Freedom House-ის ანგარიშის მიხედვით, საქართველოში მედია „ნაწილობრივ თავისუფალია“
უფლებადამცველი საერთაშორისო ორგანიზაციის Freedom House-ის ანგარიშის მიხედვით, საქართველოში მედია „ნაწილობრივ თავისუფალია“ და „არათავისუფლების“ ზღვარზე იმყოფება.
ანგარიშის ავტორები აღნიშნავენ, რომ საქართველოს მეზობლებისგან ის განასხვავებს, რომ იქ საერთაშორისო მედია შეზღუდული არ არის.
„საქართველოში მედია ახლა სხვადასხვა მიზეზით ზუსტად ზღვარზეა ნაწილობრივ "თავისუფალსა" და "არათავისუფალს" შორის. საქართველო ბევრი მეზობლისგან იმით განსხვავდება, რომ შეინარჩუნა მაუწყებლობა - სატელევიზიო მაუწყებლობა, დამოუკიდებელი არხები და, ამასთან, აქვს საერთაშორისო მაუწყებლების ფართო ქსელი, განსხვავებით ბევრი მეზობლისგან, რომლებიც სირთულეებს უქმნიან საერთაშორისო მაუწყებლებს. საქართველოში ვითარება შემაშფოთებელია, მაგრამ ის რჩება სახელმწიფოდ, რომელიც თავს ამ სფეროში წარმოადგენს უკეთ, ვიდრე სხვა პოსტსაბჭოთა ქვეყნები, ბალტიისპირეთის გამოკლებით”, - აცხადებს მედიის მდგომარეობას ანგარიშის თანაავტორი, Freedom House-ის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი კრისტოფერ უოკერი.
“ფრიდომ ჰაუსის” ანგარიში 2008 წლის მონაცემების მიხედვით მომზადდა. ანგარიშის შემდგენელთა დასკვნით, ბალტიისპირეთის სახელმწიფოების გარდა, 12 ყოფილი საბჭოთა ქვეყნიდან ათში მასმედია „არათავისუფალია“. მასმედიის თავისუფლების შეზღუდვის მხრივ მსოფლიოს ყველაზე უარესი მაჩვენებლის მქონე ათ ქვეყანას შორის სამი ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკაა: ბელორუსი, უზბეკეთი და თურქმენეთი.

According to the report of Freedom House, media in Georgia is partly free
According to the report of Freedom House, the international human rights organization, media in Georgia is partly free and is on the border of being not-free.
The authors of the report mention, that the difference between Georgia and its neighbours is that the media is not restricted there. “According to some reasons, media in Georgia is on the border of free and unfree. Georgia is different from its many neighbours that it kept TV broadcast, independent channels and also it has a wide area network of the international broadcast. Its neighbours make the international broadcast complicated. The situation in Georgia is disturbing, but it remains a state which presets itself better in this condition than the post-Soviet states, except the Baltic states”, - states Christopher Walker, co-author of the report about the condition of media and one of the instructors of Freedom House.
The report of Freedom House is prepared according to the data of 2008. According to the conclusion of them who prepared the report, masmedia is not free in 10 post-Soviet states from 12 post-Soviet states, except the Baltic states. According to the restriction of the freedom of masmedia, 3 post-Soviet states (Byelorussia, Uzbekistan and Turkmen) are among 10 countries where the situation is the worst.