ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიამ ადამიანის უფლებებზე გამართულ სემინარს უმასპინძლა
"აგვისტოს ომის შემდეგ ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში არსებული პრობლემების მოსაგვარებლად საჭიროა სიტუაციის უკეთესი კოორიდნირება და ინფორმაციის გაცვლა" -  ეს დასკვნა 15 იანვარს თბილისში ევრო კავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) მიერ გამართული სემინარზე გაკეთდა.
სემინარის მიზანი იყო საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში არსებული სიტუაციის შესახებ ინფორმაციის გაცვლა; ასევე საქართველოს ხელისუფლების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, ცალკეული უწყებებისა და არასამთავრობო  ორგანიზაციების მიერ 2009 წელს დაგეგმილი აქტივობების განხილვა.
დისკუსია, რომელსაც ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლები გაუძღვებიან, იძულებით გადაადგილებული პირების, დაბრუნებული ოჯახების, ადმინისტრაციული საზღვრის მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მდგომარეობის, სამოქალაქო საზოგადოების და არასამთავრობო ორგანიზაციების და მსხვილი დონორების საკითხებს შეეხება.
18-ზე მეტი სხვადასხვა ორგანიზაციის წარმომადგენლები, მათ შორის საქართველოს შინაგან საქმეთა,  ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროების, საქართველოში გაეროს მისიის სხვადასხვა განყოფილების, ევროკავშირის, USAID, Human Rights Watch-ის, ადამიანის უფლებათა ცენტრის (HRIDC)  და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ სემინარს. მასში მონაწილეობა ევრო კავშირის სადამკვირვებლო მისიის რეგიონალური ოფისების წარმომადგენლებმაც მიიღეს; მონაწილეთა საერთო რიცხვი 50 ადამიანს შეადგენდა.
შეხვედრის პირველ ნაწილზე დევნილების, დაბრუნებულებისა და ადმინისტრაციულ საზღვრებთან  არსებული სიტუაცია განიხილეს.  საქართველოს შს სამინისტროს წარმომადგენელმა კონფლიქტის ზონაში არსებულ სიტუაციასთან დაკავშირებით მოხსენება გააკეთა; მისი თქმით, გაიზარდა დანაშაულის რიცხვი; პოლიციელებზე შეიარაღებული თავდასხმები, აფეთქებები და ადგილობრივ მოსახლეობაზე რუსული შეიარაღებული ძალების მიერ განხორციელებული ზეწოლის ფაქტები; ასევე ეთნიკური წმენდის მცდელობის ცალკეული შემთხვევები. ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს წარმომადგენლმა დამსწრეებს მოქმედების გეგმა გააცნო, რომელიც აგვისტოს ომამდე ერთი კვირით ადრე იყო შემუშავებული და  შექმნილი მდგომარეობიდან გამომდინარე ვეღარ განხორციელდა. განსაკუთრებით საყურადღებოა ის საკითხი, რომ ადგილობრივმა მოსახლეობამ მოსავლის აღება ვერ მოახერხა; შესაბამისად საჭიროა ახალ დასახლებებში მცხოვრებთათვის მატერიალური დახმარების აღმოჩენა. სამინისტროსათვის 2009 წლის პრიორიტეტს წარმოადგენს დევნილებს საშუალება მისცენ გადაწყვეტილებების მიღებაში აქტიურად მიიღონ მონაწილეობა. გაეროს სხვადასხვა განყოფილებების, ჰუმანიტარული საკითხების ოფისის, გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატისა და გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლებმა მათ მიერ ჩატარებული საქმიანობის პრეზენტაცია გააკეთეს და 2009 წლის პრიორიტეტბი წარმოადგინეს. მსგავსი პრეზენტაცია გააკეთა ქალთა არასამთავრობო ორგანიზაციამ „სახლი“. დისკუსიის დროს იმსჯელეს იმაზეც მოხდა თუ არა დაპყრობილ ტერიტრიებზე არსებული იურისდიქციის გამო  ეკონომიკური საქმიანობების შეზღუდვა. სემინარზე ყველაზე მნიშვნელოვან პრობლემად დასახელდა ინფორმაციის ნაკლებობა და  იურიდიული და სარეგისტრირო პროცესის ნელი ტემპი.
