დროებითი მოთავსების იზოლატორიდან ოპოზიციის ოთხი აქტივისტი გაათავისუფლეს
გათავისუფლებული არიან „ახალი მემარჯვენეების“ ახალგაზრდული ორგანიზაციის წებრენი კახა ბეიტრიშვილი და კახა იორდანაშვილი, „საქართველოს გზის“ აქტივისტი მამუკა ბალიაშვილი და მოძრაობა „რატომ“-ის წევრი დავით ფაცაცია.
იზოლატორიდან გამოსულმა ფაცაციამ მადლობა გადაუხადა ყველა იმ მედიასაშუალებას, რომლებიც მათი დაკავების ფაქტებს ობიექტურად აშუქებდნენ. მან მადლობა გადაუხადა ასევე სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, უწმინდესსა და უნეტარეს ილია მეორეს და მამა გიორგის. ფაცაციამ განაცხადა, რომ მამა გიორგი იყო შესული მასთან იზოლატორში და ამხნევებდა.
დავით ფაცაციამ განაცხადა, რომ იზოლატორში ყოფნის დროს ნახა 15 ივნისს დაკავებული და სასტიკად ნაცემი ახალგაზრდები. „ჩვენი ბრძოლა სამართლიანია და გაგრძელდება. 15 ივნისს მოხდა ძალადობის უპრეცენდენტო ფაქტი. ამას ჩვენ არ შევურიგდებით და სააკაშვილის დიქტატურასა და რეჟიმს დავამარცხებთ“ - თქვა დავით ფაცაციამ.
ყველა გათავისუფლებული 12 ივნისს პარლამენტთან მომხდარი ინციდენტის გამო დააკავეს. თუმცა „საქართველოს გზის“ აქტივისტი მამუკა ბალიაშვილმა განაცხადა, რომ მას ამ ინციდენტში მონაწილეობა არ მიუღია. მისივე თქმით, ის სამოქალაქო ტანისამოსში ჩაცმულმა ადამიანებმა დააკავეს, თუმცა სასამართლო გადაწყვეტილებით მას ბრალი პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევისთვის წაუყენეს. ბალიაშვილი აცხადებს, რომ დაკავებისას ჩამოართვეს პირადობის მოწმობა და მობილური ტელეფონი, რომელიც დღემდე არ დაუბრუნებიათ.
პოლიციის სამმართველოს შენობასთან განთავისუფლებულ აქტივისტებს ახლობლები, ოპოზიციის წარმომადგენლები და მოძრაობა „რატომ“-ის წევრები დახვდნენ.

Four Activists Were Released from Detention Setting
Yesterday, four activists of opposition parties were released from the detention setting of the Tbilisi Police Department.
Kakha Beitrishvili and Kakha Iordanashvili from the youth branch of the New Rights, Mamuka Baliashvili from “Georgia’s Way” and Davit Patsatsia from the political movement “Why” were released.
Davit Patsatsia thanked to all media sources which impartially broadcasted the fact of their detention. He thanked to the Catholicos-Patriarch of Georgia Ilia II and Father Giorgi. Patsatsia said Father Giorgi visited him in the detention setting and cheered him up.
During the detention Davit Patsatsia saw young people who were ruthlessly beaten on June 15. He said “Our struggle is fair and it will continue. Unprecedented fact of violence occurred on June 15 and we will not put up with it; we will defeat dictatorship and regime of Saakashvili.”
These people were detained during the incident near the Parliament building on June 12. However, Mamuka Baliashvili from “Georgia’s Way” said he did not take part in the incident. According to him, he was detained by men in civil uniforms; however he was accused of resistance to police. Baliashvili claims the men took away his ID and mobile phone during the detention and they have not given it back up to now.
Friends of the released activists, opposition representatives and members of the movement “Why” met the released activists at the building of Police Department.