აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი ჯემალ საჯაია საპროტესტო აქციას განაგრძობს
აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი ჯემალ საჯაია წყნეთში საპროტესტო აქციას მხარდამჭერებთან ერთად განაგრძობს.
ჯემალ საჯაია კატეგორიულად უარყოფს მედიით გავრცელებულ ინფორმაციას, თითქოს საპროტესტო აქცია შეწყვიტა.
მისი თქმით, შიმშილობის აქცია, რომელიც წყნეთში მდებარე საცხოვრებელი სახლიდან 11 თებერვალს უკანონოდ  გამოსახლების შემდეგ დაიწყო, გრძელდება და მის აქციას აფხაზეთიდან დევნილი მოქალაქეები _ ელზა ჩიქობავა, ბორის გოგუა, ზურაბ ქალდანი, ლალი ომანაძე, ნონა მეშველიანი და აფხაზეთის ომის ვეტერანი, ინვალიდი ალექსანდრე კოპალიანი შეუერთდნენ.
აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატის ნუგზარ მგალობლიშვილის მტკიცებით, სამართალდამცავების მიერ ჯემალ საჯაიას საცხოვრებელი ბინიდან უკანონოდ გამოსახლების მიზეზები გაირკვა. მისი ინფორმაციით, ჯემალ საჯაიას მრავალშვილიანი ოჯახის უკანონოდ გამოსახლება თბილისის ყოფილ ვიცე-მერს მალხაზ ჩაჩავას უკავშირდება, რომლის რძლის სახელზეც  უკანონოდ არის გაფორმებული ჯემალ საჯაიას საცხოვრებელი ფართის დეპუტატ მერაბ სამადაშვილის დედისგან ყიდვა.
დეპუტატ ნუგზარ მგალობლიშვილის განმარტებით, მას შემდეგ, რაც დეპუტატმა მერაბ სამადაშვილმა  საჯაიას საცხოვრებელი ფართის წართმევა კანონიერი გზით იმის გამო ვერ შეძლო, რომ ფართი გაყალბებული საბუთებით, გარდაცვლილი მოქალაქისგან ჰქონდა შეძენილი, მან თამარ მეფის ქუჩაზე მდებარე, ჯემალ საჯაიას ფართი მალხაზ ჩაჩავას ოჯახს მიჰყიდა.
მისივე თქმით, დეპუტატმა მერაბ სამადაშვილმა საჯაიას მრავალშვილიანი ოჯახი საცხოვრებელი ბინიდან სამართალდამცავებს პირველად 2005 წლის ზაფხულში გამოასახლებინა. მეორედ საჯაიების ოჯახი მიმდინარე წლის 11 თებერვალს გამოასახლეს. ჯემალ საჯაიამ კანონიერების აღდგენის მოთხოვნით პრეზიდენტ სააკაშვილს მიმართა, იგი საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენლებმა  მოინახულეს, მაგრამ აფხაზეთიდან დევნილი საჯაიების მრავალშვილიანი ოჯახის საცხოვრებლიდან გამოსახლების საქმის განხილვა და სამართლიანობის აღდგენა არავის უცდია.

Jemal Sajaia, Member of Supreme Council of Abkhazia Continues Protest Demonstration
Jemal Sajaia, member of Supreme Council of Abkhazia, continues protest demonstration together with his supporters.
Jemal Sajaia categorically denies the information spread by media-sources as if he stopped the hunger-strike.
Sajaia reported that he still continues the hunger-strike he had started on February 11, 2009 after he was evicted from his residential house in Tskneti; other IDPs from Abkhazia-Elza Chikobava, Boris Gagua, Zurab Kaldani, Lali Omanadze, Nona Meshveliani and veteran of Abkhazian war, a disabled person Aleksandre Kopaliani joined the hunger-striker.
Nugzar Mgaloblishvili, member of Supreme Council of Abkhazia, claimed that reason for illegal eviction of Jemal Sajaia with the support of law enforcers was already estimated. According to him, the illegal eviction is connected with Malkhaz Chachava former vice-mayor of Tbilisi. The house was illegally registered on the daughter-in-law of Chachava who had purchased the house from the mother of MP Merab Samadashvili.
Nugzar Mgaloblishvili explained that since MP Merab Samadashvili failed to seize the house in accordance to the law he used fabricated documents and sold the house of Jemal Sajaia to the family of Malkhaz Chacahva which he had bought from the dead person.
The MP added that Merab Samadashvili evicted the family of Sajaia from the house initially in summer of 2005 with the support of law enforcers. Next time, the family was evicted on February 11, 2009. Jemal Sajaia petitioned to President Saakashvili to restore the justice but nobody ever tried to investigate the problem of the large family and to restore the justice.