ადამიანის უფლებათა ცენტრი სიღნაღის საავადმყოფოს დირექტორის მიმართ სს საქმის აღძვრას ითხოვს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისი შპს „ჯანმრთელობა“ - სიღნაღის საავადმყოფოს დირექტორის გოგი ნიკვაშვილის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრას ითხოვს. უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ საჩივრით კახეთის საოლქო პროკურატურას დღეს მიმართა.
ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი, რომ „ევროკავშირის მიერ გამოყოფილი დაფინანსებით, 2007 წელს, სიღნაღის რაიონის ქალაქ წნორში საოჯახო მედიცინის ცენტრის შენობა გარემონტდა და ცენტრი ახალი სამედიცინო აპარატურითა და მასალებით აღიჭურვა. წნორის საოჯახო მედიცინის ცენტრი, რომლის მომსახურებაც ქალაქ წნორში მცხოვრებ 6 ათასზე მეტ ადამიანზე იყო გათვლილი, ორი წლის განმავლობაში არ ფუნქციონირებდა. მთავარი ექიმი გოგი ნიკვაშვილი ექიმებს ცენტრში შესვლის და მუშაობის უფლებას არ აძლევდა, რაც დადასტურებულია ექიმების წერილობითი ახსნა-განმარტებებით. ექიმების თქმით, ნიკვაშვილმა მათ არაერთხელ უთხრა, რომ შეობაში შესვლა თუ უნდოდათ, კარი გაეტეხათ და ისე შესულიყვნენ. ექიმები საოჯახო მედიცინის ცენტრის შენობაში, რამდენიმე დღის წინ, სპეციალური კომისიის თანდასწრებით შევიდნენ. აღმოჩნდა, რომ ძვირადღირებული სამედიცინო აპარატურა და სხვა სამედიცინო მასალები გატანილია“.
შპს „ჯანმრთელობას“ დირექტორი გოგი ნიკვაშვილი წნორის საოჯახო მედიცინის ცენტრის გაქურდვას უარყოფს. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ მას შემდეგ რაც აღნიშნული საქმით „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ დაინტერესდა, ნიკვაშვილმა კარდიოგრაფიის აპარატი და გლუკომეტრი, შპს „ჯანმრთელობას“ ლაბორანტის მეშვეობით, საოჯახო მედიცინის ცენტრს დაუბრუნა. სხვა ტექნიკა და მასალები კი ამ დრომდე არ ჩანს.
გოგი ნიკვაშვილი „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტიური წევრია და გავლენიანი თანამდებობის პირებთან ახლო ურთიერთობა აქვს. „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ აცხადებენ, რომ არსებობს საკმარისი მტკიცებულებები, სამედიცინო დაწესებულების მთავარი ექიმი სს პასუხისგებაში მისაცემად.

The Human Rights Center Requests Criminal Prosecution against Director of Sighnaghi Hospital
Kakheti office of the Human Rights Center requests to start criminal prosecution against Gogi Nikvashvili director of Sighnaghi district hospital “Janmrteloba”. The human rights organization appealed to the Kakheti regional prosecutor’s office today.
According to the statement of the organization “the building of the family medical center was reconstructed in the town of Tsnori in Sighnaghi district in 2007 with the financial support of the EU. The center was equipped with modern apparatus and other materials. However, the family medical center did not work for two years though it was to serve more than 6 000 residents of Tsnori. Gogi Nikvashvili, chief doctor of Sighnaghi district hospital, did not allow doctors to work in the center as it was verified by the explanation letters of the doctors. According to them, Nikvashvili told them several times to break into the building if they wanted to work there. Several days ago, the doctors managed to enter the medical center with the support of special commission. They discovered that expensive medical equipment and other medical materials were stolen.”
Gogi Nikvashvili denies to have stolen the family medical center. However, it must be pointed out that after the Human Rights Center got interested in the fact, Nikvashvili returned cardiograph apparatus and glucose-meter to the medical center with the support of the lab assistant of the Sighnaghi district hospital. Other equipment and medical materials were not discovered yet.
Gogi Nikvashvili is active member of the National Movement, the ruling party; he has close relationship with influential officials. Representatives of the Human Rights Center claim that there are enough claimings to launch criminal prosecution against the doctor.