დეპუტატებმა პატიმრები მოინახულეს და მათ მკურნალობას ითხოვენ
დღეს დეპუტატებმა რუსუდან კერვალიშვილმა და ჯონდი ბაღათურიამ დროებითი მოთავსების #2 იზოლატორში ოპოზიციის დაკავებული აქტივისტები მოინახულეს.
დეპუტატებმა პოლიციის სამმართველოდან გამოსვლის შემდეგ განაცხადეს, რომ ისინი ორი დაკავებულის - დაჩი ცაგურიას და მიშა მესხის მკურნალობას ითხოვენ.
ჯონდი ბაღათურიამ აღნიშნა, რომ შუამდგომლობით მიმართა ჯანდაცვის სამინისტროს, რათა ამ უწყებამ აიღოს პასუხისმგებლობა მათ მკურნალობაზე. მისივე თქმით, მიშა მესხი და დაჩი ცაგურია საავადმყოფოში უნდა გადაიყვანონ.
„ისინი მხნედ არიან, გულგატეხილობას არ გრძნობენ და საბრძოლა განწყობა აქვთ. 19 დაკავებულიდან 8 ნაცემია, თუმცა დაკავების შემდეგ საკმაო დრო გავიდა და მათ დაზიანებები გარეგნულად არ ეტყობათ, მხოლოდ დაჩი ცაგურიას ემჩნევა ხელზე დაზიანებები“ - განაცხადა ბაღათურიამ და აღნიშნა, რომ დაკავებულებს პირადად სთხოვა შეწყვიტონ შიმშილობა.
ვიცე-სპიკერი რუსუდან კერვალიშვილი ასევე აღნიშნავ, რომ დაკავებიდან 9 დღე გავიდა და თვალით ხილული დაზიანებები მათ არ ემჩნევათ.
„იზოლატორში 19-დან 8 ადამიანი სხეულის სხვადასხვა დაზიანებით არის შეყვანილი. კარგი იქნებოდა ცაგურია ნევროპათოლოგმა ნახოს. ამბობს თვითონ, რომ სცემეს. რამდენიმე მათგანს, მათ შორის ცაგურიას ექიმების დახმარება სჭირდება. ნევროპათოლოგთან კონსულტაციას საჭიროებენ პროფილაქტიკის მიზნით, რათა დადგინდეს, აქვთ თუ არა ტვინის შერყევა“ - განაცხადა რუსუდან კერვალიშვილმა.
მან თქვა, რომ ახალგაზრდებთან სხვადასხვა საკითხებზე ისაუბრა, მათ შორის იმ პროტესტზე, რომელსაც ახალგაზრდები გამოხატავენ.

MPs Visited Detainees and Request Medical Treatment for Them
Today, MPs Rusudan Kervalishvili and Jondi Baghaturia visited detained activists of the opposition parties in the pre-trial detention setting N 3.
Having left the police department MPs requested medical treatment for two detainees Dachi Tsaguria and Misha Meskhi.
Jondi Baghaturia said that he petitioned to the Ministry of Healthcare and requested them to examine the activists. He said Misha Meskhi and Dachi Tsaguria shall be taken to hospital immediately.
“They look brave and do not feel desperate. 8 out of 19 detainees were beaten; however much time has passed since they were arrested and no injuries can be observed on their bodies now. Only Dachi Tsaguria has some injuries on his hand,” said Baghaturia and requested the detainees to stop hunger-strike.
Vice-Speaker of the Parliament of Georgia Rusudan Kervalishvili also stated that 9 days after the detention the inmates do not have any visible injuries.
“8 out of 19 people were placed in the detention setting with various injuries. It would be nice if neurologist will examine Tsaguria. He says he was beaten. Some of the detainees, Tsaguria among them, need medical assistance. They need consulting with neurologist in order to estimate whether they have brain concussion or not,” said Rusudan Kervalishvili.