მრავალშვილიანი ოჯახი ღია ცის ქვეშ არის დარჩენილი
გურჯაანის რაიონის სოფელ ვეჯინში მცხოვრები ბიაშვილების ოჯახი დახმარებას ითხოვს. 22 ივლისს ძლიერი ქარის დროს ბიაშვილების საცხოვრებელი სახლი, რომელიც მათ ერთადერთ თავშესაფარს წარმოადგენდა, მთლიანად დაიწვა. მეათე დღეა ბიაშვილების ოჯახი, მათ შორის 4 მცირეწლოვანი ბავშვი ღია ცის ქვეშ ცხოვრობს.
ბიაშვილების ოჯახის ერთადერთი შემოსავალი სიღატაკის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დანიშნული საარსებო შემწეობაა.
თავშესაფრის გარეშე დარჩენილმა ლიანა ბიაშვილმა დახმარებისათვის ადგილობრივ ხელისუფლებას არაერთხელ მიმართა, მაგრამ უშედეგოდ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის კახეთის ოფისის კოორდინატორი გელა მთივლიშვილი განმარტავს, რომ ადგილობრივი ხელისუფლება ვალდებულია თავშესაფრის გარეშე დარჩენილი სოციალურად დაუცველი ოჯახი ბინით უზრუნველყოს.
„ევროპის სოციალური ქარტიის რატიფიცირების შედეგად საქართველოს სახელმწიფომ სავალდებულოდ აღიარა ოჯახის სიღატაკისგან დაცვის და ოჯახის სოციალური, იურიდიული და ეკონომიკური დაცვის უფლება. ამ ქარტიის მე-16 მუხლი ადგენს: „საზოგადოების ძირითადი უჯრედის – ოჯახის სრული განვითარების აუცილებელი პირობების შექმნის მიზნით, მხარეები ვალდებულებას იღებენ უზრუნველყონ ოჯახის ეკონომიკური, იურიდიული და სოციალური დაცვა ისეთი საშუალებებით, როგორიცაა ოჯახის უზრუნველყოფა ბინით და სხვა შესაბამისი შეღავათები“, - აღნიშნავს მთივლიშვილი.

Large Family Is Left Homeless
Family of Biashvili from the village of Vejini in Gurjaani district asks for help. On July 22 their house was burned during strong wind. Family of the Biashvilis, including 4 young children, has been living in the open air for ten days.
The only income of the family is aid within Poverty Reduction State Program.
Liana Biashvili applied to the local government for help several times but in vain.
Gela Mtivlishvili, coordinator of the Kakheti office of the Human Rights Center, explained that the local government was responsible to give a shelter to socially disabled family.
“After the ratification of the European Social Charter, Georgian state has to protect social, legal and economical rights of impoverished families. The Article 16 of the charter estimates: “To make necessary conditions to develop a family as an essential part of the society, the sides are responsible to provide families with economic, legal and social rights that can be flat and other relevant privileges” said Mtivlishvili.