საგარეჯოს რაიონული სასამართლო საჯარო ინფორმაციას ბლოკავს
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით,  საგარეჯოს რაიონული სასამართლო საჯარო ინფორმაციას ბლოკავს. ჟურნალისტმა გელა მთივლიშვილმა საგარეჯოს სასამართლოს წერილობით ერთი თვის წინ მიმართა და სიღნაღის ყოფილი გამგებლის ბერდო ასანიშვილის მიმართ სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობა მოითხოვა, რაზედაც სასამართლო ამ დრომდე უარს აცხადებს.
საგარეჯოს რაიონული სასამართლოს 2007 წლის 2 აპრილის განაჩენით ბერდო ასანიშვილი და მამუკა მანგოშვილი ცნობილ იქნენ დამნაშავეებად და სასჯელის ზომად განესაზღვრათ 7 წლის ვადით თავისუფლების აღკვეთა. მოგვიანებით აღნიშნული განაჩენი ძალაში დატოვა თბილისის სააპელაციო სასამართლომ. განაჩენის კანონიერ ძალაში შესვლის შემდეგ სისხლის სამართლის საქმე საგარეჯოს რაიონულ სასამართლოს დაუბრუნდა.
ჟურნალისტი ამტკიცებს, რომ საქმე უკვე საარქივო დოკუმენტია, შესაბამისად, საჯარო უნდა იყოს. საგარეჯოს რაიონული სასამართლოს მოსამართლის გიორგი მაისურაძის დავალებით კი, დაინტერესებულ პირს საქმის გაცნობის უფლებას არ აძლევენ, რაც იურისტების განმარტებით უკანონოა.
საგარეჯოს რაიონული სასამართლოს ინფორმაციით, სისხლის სამართლის საქმის მასალების გაცნობის უფლება მხოლოდ მხარეებს აქვთ და საჯარო ინფორმაციას ამიტომ არ გასცემენ.

Kakheti Information Center reported that Sagarejo district court blocks public information. Journalists Gela Mtivlishvili applied to Sagarejo district court a month ago and requested the permission to study criminal case materials on Berdo Asanishvili, former Sighnaghi district governor. However, the court still continues to deny him to issue case materials.
According to the verdict passed on April 2 2007 at Sagarejo district court Berdo Asanishvili and Mamuka Mangoshvili were found guilty and were sentenced to seven-year-imprisonment. Later, Tbilisi Appeal Court did not change the verdict. After the verdict was put in force, the criminal case was sent back to Sagarejo district court.
The journalist claims that the case materials already belong to archive. Consequently, it should be public. Based on the order of Giorgi Maisuradze, judge at Sagarejo district court, the journalist is not allowed to study the case that is illegal as lawyers define.
Sagarejo district court states that only parties to the case are authorized to study case materials and that is reason for their refusal on issuing the public information.