მომხმარებლისგან თანხის გამოძალვას "კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" ახალი მფლობელი კომპანია "ახემა ჯგუფიც" აგრძელებს
3 თებერვალი, 2009
მომხმარებელს ინდივიდუალურად მოხმარებული ელექტროენერგიის გადასახადზე დამატებით დარიცხული თანხების გადახდას ს/ს "კახეთის ენერგოდისტრიბუციის" ახალი მფლობელი- ლიტვური კომპანია "ახემა ჯგუფიც" აიძულებს.
როგორც კახეთის სხვადასხვა რაიონებიდან აბონენტებმა ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ აცნობეს, "კახეთის ენერგოდისრიბუციის" პრივატიზების შემდეგ მათ აღარავინ აწვდის ინფორმაციას, ერთი თვის განმავლობაში რა ოდენობის ელექტროენერგია მოიხმარეს, რამდენი იყო ძველი დავალიანება და რა თანხა ერიცხება დამატებით თითოეულ მათგანს კომუნალური მრიცხველის ჩვენებით. აბონენტთა განცხადებით, ინდივიდუალური მრიცხველის ჩვენებით თუ ერთი თვის განმავლობაში 20 ლარის ელექტროენერგია მოიხმარეს, ახდევინებენ 30, 40 და 50 ლარსაც კი.ამათივე თქმით, ამ თანხების გადაუხდელობის შემთხვევაში ენერგოკომპანია მომხმარებელს ელექტროენერგიის მიწოდებას უწყვეტს და მიწოდების განახლებაზე დამატებით თანხებს ითხოვენ. ამ ხრივ განსაკუთრებით პრობლემები სიღნაღის, დედოფლისწყაროს და გურჯაანის რაიონებშია.
აბონენტებმა დახმარებისათვის არაერთხელ მიმართეს ენერგოომბუდსმენს მალხაზ ძიძიკაშვილს, მაგრამ ამ დრომდე უშედეგოდ.
კომპანია "ახემა ჯგუფის" განმარტებით, თელავის გარდა მოხმარებული ელექტროენერგიის გადახდის ქვითარი, ჯერ – ჯერობით არცერთ რაიონში არ რიგდება. შესაბამისად, ამ რაიონებსა და სოფლებში აბონენტები ელექტროენერგიის გადასახადს იხდიან "სახალხო ბანკის" მოლარესთან. "სახალხო ბანკი" გასცემს მხოლოდ გადახდის დამადასტურებელ დოკუმენტს, სადაც არ არის მითითებული მოხმარებული ელექტროენერგიის რაოდენობა კილოვატებში, მაგრამ არსებობს სპეციალური რეესტრი, სადაც დეტალურდაა აღირცხული მონაცემები. გადახდის შემდეგ აბონენტს მოლარისგან ეძლევა ქვითარი, რომლის ფორმაც და ნომერიც გაცემულია ფინანსთა სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის მიერ. თუ ვინმეს აინტერესებს დეტალური ინფორმაცია, შეუძლია წერილობით მოგვმართოს და მიიღოს."რაც შეეხება ელექტროენერგიის გათიშვის შემდეგ აღდგენისთვის აბონენტებისთვის ჯარიმის სახით რაიმე თანხის მოთხოვნას, ასეთი მოთხოვნა არასოდეს გვქონია" - აღნიშნეს "ახემა ჯგუფის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში.

Lithuanian company Akhema Group, a new owner of Kakheti Energy Distribution continues to tradition of the distribution company and charges the consumers with extra money.
The subscribers from various districts of Kakheti region informed the Human Rights Center that Kakheti Energy Distribution Company does not give them any information on the amount of consumed electricity for one month now. This has been so since Lithuanian company bought the distribution company. The consumers have not received information about their arrears and the extra charges that are calculated according to communal meter. The subscribers said that if they have the bill of let’s say 20 GEL based on individual meter data per month, they are forced to pay 30, 40 and even 50GEL based on the data from a communal meter. There are communal as well as individual meters in regions of Georgia. Individual meters are for single families while communal meters for the whole street. The figure from a communal meter is divided on families that are attached to this meter and the bill is calculated based on the combination of individual and communal meters. Therefore, people are forced to pay more money than they actually should pay.  People say that the energy distribution company cuts off electricity to the consumers that do not pay the bill and also demands additional sums for restoration of energy supply. Sighnaghi, Dedoplistskaro and Gurjaani are particularly problematic in this regard.
Subscribers have addressed Malkhaz Dzidzikashvili, Energy defender for several times, but with no success.
According to Akhema Group the receipts are not distributed in any of districts of Kakheti region except for Telavi district. Correspondingly, the subscribers of these districts and villages pay the electricity bill in People’s Bank. “People’s Bank gives only a document that shows that a person has paid a bill. There is no indication on the amount of consumed kilowatts. Though there is a special registry that gives detailed information of this kind. The document issued by the bank has its particular form and number. The document is granted by a particular department of the Ministry of Finance. If anyone is interested in detailed information, he can apply and he will receive information without any problems. As for paying a fine for restoration of cut off electricity, we have never demanded such thing from subscribers”, we were told by the Public Relations Department of Akhema Group.