მუხროვანში ხელისუფლებამ ჟურნალისტები შერჩევის პრინციპით შეუშვა
ტელეკომპანიების „მაესტროს“ და „კავკასიის“ გადამღებ ჯგუფებს მუხროვანის სატანკო ბატალიონის ტერიტორიაზე შესვლის უფლება არ მისცეს, იქ 5 მაისს მომხდარი  ამბოხების დასრულების შემდეგ.
ამ  ტერიტორიაზე  მხოლოდ   ტელეკომპანიები “რუსთავი 2”-,  “იმედი” და “პირველი არხი” შეუშვეს.
როგორც მედია.გე-ს  გადაცემა “კვირის რეპორტაჟის” (გადაცემა გადის ტელეკომპანია „კავკასიის“ ეთერში) ავტორმა ნანა ლეჟავამ განუცხადა, ის და “მაესტროს” გადამღები ჯგუფი თითქმის მთელი დღის განმავლობაში  ცდილობდნენ მუხროვანის ბატალიონის ტერიტორიაზე შესვლას,  რათა საკუთარი თვალით ეხილათ იქ განვითარებული მოვლენები, მაგრამ  პატრულმა მათ  ამის ნება არ მისცა.
“პატრულმა გვითხრა: გზა არის გადათხრილი და მანქანით ვერ შეხვალთო. ამის შემდეგ გადმოვედით მანქანიდან და წავედით ფეხით, მაგრამ ერთი კილომეტრიც არ გვქონდა გვალილი, რომ 7 -8 საპატრულო ეკიპაჟი წამოგვეწია და გზის გაგრძელება აგვიკრძალა“, თქვა ნანა ლიჟავამ, რომელმაც დასძინა, რომ  ის ამ აკრძალვის  მიზეზის დადგენას შეეცადა, მაგრამ გარკვეული პასუხი ვერ მიიღო, რის შემდეგაც მას და თანმხლებ ჟურნალისტებს ის ტერიტორიაც დაატოვებინეს, სადაც ფეხით შეღწევა შეძლეს.
„რამდენიმე საათის შემდეგ“, განაგრძო ნანა ლეჟავამ,“ როცა სატანკო ბატალიონის ტერიტორიაზე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი  შევიდა, მას უკან მიჰყვვნენ “იმედის” რუსთავი 2”-ისა და „პირველი არხის“ გადამღები ჯგუფები, რომლებიც  პატრულმა უპრობლემოდ გაატარა.
ნანა ლეჟავას თქმით, ამ სამი ტელეკომპანიის გარდა ბატალიონის ტერიტორიაზე სხვა არც ერთი   მედია საშუალების წარმომადგენელი არ შეუშვეს, თუმცა მათი რაოდენობა დღის განმავლობაში საკმაოდ მომრავლდა.
ლეჟავას აზრით, პრეზიდენტმა  ხსენებული ტელეკომპანიები იმიტომ იახლა, რომ ისინი უხერხულ კითხვებს არ დასვამდნენ და გაავრცელებდნენ იმ კადრებს, რომელიც ხელისუფლებას აწყობდა.
“კავკასია” და “მაესტრო” კი,“ თქვა ლეჟავამ, “ სამხედრო ნაწილში იმიტომ არ შეუშვეს, რომ იცოდნენ: ეს ტელევიზიები იქ არსებულ რეალურ სურათს ასახავდნენ.
„ჩვენ გვსურდა  გაგვეგო,  თუ  რეალურად რა მოხდა ბატალიონში. გვაინტერესებდა, იქ მართლაც მოხდა თუ  არა ამბოხი, რადგან ძალიან ბევრი კითხვა წარმოშვა ამ ისტორიამ. იქ,  რომ მართლაც ძალიან დაძაბული სიტუაცია ყოფილიყო, დარწმუნებული ვარ,  პრეზიდენტი ამბოხებულ სამხედროებთან მისვლისგან  თავს შეიკავებდა”, თქვა  ნანა ლეჟავამ.
