სახალხო დამცველი ცემის ფაქტებზე დაუყოვნებლივ რეაგირებას მოითხოვს
2009 წლის 9 აპრილიდან საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი ახორციელებს საქართველოს დედაქალაქში მიმდინარე საპროტესტო აქციების მონიტორინგს. ამ პერიოდში საქართველოს სახალხო დამცველს მიმართეს მოქალაქეებმა, რომლებიც უცხო პირების მხრიდან მათ ფიზიკურ და მორალურ შეურაცხყოფაზე მიუთითებდნენ.
საქართველოს სახალხო დამცველი სწავლობს ყველა ფაქტს, რომელიც მისთვის გახდა ცნობილი.
სახალხო დამცველი შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაუყოვნებლივი რეაგირებისკენ მოუწოდებს.
10 აპრილი
ოლეგ სიმონიანი და ვოვა სტეფანოვი
10 აპრილს დაახლოებით 21 საათზე სპორტის აკადემიის სტუდენტები იმყოფებოდნენ მეცნიერებათა აკადემიის მიმდებარე ტერიტორიაზე და მიემართებოდნენ თავისუფლების მოედნისკენ. ოლეგ სიმონიანს და ვოვა სტეფანოვს გზა გადაუჭრა “BMW” -ს მარკის ჯიპმა X-5, სერიით GMZ - 111. ავტომანქანიდან გადმოვიდა 6 პიროვნება, რომლებმაც ხელკეტებით მიაყენეს მათ ფიზიკური შეურაცხყოფა და წაართვეს დროშა.
2009 წლის 15 აპრილი
თემურ და შალვა რადიანები
2009 წლის 15 აპრილს თემურ რადიანი ვაჟ შალვა რადიანთან და მეგობრებთან ერთად საზოგადოებრივი მაუწყებლის შენობის წინ მიმდინარე საპროტესტო აქციაზე იმყოფებოდა. დაახლოებით დილის სამ საათზე მათ დატოვეს აქცია და წავიდნენ სახლისკენ. თემურ რადიანმა და მისმა თანმხლებმა პირებმა გმირთა მოედნის მიმდებარე ტერიტორიაზე  შენიშნეს ჯიპის მარკის ორი ავტომანქანა. ერთი - თეთრი, მეორე - შავი. თემურ რადიანი და მისი მეგობრები ავიდნენ შიო მღვიმის ქუჩაზე. მათ წინ ოთხი ავტომანქანა გადაუდგათ - 3 შავი ჯიპი და ერთი თეთრი მსუბუქი ავტომანქანა. თემურ და შალვა რადიანები გაიქცნენ ვარაზის ხევის მიმართულებით. მათ მანქანებიდან გადმოსული დაახლოებით 10 - 15 კაცი გამოეკიდათ. როგორც თემურ რადიანი აცხადებს, მათ სამედიცინო ნიღბები ეკეთათ და რეზინის ხელკეტები ეჭირათ. თემურ რადიანი და მისი ვაჟი  ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პირველი კორპუსის წინ მდებარე ,,ჯეოსელის“ ოფისის წინ გაჩერდნენ. მათ წინ გაჩერდა თეთრი ავტომანქანა რომელიც მათ შიო მღვიმის ქუჩაზე ნახეს. ავტომანქანიდან გადმოხტა 4 - 5 ნიღბიანი და ხელკეტიანი მამაკაცი, რომლებიც თემურ და შალვა რადიანებს და მათ თანმხლებ პირებს თავს დაესხნენ და დაიწყეს მათი ცემა. წააქციეს შალვა რადიანი, წაართვეს მას მობილური ტელეფონი. წააქციეს ასევე  თემურ რადიანიც. მათმა მეგობრებმა კი თავს გაქცევით უშველეს. ამის შემდეგ თავდამსხმელები ჩასხდნენ მანქანაში და წავიდნენ. როგორც შალვა და თემურ რადიანები აცხადებენ შემთხვევის ადგილთან ახლოს იდგა საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟი. მათ არანაირი რეაგირება არ მოუხდენიათ აღნიშნულ ფაქტზე. შალვა და თემურ რადიანებმა დახმარება ითხოვეს, თუმცა საპატრულო პოლიციის წარმომადგენლებმა, მათ განუცხადეს, რომ არც რაცია და არც მობილური ტელეფონი არ ჰქონდათ და ვერ დაეხმარებოდნენ. თემურ რადიანი იძულებული გახდა საპატრულო პოლიცია კუთვნილი მობილური ტელეფონით გამოეძახა.  შემთხვევის ადგილზე, გამოძახებიდან რამდენიმე წუთში საპატრულო პოლიციის მეორე ეკიპაჟი მივიდა, თუმცა დახმარებაზე მათაც უარი განაცხადეს. თემურ და შალვა რადიანები მეგობრებმა წაიყვანეს რესპუბლიკურ საავადმყოფოში, სადაც მათ სამედიცინო დახმარება აღმოუჩინეს.
