სახალხო დამცველი შს სამინისტროს ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტების გამოძიებისკენ მოუწოდებს
სახალხო დამცველი შინაგან საქმეთა სამინისტროს ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტების გამოძიებისკენ მოუწოდებს.
როგორც დღევანდელ  პრესკონფერენციაზე სოზარ სუბარმა განაცხადა, 9 აპრილამდე და შემდეგაც არც ერთი ფაქტი გამოძიებული არ არის და ალბათ სწორედ ეს განაპირობებს, რომ ჟურნალისტებზე თავდასხმები გრძელდება.
“ფიზიკური შეურაცხყოფა რომ ხდება, ეს არ არის მხოლოდ ცემა. ამით საფრთხე ექმნება ქვეყნის დემოკრატიას”, - განაცხადა სოზარ სუბარმა.
მისივე თქმით, ბოლო უნდა მოეღოს ისეთ სამარცხვინო მოვლენას, როგორიც არის ჟურნალისტების ფიზიკური შეურაცხყოფა.
სოზარ სუბარის განცხადებით, ჟურნალისტების მიმართ აგრესიის საფუძველის ერთ-ერთი მიზეზი არის მედიამფლობელების დამოკიდებულება და სარედაქციო დამოუკიდებლობის არარსებობა. კერძოდ, ჟურნალისტები იქცნენ პროპაგანდის იარაღად, რაც იწვევს გაღიზიანებას.
ამასთან, სოზარ სუბარმა აღნიშნა, რომ არ არსებობს ჟურნალისტების სოლიდარობა.
“არც ერთი ფაქტი რეაგირების გარეშე არ იქნებოდა, ყოველდღე რომ შეგვეხსენებინა ისინი ხელისუფლებისთვის. ჟურნალისტები ხშირად უარს ამბობენ სახალხო დამცველთან თანამშრომლობაზე, ამას მედიამფლობელები უკრძალავენ. ჟურნალისტებს სოლიდარობისკენ მოვუწოდებ”, - განაცხადა სოზარ სუბარმა.

Public Defender Calls Upon the Ministry of Interior to Investigate Incidents concerning Journalists
The Public Defender of Georgia calls upon the Ministry of Interior of Georgia to investigate the facts of oppression on journalists.
Sozar Subari, the Ombudsman, stated at the press-conference today that not a single fact of oppression before and after April 9 was investigated and it encourages the harassers to attack journalists again.
“Physical assault is more than just a beating; it endangers democracy in a country,” said Sozar Subari.
The Ombudsman stated that physical assault of journalists must end in Georgia.
One reason of the aggression against journalists is the attitude of media-owners towards the political activities and lack of independent editorial boards. More precisely, journalists have become the weapon of propaganda and this annoys people.
Sozar Subari said that there is no solidarity among journalists. “If we had reminded the government about each incident concerning journalists, the authority would have already responded on them. Journalists often refuse to cooperate with the Public Defender because media-owners forbid them. I call upon the journalists for solidarity”, said Sozar Subari.