pillaged or destroyed..
Published 100 days after the conflict, the report is based on several research missions to the main areas of the conflict carried out as early as August and as late as October 2008. It says that all parties failed to take necessary measures to protect civilians from the hostilities of 7-13 August.
Evidence gathered for the report also strongly suggests that serious violations of international human rights and humanitarian law were committed by all parties, both during the course of the conflict and in its aftermath.
Villages and residential areas in towns were bombed and shelled, and some civilians reported being bombed while fleeing their villages.
The overall number of civilian deaths outnumbered that of combatants and, in communities across the conflict divide, homes, hospitals, schools and other mainstays of civilian life were damaged or destroyed.
Extensive pillaging and arson by militia groups loyal to South Ossetia wrought large-scale destruction to several Georgian-majority settlements on territory controlled by Russian armed forces at the time.
Cluster bombs were fired on and near inhabited areas by both Georgia and Russia, resulting in numerous civilian casualties and the contamination of large areas of land with unexploded ordnance. They continue to present risk as civilians return home after the conflict.
The conflict displaced nearly 200,000 people at its peak and leaves a legacy of long-term displacement. The security situation along the de facto border dividing South Ossetia from the rest of Georgia remains extremely tense, meaning that tens of thousands are unable to return home in the foreseeable future.
"A new twilight zone has been created along the de facto border between South Ossetia and the rest of Georgia, into which people stray at their peril," said Nicola Duckworth, Europe and Central Asia Programme Director at Amnesty International. "Looting, shooting, explosions and abductions have all been reported in the last few weeks."
The Georgians and the Russians have accused each other of war crimes for their conduct during the conflict. As the war recedes, Amnesty international is calling for the parties to the conflict to investigate all allegations thoroughly, impartially, and to bring those responsible to justice.
Given the evidence of serious violations of international law by all parties to the conflict, Amnesty International also calls on all parties to agree to an enquiry by the International Humanitarian Fact-Finding Commission (IHFFC) and to report publicly on its findings.
"International monitors must be allowed to go to all places and all sides need to intensify their efforts to guarantee the safe return of displaced people without discrimination," said Nicola Duckworth, "There can be no reconciliation, and no lasting peace, without truth and accountability."
Amnesty International is further calling on all parties to take the necessary measures to guarantee the security of all persons in the conflict-affected areas and ensure conditions allowing displaced persons to return in safety and dignity.