უკრაინის მოქალაქის „კოხტად“ შეკერილ საქმეზე სასამართლო დღეს იმსჯელებს
დღეს, 17 ივნისს თბილისის საქალაქო სასამართლოში უკრაინის მოქალაქის, ორესტ ბოხონკოს საქმის განხილვა შედგება.
ბოხონკოს, რომელიც საქართველოში 2008 წლის 27 სექტემბერს ჩამოვიდა და იმავე დღეს დააკავეს, ბრალად განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების შეძენა, შენახვა და საქართველოში გასაღების მიზნით შემოტანა ედება. თავად ბრალდებული დანაშაულს არ აღიარებს.
ბრალდებულის უფლებებს სასამართლოზე ადვოკატ ხათუნა ჯანაშიასა და შორენა კალანდიასთან ერთად ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი ნინო ანდრიაშვილი იცავს, რომელიც იმ კანონდარღვევებზე საუბრობს, რომლებიც უკრაინის მოქალაქის დაკავებას ახლდა თან: - „ბოხონკო დაკავებისას სასტიკად აწამეს, მისი სხეულიდან ნარკოტიკული საშუალებების ამოღება კანონის ყოველგვარი ნორმის დარღვევით მოხდა. საქმე ისაა, რომ უკრაინელს დაკავებისას სამეგრელო-ზემო სვანეთის „კუდ“-ის უფროსმა კოხტა კოდუამ შეუმოწმა ანალური ხვრელი, რაც ადამიანის უფლების შემლახველ ქმედებად ითვლება და პირდაპირ ენიჭება წამების კატეგორია“.
ბოხონკოს ადვოკატები მიუთითებენ იმაზეც, რომ მათი დაცვის ქვეშ მყოფის დაკავება მოხდა ადვოკატის გარეშე და არც უკრაინის საელჩოსთვის უცნობებიათ სამართალდამცავებს ამ ქვეყნის მოქალაქის დაკავების შესახებ. ბოხონკო, მისივე ჩვენების თანახმად, დაკავების დროს სასტიკად სცემეს და ხელი მოაწერინეს რაღაც დოკუმენტზე, რომლის შინაარსი მისთვის გაუგებარი იყო, რადგან ქართული არ იცის და დოკუმენტის შინაარსი მისთვის არავის გაუცვნია.
ამ საქმით უკვე დაინტერესდა არაერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომლებმაც პატიმრის განთავისუფლება კატეგორიულად მოითხოვეს.
„აღსანიშნიშნავია ისიც,“ - აცხადებს ანდრიაშვილი - „რომ პროკურატურა შეგნებულად აჯანჯლებს საქმის განხილვას. პროკურატურის ინიციატივით საქმის განხილვა უკვე ორჯერ გადაიდო, არადა 27 ივნისს გადის მისი პატიმრობის კანონიერი ვადა და თუ აქამდე სასამართლო განაჩენს არ გამოიტანს დაირღვევა კანონის კიდევ ერთი ნორმა“.

Court Will Discuss Case of Ukrainian Citizen Today
Today on June 27, the Tbilisi Civil Court will discuss the case of Orest Bokhonko, a Ukrainian citizen.
Bokhonko arrived in Tbilisi in September 27, 2008 and he was arrested on that same day. He is accused of purchase, storage and import of a great amount of drugs to Georgia. The accused does not plead guilty.
The defense lawyers of the accused are Khatuna Janashia, Shorena Kalandia and Nino Andriashvili, a jurist of the Human Rights Center who has information about the wrongdoings carried out during the arrest of the Ukrainian citizen. According to her Bukhonko was interrogated in a violent way and how they found drugs on him had many shortcomings. “The drugs were found in the anus of the Ukrainian citizen and the search was carried out by Kokhta Kodua, the head of KUD (Georgian Special Forces) in Samegrelo-Upper Svaneti. This fact is considered to be torture, a serious violation of human rights,” said Nino Andriashvili.
According to the lawyers of Bokhonko, the accused was arrested without any being offered any legal help from a lawyer and even the Embassy of Ukraine was not informed about the detention of the Ukrainian citizen. According to Bokhonko, during his detention he was beaten in a brutal way and forced to sign some document, he did not know what it was about, as he does not know Georgian and no one explained the summary of the document to him.
Many international organizations got interested in this case and they strongly demanded for the prisoner to be released.
It should be noted that the Prosecutor’s Office had delayed the discuss on several occasions. It was postponed for two times and his arrest deadline passes on June 27. If the Court does not pass a sentence it would be another violation of the law,” said Andriashvili.