სიღნაღის რაიონულ სასამართლოში ჟურნალისტების დარბევის ფაქტთან დაკავშირებული საქმის სასამართლო განხილვა გადაიდო
19 მაისი, 2009
სიღნაღის რაიონულ სასამართლოს მოსამართლემ,   ხვიჩა კიკილაშვილმა 2006 წლის 15 ივნისს  ჟურნალისტების დარბევის ფაქტთან  დაკავშირებული საქმის განხილვა, რომელიც   18 მაისს იყო დანიშნული, ერთ-ერთი განსასჯელის გამოუცხადებლობის მიზეზით გადადო.
განსასჯელ იოსებ ნანობაშვილის ადვოკატმა ნინელი ხანიაშვილმა სასამართლოს შეატყობინა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფი ავად გახდა.
”მოსამართლემ პროცესი დღეს მხოლოდ იმიტომ ჩაშალა, რომ ჟურნალისტები სასამართლოს შენობის წინ საპროტესტო აქციის გამართვას ვაპირებდით. სასამართლო ჟურნალისტების დარბევის საქმეს 3 წლის განმავლობაში არ იხილავდა. მოსამართლე კიკილაშვილმა ჩვენი არაერთი წერილობითი მოთხოვნის მიუხედავად, დღემდე საქმის მასალების გაცნობის საშუალებაც კი არ მოგვცა. იგი მხოლოდ იმუქრება, რომ თუ ჩუმად არ ვიქნებით, დაგვიჭერს, დაგვაპატიმრებს და ა.შ. ამ პირობებში შეუძლებელია საკუთარი უფლებები დაიცვა. მოსამართლის აცილებაც მოვითხოვეთ, მაგრამ მონდომებულია, რომ საქმე თვითონ განიხილოს, რათა დეპუტატს პრობლემები არ შეექმნას. ჟურნალისტები ხომ ნუგზარ აბულაშვილის  დავალებით დაგვარბიეს”,  მოჰყავს „ადამიანის უფლებთა ცენტრს“ ამ დარბევის დროს დაზარალებული ჟურნალისტის,  გელა მთივლიშვილი სიტყვები (გელა მთივლიშვილი „ადამიანის უფლებთა ცენტრის“  რეგიონული თანამშრომელიცაა).
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს პრესსამსახურის უფროსის ნანა ვასაძის განცხადებით, ”3 წლის განმავლობაში სასამართლომ ჟურნალისტების დარბევის საქმე იმიტომ ვერ განიხილა, რომ ბევრი საპატიმრო საქმეები ჰქონდათ”.

The Trial about Raiding Journalists Was Cancelled at the Sighnagi Regional Court
Khvicha Kikilashvili, judge of Sighnagi Regional Court, postponed the trial about raiding the journalists, which was fixed on May 18.
Nineli Khaniashvili, lawyer of Ioseb Nanobashvili, told the court that the person she was defending was ill.
“The judge has postponed the trial today because the journalists were going to hold a demonstration in front of the court building. The court has not been discussing the case of raiding the journalists for 3 years. In spite of our demands, judge Kikilashvili did not let us find out the case so far. He is only threatening that he would catch and arrest us if we said anything. It is impossible to protect your own rights in such situation. We demanded another judge, but he wanted to hold the trial himself, not to make problems to MP. The journalists were raided by the order of Nugzar Abulashvili”. The Human Rights Center cited the words of journalist Gela Mtivlishvili who was injured during this raid (Gela Mtivlishvili is also a regional cooperator of the Human Rights Center).
According to Nana Vasadze, head of press service of Georgian Supreme Court, the court did not hold the trial about raiding the journalists because he had to hold many trials.