გამართლებულ ბრალდებულს გირაოს თანხა დაუბრუნდა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ გაამართლა თეა ჩხარტიშვილი, რომელსაც პროკურატურა წინასწარი შეცნობით დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული ნივთის შეძენას სდებდა ბრალად. კერძოდ, ბრალი ედებოდა მასში, რომ იმეწარმე თეა ჩხარტიშვილმა თავის ლომბარდში 2006 წლის 6 იანვარს შალვა თევდორაძისაგან შეიძინა წინასწარი შეცნობით, დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული 2006 წლის 5 იანვრიდან 10 იანვრამდე მოქ. გიორგი სიჭინავასგან თაღლითური გზით გატაცებული 180 ლარად ღირებული „სონი-ერიქსონის“ ჟ-200 ფირმის მობილური ტელეფონი.
სისხლის სამართლის საქმეში არსებულ მტიკიცებულებათა ანალიზისა და შეფასების შედეგად, სასამართლომ დაადგინა, რომ განსასჯელის ქმედება არ შეიცავდა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებს და იგი არ იყო ბრალეული მის მიმართ წარდგენილ ბრალდებაში, რადგან თ. ჩხარტიშვილს არ ჰქონდა წინასწარ გაცნობიერებული ის ფაქტი, რომ მობილური ტელეფონი „სონი-ერიქსონის“ ჟ-200 ფირმის, რომელიც მან თავის ლომბარდში დაიგირავა, შალვა თევდორაძისაგან დანაშაულებრივი გზით იყო მოპოვებული, რაც მისი გამართლების საფუძველი გახდა.
სასამართლომ არ გაიზიარა ბრალდების მხარის მოთხოვნა თეა ჩხარტიშვილის დამნაშავებდ ცნობის შესახებ, იგი უდუნაშაულოდ სცნო წარდგენილ ბრალდებაში და თეა ჩხარტიშვილის მიმართ შეფარდებული აღკვეთის ღონისძიება - გირაო გაუუქმა და გირაოს თანხა დაუბრუნა გირაოს შემტან პირს.
გამართლებულს უფლება აქვს მოითხოვოს რეაბილიტაცია და მოითხოვოს მიყენებული მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურება.

Sum of Bail Was Returned from Discharged Accused
Tbilisi City Court found Tea Chkhartishvili not guilty; she was accused for having purchased the subject that was stolen premeditatedly by another person.  More precisely, on January 6, 2006 individual entrepreneur Tea Chkhartishvili purchased mobile phone “Sony Ericson”, (price 180 GEL, 90 Euro) from Shalva Tevdoradze  at her own pawnshop; Tevdoradze had grabbed the phone from Giorgi Sichinava from 5 to 10 January 2006.
As a result of the analysis and evaluations of evidence in case materials the court concluded that the activity of the accused shall not be charged under the Georgian Criminal Code. She was not guilty for the crime because T. Chkhartishvili could not have information that the mobile phone was stolen. This conclusion worked as a basis for discharging the accused from the accusation.
The court did not consider the petition of the prosecutor’s office and found Tea Chkhartishvili not guilty. The court also canceled the bail imposed on Tea Chkhartishvili and returned the sum to the accused.