სემინარის მეორე ნაწილი ადამიანის უფლებებს, სამოქალაქო საზოგადოებასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიეძღვნა. ძირითადი მომხსენებლები იყვნენ გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატი, (გლუკი) გაეროს ქალთა გაძლიერების ფონდი, ადამიანის უფლებათა ცენტრი,  Human Rights Watch და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია(საია). მათ საქართველოში საკუთარი  საქმიანობების პრეზენტაცია გააკეთეს და 2009 წელს დაგეგმილი აქტივობები წარმოადგინეს. გლუკის პრიორიტეტს წარმოადგენს ადგილობრივი კანონმდებლობის საერთაშორისო  ადამიანის უფლებათა კონვენციებთან შესაბამისობაში მოყვანა და საქართველოს ხელისუფლების დახმარება პერიოდული ანგარიშების მომზადებისას. ზოგიერთი ორგანიზაციის განცხადებით საქართველოში მონიტორინგის მანდატის არ ქონის გამო ისინი ეყრდნობიან საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის მიერ მომზადებულ ინფორმაციებს, სადაც განსაკუთრებულ როლს თამაშობს EUMM. თუმცა დამსწრეების განსაკუთრებული მოთხოვნა იყო EUMM-ის საქმიანობის დეტალებზე უფრო მეტი ინფორმაციის მიწოდება. გაეროს ქალთა გაძლიერების  ფონდის ძირითადი საქმიანობა ქალთა ქსელისათვის ტრენინგების გამართვა და ინფორმაციის მიწოდებაა.  ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადებით ქვეყნის მილიტარიზაცია სერიოზული პრობლემაა, ხოლო მიმდინარე წლის პრიორიტი  მათთვის ადამიანის უფლებათა დამცველების კავკასიის რეგიონალური ქსელის შექმნა და კონფლიქტის მედია მონიტორინგია. ადამიანის უფლებათა ცენტრი და საია ძირითადად იმუშავებენ დევნილების და ყოფილ ბუფერულ ზონაში დაბრუნებულების საკითხებზე; ისინი ამზადებენ მასალებს ადამიანის უფლებათა დარღვევებზე. სემინარზე ისაუბრეს სხვადასხვა თემებზე, მათ შორის მედიაში დამკვიდრებულ სიძულვილის ენაზე, სხვადასხვა ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობაზე და საერთაშორისო საზოგადოების მხრიდან საქართველოს დახმარების რამოდენიმე ფორმაზე.
სემინარის მესამე ნაწილი მიეძღვნა მსხვილი დონორების თემას: ძირითადი მომხსენებლები იყვნენ   USAID და ევრო კომისია. ორივე ორგანიზაციამ წარმოადგინა ანგარიში საქართველოსადმი გაწეული ფინანსური დახმარების დეტალების შესახებ, ასევე მომავალი თანამშრომლობის აუცილებლობის შესახებ. მათი განცხადებით სამხრეთ ოსეთში გაცილებით ძნელია ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების დახმარება, მაშინ როცა აფხაზეთში რამოდენიმე პროექტი უკვე მიმდინარეობს. ასევე იგრძნობოდა, რომ განხილულ საკითხებზე მოკლე მიმოხილვის ნაცვლად    გაცილებით ხანგრძლივი მუშაობაა საჭირო. სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში საკმაოდ ძნელია კონფლიქტის დროს დაზარალებულ ადამიანებთან დაკავშირება. სემინარზე ისაუბრეს იმაზეც, რომ აგვისტოს  შემდეგ ბევრი ახალი პრობლემა წამოიჭრა; თუმცა  არსებობს უფრო მეტი შესაძლებლობები, მეტი დაფინანსება, მეტი დისკუსია და ძველი დევნილების გარშემო არსებული დილემის გააზრება. დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლება აღნიშნავდნენ, რომ მცირე სამიზნე ჯგუფზე გათვლილი პროექტები გაცილებით წარმატებულია; ,,ჩვენი პრიორიტეტი იყო ადამიანის უფლებებზე და ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების გაძლიერებაზე ფოკუსირებული პროექტის დაფინანსება.“
სემინარის ბოლო ნაწილი მიეძღვნა სწრაფი შედეგის მქონე პროექტების (QUIPs)  დაგეგმარებასა და ნდობის აღდგენისათვის მიმართულ ზომებს (CBM). ევრო კავშირის სადამკვირვებლო მისიამ საკუთარი მოქმედების დროს შესაძლოა იმოქმედოს როგორც ნდობის აღდგენის კატალიზატორმა და ახალი გზების აღმომჩენმა. შეხვედრის მიზანი იყო ახალი შესაძლებლობების აღმოჩენა სწრაფი შედეგის მქონე პროექტების განსახორციელებლად, რომლებიც მიმართული იქნება დევნილთა მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე. აღნიშნული პროექტების მიზანი უნდა იყოს ნდობის აღდგენის შანსების ძიება პირველ რიგში ადმინსიტრაციულ საზღვრებთან არსებულ ზონებში საზღვრის ორივე მხარეს.