ჰამლეტ გულორდავა
2009 წლის 14 აპრილს სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა ახსნა-განმარტება ჩამოართვეს ჰამლეტ გულორდავას. მისი განმარტებით, იგი მ.ჩ-სა და გ.ს - სთან ერთად  ამა წლის 14 აპრილს, დაახლოებით 20:00 საათისათვის იმყოფებოდა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის შენობის წინ მიმდინარე აქციაზე.  23:15 წუთზე გადაწყვიტეს სახლში დაბრუნება. ,,ავლაბრის“ მეტროს მიმდებარე ტერიტორიაზე, არმაზის ქუჩაზე მათ შენიშნეს, 3 ავტომანქანა. 2 „ჯიპის“ ტიპის და 1 „მერსედესის“ მარკის. „მერსედესის“ მარკის ავტომანქანიდან გადმოვიდა სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული  მამაკაცი. მას დაარტყეს, წაიქცა და  დაახლოებით ერთი წუთის განმავლობაში სცემდნენ.
ზურაბ მანჯავიძის საქმე
2009 წლის 15 აპრილს სახალხო დამცველის რწმუნებულებს ახსნა-განმარტება მისცა იოსებ მანჯავიძემ.
მისი განმარტებით, იგი ძმებთან - ოთარ და ზურა მანჯავიძეებთან ერთად 2009 წლის 15 აპრილს იმყოფებოდა ,,საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ შენობის წინ მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე მშვიდობიან აქციაზე. დაახლოებით დილის 4 საათზე, ისინი მეგობრის მანქანით მივიდნენ შევჩენკოს ქუჩაზე, სადაც ზურაბ მანჯავიძის კუთვნილი  მანქანა იყო გაჩერებული. როდესაც ისინი  ზურაბ მანჯავიძის ავტომანქანაში ჩასხდნენ, მათ წინ მერსედესის მარკის ვერცხლისფერი ავტომანქანა  გადაუდგა, ხოლო უკნიდან ფოლცვაგენის მარკის მუქი ფერის ავტომანქანა სახელმწიფო ნომრით VNX 937 ან 972 მიუახლოვდათ. ავტომანქანებიდან ნიღბიანი და ხელკეტებით შეიარაღებული პირები გადმოვიდნენ. დაახლოებით 8 ან 9 კაცი. მათ ხელკეტით შეამტვრიეს მანქანის წინა შუშა, გააღეს კარები და ცდილობდნენ ზურა მანჯავიძის მანქანიდან გადაყვანას, აყენებდნენ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას. მანქანაში მსხდომებმა თავდამსხმელებს გაუწიეს წინააღმდეგობა. თავდასხმა გაგრძელდა დაახლოებით 3-5 წუთი, რის შემდეგაც თავდამსხმელები ჩასხდნენ მანქანებში და მიიმალნენ. ფოლცვაგენის მარკის ავტომობილმა მაღალი სიჩქარით რუსთაველის პროსპექტის გავლით გმირთა მოედნისკენ გაემართა.
დაზარალებულების განმარტებით ზურა მანჯავიძემ მიმართა საპატრულო პოლიციას, რომელმაც მანქანაზე დევნის განხორციელების  ნაცვლად, ახსნა-განმარტება ჩამოართვა მათ, რითიც საშუალება მისცა დამნაშავეებს მიმალულიყვნენ.
ვახტანგ  ლაღიძე
2009 წლის 15 აპრილს სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა ახსნა-განმარტება ჩამოართვეს მოქალაქე ვახტანგ ლაღიძეს.
მისი განმარტებით, 14 აპრილს დაახლოებით 23:10 წთ-ზე იგი ბრუნდებოდა სახლში საკუთარი ავტომანქანით „ტოიოტა ლენდ კრუიზერით“.  ჭავჭავაძის გამზირზე, I ჩიხში მას გზა გადაუჭრა ნაცრისფერმა „ნისანის“ მარკის ავტომანქანამ, იმავდროულად უკნიდან გაჩერდნენ ავტომანქანები საიდანაც დაახლოებით 12 პიროვნება გადმოვიდა. ისინი ფიზიკურად გაუსწორდნენ ვახტანგ ლაღიძეს და წაართვეს ავტომანქანა.
