სახალხო დამცველი მელორ ვაჩნაძის, რევაზ რევაზიშვილისა და გიორგი ონიანის წამების ფაქტის გამოძიებას მოითხოვს
12.05.2009
სახალხო დამცველი მელორ ვაჩნაძის, რევაზ რევაზიშვილისა და გიორგი ონიანის ცემისა და წამების ფაქტის გამოძიებას მოითხოვს.
როგორც “ინტერპრესნიუსს” სახალხო დამცველის ოფისიდან აცნობეს, სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს მამუკა გვარამიას დაიწყოს გამოძიება მელორ ვაჩნაძის, რევაზ რევაზიშვილისა და გიორგი ონიანის ცემის ფაქტზე.
სოზარ სუბარს მიაჩნია, რომ აღნიშნული პირების ახსნა-განმარტებებში მოყვანილი გარემოებები და ფაქტები დაუყოვნებლივ უნდა იქნას შესწავლილი, ვინაიდან სახეზეა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 1441-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნები, კერძოდ, წამება.
2009 წლის 6 მაისს სახალხო დამცველის რწმუნებულები იმყოფებოდნენ ქ.თბილისის შსს-ს ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და მონიტორინგის მთავარი სამმართველოს თბილისის #2 დროებითი მოთავსების იზოლატორში, სადაც დაკავებულები ინახულეს და ახსნა-განმარტებები ჩამოართვეს.
აღნიშნული პირები 6 მაისს, გამთენიისას, სხვადასხვა დროს ქ.თბილისის მთავარი სამმართველოს ვაკე-საბურთალოს მე-5 განყოფილების თანამშრომლებმა დააკავეს “საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ ჟურნალისტის ნიკოლოზ ავალიანის წინააღმდეგ ჩადენილი ქმედების გამო, დანაშაული გათვალისწინებული სისხლის სამართლის კოდექსის 239-ე მუხლის II ნაწილის საფუძველზე, რაც ხულიგნობას წარმოადგენს.
სახალხო დამცველის აპარატი აღნიშნული პირების ახსნა-განმარტებებს და დაკავების დროს პოლიციის მხიდან განხორცილებულ ქმედებებს დეტალურად აქვეყნებს.

Public Defender Demands To Investigate Torture of Melor Vachnadze, Revaz Revazishvili and Giorgi Oniani
May 12, 2009
Public Defender of Georgia demands to investigate the torture of Melor Vachnadze, Revaz Revazishvili and Giorgi Oniani who are activists of the opposition parties.
The Interpressnews was reported from the Public Defender’s Office that the Ombudsman recommended the Chief Prosecutor of Georgia Mamuka Gvaramia to start investigation on the harassment of Melor Vachnadze, Revaz Revazishvili and Giorgi Oniani.
Sozar Subari, the ombudsman, considers that the facts and circumstances mentioned in the testimonies of the abovementioned people shall be immediately investigated since they indicate to torture, crime that is envisaged under the Article 1441 of the Criminal Code of Georgia.
On May 6 2009 representatives of the Public Defender visited the isolator for temporary detention at the Main Department of the Protection and Monitoring of Human Rights within the Tbilisi Administration of the Ministry of Interior.
The abovementioned people were arrested on May 6 at various times by the policemen from the Vake-Saburtalo police station N 5. They were accused for hooliganism that is envisaged under the Article 239 Part II of the Criminal Code for having beaten Nikoloz Avaliani, journalist for the Public Broadcasting.
Public Defender published detailed information about activities of the policemen while detention of the activists and the testimonies of the detainees.