„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ოთარ სესიკაშვილის დასჯას ითხოვს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის საკოორდინაციო ცენტრის უფროსის ოთარ სესიკაშვილის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას ითხოვს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ შეისწავლა ქალაქ თელავში მცხოვრები ზაურ მაკარიჩევის საქმე. საქმის შესწავლის შედეგად გამოიკვეთა, რომ სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის საკოორდინაციო ცენტრის უფროსის მხრიდან ადგილი ჰქონდა მაკარიჩევების დევნას ეთნიკური წარმომავლობის ნიშნით. ზაურ მაკარიჩევის მეუღლე ოლია მაკარიჩევი-ნარეკლიშვილი სოციალური მომსახურების სააგენტოს თელავის განყოფილების სოცაგენტის თანამდებობიდან, 2008 წლის აგვისტოში, რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, დაუსაბუთებლად გაათავისუფლეს.
უნდა აღინიშნოს, რომ ზაურ მაკარიჩევი ონკოლოგიური ავადმყოფი იყო. მაკარიჩევების ოჯახი სულ ორი წევრისგან შედგებოდა. ოლია მაკარიჩევის სამსახურიდან გათავისუფლების შემდეგ მათ საარსებო შემწეობის დასანიშნად სააგენტოს არაერთხელ მიმართეს. პირველი შემოწმების შედეგად მაკარიჩევების ოჯახს ქულათა ის რაოდენობა მიენიჭა, რომლითაც საარსებო შემწეობა უნდა მიეღოთ, თუმცა მას შემდეგ, რაც ამის შესახებ ცნობილი გახდა სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის რეგიონალური საკოორდინაციო ცენტრის უფროსისთვის, ოთარ სესიკაშვილის დავალებით, მაკარიჩევების ოჯახი განმეორებით გადამოწმდა და ოჯახს ქულათა ახალი, გაზრდილი რაოდენობა მიენიჭა. მაკარიჩევებმა დახმარებისათვის ადგილობრივ ხელისუფლებასაც არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ მათი პრობლემით არავინ დაინტერესდა. სოციალური მომსახურების სააგენტოში მაკარიჩევების სოციალურად დაუცველი ოჯახისთვის მაღალი სარეიტინგო ქულის მინიჭება ვერაფრით დაასაბუთეს. უსახსრობის გამო ზაურ მაკარიჩევისთვის სამედიცინო დახმარება ხელმისაწვდომი არ იყო, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა სწრაფად გაუარესდა და ორი დღის წინ გარდაიცვალა.
უნდა აღინიშნოს, რომ სოციალური მომსახურების სააგენტოს კახეთის რეგიონალური საკოორდინაციო ცენტრის უფროსი ოთარ სესიკაშვილი, ჯანმრთელობის დაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილის ვახტანგ მეგრელიშვილის ბიძაა (დედის ძმა). „ცნობილია, რომ სესიკაშვილი ამ თანამდებობაზე სწორედ დისშვილის წყალობით დაინიშნა და მეგრელიშვილი, რომელიც ამჟამად ჯანდაცვის სამინისტროს ფაქტობრივი მმართველია, ბიძას ამ დრომდე მფარველობს. ამას ისიც ადასტურებს, რომ კახეთში სიღარიბის დაძლევის სახელმწიფო პროგრამის არაეფექტურად განხორციელებისათვის, სოციალურად დაუცველი ოჯახების ბევრი საფუძვლიანი საჩივრისა და გამოვლენილი დარღვევების მიუხედავად, სესიკაშვილს პასუხისმგებლობას არავინ აკისრებს“ - ნათქვამია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

Non-governmental organization Human Rights Center requests punishment of Otar Sesikashvili, head of Kakheti regional office of the Social Agency.
The Human Rights Center studied the case of Zaur Makarichev, resident of Telavi and concluded that head of the Kakheti regional office of the Social Agency persecuted Makarichev on ethnic ground. Olia Makarichev-Nareklishvili, wife of Zaur Makarichev, was dismissed from the position of social agent of the Telavi district Social Agency without any argument during the Russian-Georgian war in August 2008.
Zaur Makarichev had cancer. His family consists of 2 members. After the dismissal of Olia Makarichev they applied to the agency for the allowance. After the first examination, the family was granted enough points to get the allowance. But when Otar Sesikashvili found out about the fact, the family of Makarichev was examined again and new increased points were granted to the family. The Makarichevs applied to the local government for help but nobody was interested in their problems. High points of the socially unprotected family of Makarichev were not grounded at the Social Service Agency. The family could not afford medical treatment for Zaur Makarichev. His health conditions worsened and died 2 days ago.
Otar Sesikashvili is uncle of Vakhtang Megrelishvili, former deputy Minister of Healthcare. “It is known that Sesikashvili was appointed on this position with the support of his nephew and Megrelishvili protects his uncle. In spite of many violations in the system in Kakheti region and high number of complaints of the socially unprotected families and ineffective execution of the Poverty Reduction State Program, Sesikashvili is not responsible for it”, it is said in the press-release of the Human Rights Center.