ტელეკომპანია “მაესტროს” კორესპონდენტის თეონა ლალიაშვილი თქმით,  გარდა იმისა, რომ პატრულმა ისინი მუხროვანში არ შეუშვა, იქიდან გამოსულმა ტელეჟურნალისტებმა, მათ მხოლოდ პრეზიდენტის კადრები გადააწერინეს,  ხოლო სხვა კადრების გადაწერაზე უარი მიიღეს.
„საინტერესოა ისიც,   რომ  ბატალიონის ტერიტორიისკენ მიმავალ  პრეზიდენტის ესკორტს თან გაჰყვა “იმედის”  ორი გადამღები ჯგუფი, სამი ჯგუფი “რუსთავი-2”-დან და ორიც „პირველი არხიდან“. მხოლოდ ჩვენთვის იყო აკრძალული იქ შესვლა”, განაცხადა “მაესტროს” კორესპონდენტმა.
5 მაისს თბილისიდან დაახლოებით 25 კილომეტრში მდებარე სოფელ მუხროვანის ტერიტორიაზე დისლოცირებული სატანკო ბატალიონის წევრებმა, მათ შორის, მეთაურმა და ოფიცრებმა,  ამბოხი მოაწყვეს და ბატალიონი საბრძოლო მდგომარეობაში მოიყვანეს.  მოგვიანებით, შს სამინისტრომ გაავრცელა ბატალიონის მეთაურის მამუკა გორგიაშვილის  ჩვენება, რომლის მიხედვით, სამხედროების გამოყენება საპროტესტო ტალღის ასაგორებლად უნდა მომხდარიყო, ამაში დახმარებისთვის კი მას ფულს გადაუხდიდნენ.

Authorities Granted Entry to Mukhrovani to Selected Journalists
Upon the completion of the May 5 mutiny Maestro and Kavkasia TV camera crews were denied entry into Mukhrovani tank battalion territory; Rustavi 2, Imedi TV and First Channel were granted exclusive access.
Reporting to Media.ge Nana Lezhava, author of Report of the Week (aired through Kavkasia TV) said together with the camera crew she had been trying, throughout a day, to gain entry to Mukhrovani battalion to observe the developments, but thy were denied entry by the patrol.
“The patrol told us the road was dug and there was no drive through. We got off the car and made our way on foot. Following a kilometer of walking 7-8 patrol crews overtook and restricted us to carry on,” said Nana Lezhava and added that she tried to figure out the reason for the restriction but no clear response was given. Afterwards Nana Lezhava and the journalists accompanying her were forced to leave the territory. “Few hours later,” Nana Lezhava continued, “President Saakashvili visiting the tank battalion was followed by Rustavi 2, Imedi TV and First Channel camera crews being granted free access into the area.”
According to Nana Lezhava no other media representatives, but the aforementioned three, were granted entry even though their number boosted during the day. President was accompanied by the abovementioned TV companies, Lezhava said, since they wouldn’t be posing awkward questions and would disseminate the shots favorable to the authorities. Kavkasia and Maestro TVs, Lezhava pointed out, were denied entry into the military unit since they were well aware that these televisions would feature actual situation. We wanted to figure out what actually happened in the battalion; whether the mutiny really came about since lots of questions were raised due to this story. If the situation had been really tense, I am sure President would have refrained from visiting mutinous militaries,” Nana Lezhava stressed.
According to Maestro TV correspondent Teona Laliashvili in addition to being denied entry the journalists having enjoyed a right to accompany President let them copy the footage featuring President only, the rest was denied.
“It is rather interesting that President’s escort heading to the battalion was followed by two Imedi TV camera crews, three from Rustavi 2, and one from First Channel. Only we were restricted to enter,” Maestro TV reporter said.
On May 5 the members, including the commander and officers of the tank battalion based in the Mukhrovani village 25 km away from Tbilisi staged a mutiny. Later on MIA disseminated video footage featuring the testimony by Mamuka Gorgiashvili, the unit commander saying that the militaries were to be applied to incite a wave of protest, in return he was to be paid for the rendered assistance.