ევროსასამართლოში საქართველოს სახელმწიფომ ორი საქმე წააგო
არასამთავრობო ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა” ევროსასამართლოში კიდევ ორი საქმე მოიგო. ევროსასამართლომ საქართველოს სახელმწიფოს ორი საქმიდან 18 ათასი ევროს გადახდა დაკისრა, - აღნიშნა დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” იურისტმა მანანა კობახიძემ.
მისი თქმით, ადამიანის უფლებათა ევროპის სასამართლომ 2009 წლის 13 იანვარს საქართველოს წინააღმდეგ ორი გადაწყვეტილება გამოაქვეყნა.
ეს საქმეებია:”აბდულ ჰამილ ალიევის” და გიორგი ნიკოლაიშვილის სისხლის სამართლის საქმეები. საქართველოს წინააღმდეგ ევროსასამართლოში სისხლის სამართლის საქმეში ბრალდებული პირების ინტერესებს არასამთავრობო ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლი” იცავდა.
“ევროსასამართლომ საქართველოს სახელმწიფოს აბდულ ჰამიდ ალიევის სასარგებლოდ 10 ათასი ევროს გადახდა დააკისრა. ხოლო გიორგი ნიკოლაიშვილს საქართველოს სახელმწიფომ 8 ათასი ევრო უნდა გადაუხადოს.
აბდულ ჰამიდ ალიევი ქართველმა სამართალდამცავებმა 2002 წლის 3 მაისს დააკავეს. მაშინ, საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ მისი რუსეთში ექსტრადირება გადაწყვიტა, თუმცა, უზენაესმა სასამართლომ მიიჩნია, რომ პატიმრობა უკანონო იყო და უნდა გათავისუფლებულიყო პატიმრობიდან.
ამავდროულად, ციხის ადმინისტრაციამ ალიევს ადმინისტრაციისადმი დაუმორჩილებლობის ბრალდება წაუყენა და 2 წლითა და 8 თვით პატიმრობა მიუსაჯა.
2005 წლის 6 იანვარს ალიევი პატიმრობიდან გაათავისუფლეს.
ევროსასამართლომ ”აბდულ ჰამიდ ალიევის საქართველოს წინააღმდეგ” საქმეზე დაადგინა, რომ საქართველოს სახელმწიფო ორგანოებმა ალიევის მიმართ დაარღვიეს ადამიანის უფლებათა კონვენციის მე-3-ე მუხლი, რომლის მიხედვითაც, არავინ შეიძლება დაექვემდებაროს წამებას, არაადამიანურ ან ღირსების შემლახველ მოპყრობას ან დასჯას.
რაც შეეხება გიორგი ნიკოლაიშვილის სისხლის სამართლის საქმეს, ევროსასამართლომ დაადგინა, რომ ნიკოლაიშვილის მიმართ საქართველოს სახელმწიფომ დაარღვია ადამიანის უფლებათა კონვენციის მე-5-ე მუხლი(თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის უფლება) და მე-8-ე მუხლი(პირადი ცხოვრების პატივისცემის უფლება).
ევროსასამართლომ გამოიკვლია გიორგი ნიკოლაიშვილის მიმართ უკანონო პატიმრობა და საქართველოს სახელმწიფოს გიორგი ნიკოლაიშვილის მორალური ზიანის ასანაზღაურებლად, კომპენსაციის სახით 8 ათასი ევროს გადახდა დააკისრა.
გიორგი ნიკოლაიშვილი ყოფილი პარლამენტარის ვაჟის, ვახტანგ ჩიხრაძის მკვლელობაში ეჭვმიტანილის ნიკოლოზ ნიკოლაიშვილის ძმაა.
როგორც მანანა კობახიძემ პრესკონფერენციაზე აღნიშნა, გიორგი ნიკოლაიშვილის ფოტოსურათი 2003 წლის ივლისიდან პოლიციის განყოფილებაში ძებნილთა დაფაზე ძმასთან ერთად იყო გაკრული. კობახიძის თქმით, ნიკოლაიშვილი დაფაზე ძებნილებს შორის იყო მოხსენიებული, თუმცა იგი არც ძებნილად იყო გამოცხადებული და არც სისხლის სამართალწარმოება იყო მის წინააღმდეგ დაწყებული.
როგორც კობახიძემ აღნიშნა, გიორგი ნიკოილაიშვილმა შსს-ს განცხადებით მიმართა, სადაც მისი სურათის ჩამოხსნას ითხოვდა.
ამ ფაქტზე შს სამინისტრომ მოკვლევა დაიწყო, რის შემდეგადაც გიორგი ნიკოლაიშვილი ჯერ მოწმის სახით დაკითხეს ვაკის რაიონის პროკურატურაში, ხოლო შემდეგ, სასამართლომ წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით.
