არასამთავრობოებმა სასოფლო - სამეურნეო დანიშნულების მიწის
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა კახეთში სასოფლო – სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზაციის მონიტორინგის ანგარიში გამოაქვეყნეს.
როგორც პროექტის დირექტორმა ლევან ალექსიშვილმა განაცხადა, პროექტის მთავარი მიზანი იყო პრივატიზაციის პროცესში საჯარო დაწესებულებების საქმიანობის მონიტორინგი, ასევე ადგილობრივი მოსახლეობის ინფორმირება და ჩართვა ამ პროცესის მიმდინარეობაში.
`მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, რომ პრივატიზაციის პროცესი ქაოტურად და გაჭიანურებულად მიმდინარეობს. მოქმედი საკანონმდებლო ბაზა არ იძლევა პროცესის სამარათლიანად წარმართვის საშუალებას. აღსანიშნავია ისიც, რომ პროცესში მონაწილე საჯარო დაწესებულებებს არ გააჩნიათ ხარისხიანი ინფორმაცია პრივატიზაციის პროცესის ეფექტური განხორციელებისათვის~, - აღნიშნავს ალექსიშვილი.
არასამთავრობოებმა პრივატიზაციის პროცესის სამართლიანად განხორციელების უზრუნველსაყოფად საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, ასევე აგრარულ და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტებს რეკომენდაციები წარუდგინეს.
პროექტის დირექტორის ლევან ალექსიშვილის ინფორმაციით, წარდგენილ რეკომენდაციებს საპარლამენტო კომიტეტებში უახლოეს დღეებში განიხილავენ.

Non-Governmental Organizations Published a Report on the Monitoring of the Privatization of Agricultural Land
Non-governmental organizations published a report on the monitoring of the privatization process of agricultural land.
Levan Aleksishvili, project director, stated the project aimed to monitor the activities of public agencies during the privatization process, to inform local population and involve them in the on-going process. “The monitoring revealed that the privatization process was extended and chaotic. The current legislative base does not enable lawful management of the process. It must be pointed out that public agencies participating in the process do not have valuable information about efficient implementation of the privatization process,” said Aleksishvili.
NGOs provided recommendations to the Committees of Economics and Economic Policy, of Agricultural and Legal Issues within the Parliament of Georgia to ensure lawful implementation of the privatization process.
Levan Aleksishvili reported that the parliament will discuss the provided recommendations in the near future.