აღნიშნული ფაქტი სავარაუდოდ უნდა დაეფიქსირებინა საქართველოში მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლობასთან დამონტაჟებულ ვიდეოკამერას. ოფისის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ ვაშინგტონიდან თანხმობის მიღების შემდეგ აღნიშნულ მასალას გადასცემენ საქართველოს სახალხო დამცველს.

Since April 9, 2009 the Public Defender’s Office of Georgia has been monitoring the protest demonstrations in the capital of Georgia. Meanwhile, several citizens who were physically and emotionally abused by strangers have applied to the Public Defender for help..
The Public Defender of Georgia is studying every incident that was reported to its office.
The Ombudsman calls upon the Ministry of Interior for an immediate response.
April 10
Oleg Simonian and Vova Stepanov
On April 10 at about 9:00 pm students of the Sports Academy were close to the building of the Academy of Science in Kostava Street, Tbilisi and they were moving toward Liberty Square. A BMW Jeep blocked the way to Oleg Simonian and Vova Stepanov; 6 people got out of the car, beat the students and seized flags from him.
Temur and Shalva Radianis
On April 15, 2009 Temur Radiani together with his son, Shalva Radiani and his friends was at the protest demonstration in front of the building of the Public Broadcasting. At about 3:00 pm they left the demonstration and went home. Temur Radiani and his companions noticed two jeeps in the Hero Square. One of the jeeps was white and the other was black. Temo Radiani and his friends went along Shio Mghvime Street but four cars blocked their way. Temur and Shalva Radianis ran towards Varazi Ravine and about 10-15 people, who got out of a car,  ran after them.Tthe strangers were holding truncheons. Temur Radiani and his son stopped in front of the Geocell Office opposite the Tbilisi State University. The white jeep, which they had noticed in Shio Mghvime Street, stopped in front of them. 4 or 5 masked people with truncheons got out of the car and attacked Temur and Shalva Radianis and their friends. Shalva Radiani was pushed down to the ground; the attackers seized a mobile phone from him. Temur Radiani was also pushed down but their friends managed to run away. Afterwards, the attackers got into the jeep and went away. According to Shalva and Temur Radianis patrol policemen were standing nearby but did not react to the incident at all. The victims applied to law officers for help but the patrol policemen told them they had neither transmitter nor a mobile telephone to call for additional help. Temur Radiani had to call the patrol police by his own phone. Several minutes later a second car of the patrol police arrived but they refused to assist the victims. Temur and Shalva Radianis were taken by their own friends to Central Hospital where they were treated.
Hamlet Gulordava
On April 14 2009 representatives of the Public Defender interrogated Hamlet Gulordava who reported that on April 14, at 8:00 pm he was at the rally in front of the President’s residence together with M.CH. and G. S. At 11:15 pm they decided to go home. Close to the Avlabrai underground station they noticed three cars, two jeeps and one Mercedes. A man in civilian clothes got out of one of the cars and hit him. Gulordava fell down and was being beaten for about one minute.
Zurab Manjavidze
On April 15, 2009 Ioseb Manjavidze was interviewed by the representatives of the Public Defender. He reported that on April 15, 2009 he was at the rally in front of the Public Broadcasting with his brothers, Otar and Zura Manjavidzes. At about 4:00 pm t, by a car of their friend, hey went to Shevchenko Street by where Zurab Manjavidze’s car was parked. When they got into their car silver Mercedes stopped in front of them and a second car, a dark “Volkswagon” with state number VNX 937 or 972, stopped behind them. 8 or 9 men with masks and truncheons got out of the cars; they broke the windows of Zurab Manjavidze’s car, opened the door and tried to drag Zura Manjavidze out of the car. The strangers insulted and physically assaulted him. The brothers resisted the attackers. The incident lasted for 3-5 minutes. Then attackers got back in their cars and disappeared. The Volkswagon went toward Hero Square.
The victims stated that Zura Manjavidze applied to the police for help but the law officers interrogated him instead chasing the cars of the attackers. Consequently, the criminals managed to escape.
Vakhtang Laghidze
On April 15, 2009 Vakhtang Laghidze was interviewed by representatives of the Public Defender. He reported that on April 14, at about 11:10 pm he was going home by his car, a Toyota Land Cruiser. In Chavchavadze Avenue a grey Nisan blocked his way and several cars stopped behind him. About 12 people got out of the cars; beat Laghidze and took his car from him.
This incident was recorded by the video-camera installed at the office of the World Bank. The employees of the World Bank stated that after they receive permission from Washington they will give the recording to the Public Defender of Georgia.