"სამოქალაქო განვითარების ასოციაცია" ლაგოდეხის ხელისუფლებას კანონდარღვევაში ადანაშაულებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია "სამოქალაქო განვითარების ასოციაცია" ლაგოდეხის ხელისუფლებას კანონდარღვევაში ადანაშაულებს.
ორგანიზაციის ინფორმაციით, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის 2008 წლის ბიუჯეტიდან ფინანსდება პოლიციის შენობის სარეაბილიტაციო სამუშაოები, რაც  კანონმდებლობას ეწინააღმდეგება.
"პოლიციის შენობის რემონტისთვის იხარჯება 200 ათასი ლარი, რაც არ შეიძლება, რადგან "საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონის I მუხლის I პუნქტის თანახმად, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახური არის საქართველოს აღმასრულებელ ხელისუფლებაში შემავალი სამართალდაცვის სპეციალური გასამხედროებული დაწესებულებების სისტემა, რომელიც თავისი კომპეტენციის ფარგლებში უზრუნველყოფს საზოგადოებრივ უსაფრთხოებას საშინაო და საგარეო საკითხებში. ამავე კანონის მე-17 მუხლის I პუნქტის შესაბამისად, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახური ფინანსდება საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან.
მეორე მხრივ, ეს საკითხი არც თვითმმართველობის უფლებამოსილებებს განეკუთვნება. ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ასეთი ხარჯების გაწევა "ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ" ორგანული კანონისა და "ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის შესახებ" კანონის უხეში დარღვევაა", - გვითხრეს "სამოქალაქო განვითარების ასოციაციაში".
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგებლის გია გოზალიშვილის განცხადებით, პოლიციის შენობის სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის ადგილობრივ ბიუჯეტში 200 000 ლარი მანამდე იყო გათვალისწინებული, ვიდრე ის გამგებელი გახდებოდა.

The Civil Development Association has come out and openly blamed the Lagodekhi municipality board of impropriety, which funds the rehabilitation works of the district police station from the 2008 budget. The board has acted in such a way that contradicts acting Georgian legislation.
“200 thousand GEL is to be spent on the rehabilitation of the police station, which is illegal because Article 1, Paragraph I of the Georgian Law on Public Security Service states that public security service is the system of special military agency under supervision of the executive authority. This system promotes public security in internal and external issues within its competence. According to the Article 17 Paragraph I of the same law, the public security service is funded from the Georgian Budget.
On the other hand, this issue is not within the competence of the local self-governance. Apportioning funds of the rehabilitation of the police station is blatant violation of the Organic Law on Local Authority and Law on the Budget of Local Authority,” stated representatives of the association.
Gia Gozalishvili, Lagodekhi district governor, stated that 200, 000 GEL was allocated from the district budget on the rehabilitation works of the building of police station before he occupied the position.