ბოშები სიღარიბის დაძლევის პროგრამაში ვერ მონაწილეობენ
დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ ლენინოვკაში მცხოვრები ბოშები სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამაში ვერ მონაწილეობენ. როგორც ბოშებმა გვაცნობეს, დახმარების მისაღებად მათ არაერთხელ მიმართეს სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს რაიონულ განყოფილებას, მაგრამ უშედეგოდ.
დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ ლენინოვკაში ბოშების 30-მდე ოჯახი მძიმე სოციალურ პირობებში ცხოვრობს. აღსანიშნავია, რომ ისინი საქართველოს მოქალაქეები არიან და პირადობის დამადასტურებელ ყველა დოკუმენტს ფლობენ.
სოციალური სუბსიდიების სააგენტოს დედოფლისწყაროს რაიონულ განყოფილებაში აცხადებენ, რომ ბოშებს სიღარიბის დაძლევის პროგრამაში მონაწილეობის მოთხოვნით მათთვის წერილობით არ მიუმართავთ. თავად ბოშების თქმით კი, მათ წერა – კითხვა არ იციან და განცხადებებიც დამოუკიდებლად ამიტომ ვერ დაწერეს.

Roma residents of the village of Leninovka in Dedoplistskaro district cannot participate in the poverty reduction state program. As the Roma reported to the Human Rights Center, they applied to the district office of the Agency for Social Subsidies but in vain.
Nearly 30 Roma families live in poor conditions in the village of Leninovka. It must be noted that they are Georgian citizens and they all have IDs.
Officials of the agency state that Roma people have not applied to their office with the request to involve the poverty reduction program. But, as Roma state, they are illiterate and could not write applications without help.