სემინარის საბოლოო შეფასება იყო საკმაოდ დადებითი. 2009 წლის პრიორიტეტებს  კი წარმოადგენს კოორდინაცია და ინფორმაციის გაცვლის გაუმჯობესება.

Better coordination and more exchange of information is needed to cope with the Human Rights issues in Georgia after the war last August. These were the key results of a seminar held at the EUMM headquarters in Tbilisi on January 15th.
The purpose of the seminar was to exchange information on the human rights situation in Georgia and the projected work plans for 2009 with Georgian authorities, different international organizations, agencies, NGOs and Non Governmental Organizations.
The discussion, led by EUMM, was divided into three blocks and one final session and focussed on Internally Displaced Persons, (IDP), returnees and the situation in the zones adjacent to the administrative boundary lines with South Ossetia and Abkhazia, civil society, NGOs and the large donors.
Representatives of more than 18 different organizations, including governmental representatives from the Georgian Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Refugees and Accommodation, representatives of different UN Agencies in Georgia, the EU, USAID, Human Rights Watch (HRW), Human Rights Centre (HRC), other NGOs and representatives of the EUMM and Field Offices participated in the Seminar, around 50 people in total.
The first part focussed on IDPs, returnees and the situation in the Adjacent Zones: the representative from the Georgian Ministry of Internal Affairs made a presentation on the situation stating the increase in the number of crimes, armed attacks on policemen, explosions and the possible ethnic cleansing and abuse of the local population by Russian armed forces. The representative of the Ministry of Refugees and Accommodation introduced the Action Plan adopted one week before the August conflict and the fact that it was not implemented due to the new situation. The main challenge is now the lack of harvest and the assistance given to the people to integrate into their new settlements. Finally for the Ministry a priority for 2009 will be giving a voice to IDPs in decision making. Several representatives from UN Agencies: OCHA, UNHCR and UNICEF presented their work and their priorities for 2009 as did NGO SAKHLI, an Advice Centre for Women. The discussion also looked at whether the Law on the Occupied Territories restricted economic activities in these areas. The main problems that were pointed out were the lack of information and the fact that the legal and registration process were going at a slow pace.
The second part focussed on human rights – civil society and NGOs: the main speakers were UNHCHR, UNIFEM, HRC, HRW and GYLA who introduced their work in Georgia and their plans for 2009 as requested. Consolidation of international human rights conventions to national legislation and helping the government to prepare their periodic reports to the treaty bodies are among UNHCHR priorities. Some of the organizations mentioned that not having a monitoring mandate in Georgia proper they have to rely on information from international monitoring presences, where EUMM is very well appreciated, but there was a specific request for more details of EUMM’s work. UNIFEM concentrates on training and information of the women’s network. The HRC said that militarisation of the country is an increasing problem and creating a regional network (Caucasus) of human rights defenders and media monitoring in conflict setting will be this year’s focus. HRW and GYLA will be mainly working on IDPs and returnees and presenting cases of human rights abuses. The discussion also covered other issues including the fact that some examples of hate speech had been found, cooperation among the different organizations and the different forms of assistance from the international community to Georgia.
The third block of the seminar dealt with large donors: the main speakers were USAID and the European Commission. Both organisations gave details of the aid given to Georgia and the need for further cooperation. They raised the fact that in South Ossetia it is more difficult to support local civil society whilst in Abkhazia there are on going projects. It was also felt that a longer term approach was needed instead of ad hoc short term efforts. There were too the obvious difficulties of reaching the conflict affected populations inside South Ossetia and Abkhazia. It was mentioned that even though there are a lot of new problems after August there are also more opportunities, more money, more discussion and greater recognition of the plight of the old IDPs. There was also a reminder that the small scale community based projects had been very successful, funding tied to progress on benchmarks on human rights was important, as was Government accountability.
The final part was a plenary discussion on quick impact projects (QUIPs) and confidence building measures (CBM): the EUMM in its monitoring capacity may act as a catalyst and facilitator to explore avenues of CBM. The aim of this session was to explore possibilities for the implementation of QIPs to address concretely and immediately the plight of IDPs and indentify possibilities for CBM, first in the adjacent zones and when politics and security allows, on both sides of the administrative boundary lines (ABL).
The overall assessment of the seminar was very positive, coordination, information and reporting were the key issues to be improved during 2009.