ირაკლი ალადაშვილი აკუსტიკური იარაღისა და FN-303-ის არალეტალურად მიჩნევას დაუშვებლად მიიჩნევს
ფრაქცია „ქრისტიან-დემოკრატების“ დღევანდელ გაფართოებულ სხდომაზე სამხედრო ექსპერტმა ირაკლი ალადაშვილმა არალეტალური იარაღის სახეობებზე ისაუბრა და კანონმდებლებს გარკვეული რჩევები მისცა.
როგორც ფრაქციის სხდომაზე ირაკლი ალადაშვილმა განაცხადა, დაუშვებელია არალეტალურ იარაღად მიჩნეული იყოს აკუსტიკური იარაღი და FN-303, რომლის მეშვეობითაც შერეული ტყვიების სროლა ხდება.
ალადაშვილმა დასძინა, რომ ორივე იარაღი 7 ნოემბერს და 6 მაისს იყო გამოყენებული.
ექსპერტის თქმით, ორივე  ოფიციალურად არის მიჩნეული მცირედ ლეტალურ იარაღად და, შესაძლოა, მათი გამოყენება სახიფათო აღმოჩნდეს ადამიანის სიცოცხლისთვის.
რაც შეეხება სახელისუფლო გუნდის პასუხს ალადაშვილის ამ შენიშვნაზე, იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის, პავლე კუბლაშვილის განმარტებით, არალეტალური იარაღის დეფინიცია არ არსებობს, თუმცა მან მზადყოფნა გამოთქვა, რომ არალეტალური იარაღის სახეობებთან დაკავშირებით კონსულტაციები მართლაც შედგეს.
რაც შეეხება ფრაქციის სხდომას, მასზე „ქრისტიან-დემოკრატებმა“ მოითხოვეს „მანიფესტაციებისა და შეკრებების“, „პოლიციის შესახებ“ კანონებსა და „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ ცვლილებების პროექტის  უკან გაწვევა, რადგან მიაჩნიათ, რომ  ჯერ უნდა არსებობდეს ვენეციის კომისიის დასკვნა და მხოლოდ ამის შემდეგ გაგრძელდეს კანონპროექტის განხილვა.
„ქრისტიან-დემოკრატები“, ასევე, აუცილებლობად მიიჩნევენ, „ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში“ აისახოს ცვლილება, რომლის თანახმადაც, ადმინისტრაციული სასჯელის გასაჩივრება შესაძლებელი იქნება.

Irakli Aladashvili Does Not Agree to Use Acoustic Weapon and FN-303 As Nonlethal Weapon
Military expert Irakli Aladashvili spoke about the nonlethal weapon and gave some suggestions to legislators at the session of the fraction “Christian-Democrats” today.
Irakli Aladashvili said that acoustic weapon and FN-303 cannot be considered as nonlethal weapon because they can shoot mixed bullets.
Aladashvili added that both weapon were used on November 7 2007 and on May 6 2009.
The expert said both weapons are considered as slightly lethal and they might be dangerous the life.
As for the reply of the governmental team to Aladashvili’s remark, Pavle Kublashvili, chairperson of the Legal Committee of the Parliament, said there is no definition of nonlethal weapon though he expressed his readiness to start consultations about the issue.
The Christian-Democrats requested to cancel the discussion of the draft-amendments to the Law on Assembly and Manifestation”, Law on Police and Administrative Code because they think initially the Venice Commission shall prepare the conclusion and only after that the discussion can continue.
Christian-Democrats also think to introduce some changes to the Administrative Code which will enable a person to appeal against the administrative penalty.