მოგვიანებით, გიორგი ნიკოლაიშვილს სასამართლომ 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ამის შემდეგ, ნიკოლაიშვილი პატიმრობიდან ამნისტიით გათავისუფლდა, ხოლო 6 თვე და 25 დღე უკანონო პატიმრობაში იმყოფებოდა, რის გამოც, ნიკოლაიშვილის მიმართ დაირღვა ევროკონვენციის მე-5 მუხლი.
ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა” ევროსასამართლოში უკვე ექვსი საქმე მოიგო. მათ შორის მორალური ზარალის ანაზღაურების მიზნით თანხა საქართველოს სახელმწიფოს თენგიზ ასანიძის სასარგებლოდ დაეკისრა.
თენგიზ ასანიძე აჭარის ციხეში ასლან აბაშიძის მმართველობისას წლების განმავლობაში უკანონო პატიმრობაში იმყოფებოდა.
მაშინ ევროსასამართლომ თენგიზ ასანიძის მორალური ზარალის ასანაზღაურებლად საქართველოს სახელმწიფოს 150 ათასი ევრო დააკისრა.

Non-governmental organization “Article 42 of the Constitution” won two more cases at the European Court. The court imposed Georgian government to pay 18 000 Euro to the organization as a result of discussion of two appeals. Manana Kobakhidze, lawyer at the NGO, stated at the press-conference on January 22, 2009.
According to her statement on January 13, 2009 European Court of Human Rights published two discussions against Georgian government.
These cases were: criminal cases on “Abdul Hamil Aliev” and on Giorgi Nikolaishvili. “Article 42 of the Constitution” represented the accused people at the European Court.
“European Court imposed payment of 10 000 Euro on Georgian state in favor of Aliev. As for Giorgi Nikolasihvili, government has to pay 8 000 Euro to him.
Georgian law enforcers arrested Abdul Hamid Aliev on May 3, 2002. Then, Georgian Prosecutor General’s Office decided to extradite him to Russia, however, the Supreme Court considered the detention was arbitrary and Aliev was to be release from prison.
In parallel to it, prison administration charged Aliev for disobedience in the cosutody and sentenced him to the imprisonment of 2 years and 8 months.
On January 6, 2005 Aliev was released from prison.
European Court concluded on the case of “Abdul Hamid Aliev VS Georgia” that Georgian governmental bodies breached the right of Aliev envisaged in the Article 3 of the European Convention of Human Rights. The article states that, no one shall be subjected to torture or to inhuman or degrading treatment or punishment.
As for case on Giorgi Nikolaishvili, European Court concluded that Georgian state breached the rights of Nikolaishvili envisaged under the Article 5 of the European Convention of Human Rights (right to liberty and security of person) and Article 8 (right to respect for his private life).
European Court investigated the arbitrary detention of Giorgi Nikolaishvili and imposed payment of 8 000 Euro on Georgian state in favor of Giorgi Nikolaishvili as a compensation for moral damage.
Giorgi Nikolaishvili is brother of Nikoloz Nikolaishvili, who was suspected for the murder of Vakhtang Chikhradze, son of former MP.
Manana Kobakhidze stated at the press-conference that photo of Giorgi Nikolaishvili had been on the board of police station since 2003 together with the photo of his brother as a wanted person. Kobakhidze added that although Giorgi Nikolaishvili was on the board of wanted people, he was not declared as wanted person and neither criminal prosecution had started against him.
According to Kobakhidze, Giorgi Nikolaishvili appealed to the Ministry of Internal Affairs and requested to remove his photo from the board.
The Ministry started investigation on the case; Giorgi Nikolaishvili was initially interrogated as a witness at the prosecutor’s office in Vake District, Tbilisi and then court sentenced him to pre-trial detention for illegal carrying of gun.
Later, Giorgi Nikolaishvili was sent to prison for 5 years. Soon Nikolaishvili was released from custody after being pardoned; however, he had spent 6 months and 25 days in arbitrary detention. Consequently, the right of Nikolaishvili envisaged in the Article 5 of the European Convention of Human Rights, was breached.
Organization “Article 42 of the Constitution” has won six cases at European Court. Among them was case on Tengiz Asanidze, former member of the Supreme Council of Adjara Autonomous Republic, where the Georgian government had to pay compensation for moral damage based on court decision.
Tengiz Asanidze was arbitrarily detained when Aslan Abashidze was chairperson of Supreme Council of Adjara Autonomous Republic.
Then, European Court imposed Georgian state to pay 150 000 Euro to Tengiz Asanidze as a reimbursement.