დაბადების მოწმობის უქონლობის გამო რვა წლის ბავშვი სკოლაში ვერ მიდის
გურჯაანის რაიონის სოფელ ბაკურციხეში მცხოვრები ელენე ტურიაშვილი რვა წლის შვილიშვილისთვის დაბადების მოწმობის აღებას მეორე წელია უშედეგოდ ცდილობს. დაბადების მოწმობის გარეშე კი ბავშვს სკოლაში არ იღებენ.
ელენე ტურიაშვილის თქმით, გოგონას მამა პატიმარია, დედამ კი ბავშვი მიატოვა და მისი ადგილსამყოფელი უცნობია. ბებია და შვილიშვილი სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დანიშნული სოციალური დახმარებით არსებობენ. „სოფლის საკრებულოს არაერთხელ მივაკითხე, მაგრამ ჩვენ არაფერი შეგვიძლიაო. სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს გურჯაანის სამსახურში კი დაბადების მოწმობის გაცემაზე უარი მითხრეს. ამ დოკუმენტის მისაღებად ბავშვის მშობლებმა უნდა მოგვაკითხონო. ყურადღებას არავინ მაქცევს და ბავშვმა წერა-კითხვა ხომ მაინც უნდა ისწავლოს. არ ვიცი რა გზას დავადგე“, - ამბობს ელენე ტურიაშვილი.
მისივე თქმით, სოციალური მომსახურების სააგენტოს გურჯაანის განყოფილებაში მას ბავშვის გაშვილობილება შესთავაზეს, რაზედაც უარი თქვა.

Resident of the village of Bakurtsikhe in Gurjaani district (western Georgia) Elene Turiashvili has been unsuccessfully trying to take birth certificate for her eight-year-old grandchild for two years already. Consequently, the child cannot go to school without BC.
Elene Turiashvili reported that the father of the little girl is in prison; the mother abandoned child and nobody knows her current location. Grandmother and granddaughter live on social allowance they get within the Poverty Reduction State Program. “I applied to the village administration several times but they claim to be incapable to assist us. The Gurjaani office of the Public Registration Agency also denied issuing birth certificate unless parents apply to them. Nobody pays attention to us; my granddaughter should know at least reading and writing; I do not know what to do,” said Elene Turiashvili.
The grandmother added that Gurjaani office of the Social Agency offered her to give the girl to foster parents but she refused.