აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ევროკავშირის დამკვირვებლების დასაშვებად რუსეთს ვადა წლის ბოლომდე მისცეს
აფხაზეთსა და ე. წ. სამხრეთ ოსეთში ევროკავშირის დამკვირვებლების დასაშვებად, ჰუმანიტარულ დახმარებაზე ყველა სახის შეზღუდვის მოსახსნელად და საქართველოს მოქალაქეებისთვის თავისუფალი გადაადგილების შესაძლებლობის მისაცემად, ევროსაბჭომ რუსეთს ვადა წლის ბოლომდე მისცა.
ევროსაბჭოს ოფიციალური ვებგვერდი იუწყება, რომ აღნიშნული მოთხოვნა ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციაში დაფიქსირდა, რომელიც სტრასბურგში გუშინ მიიღეს.
აქვე ნათქვამია, რომ რუსეთი აგრძელებს ცეცხლის შესახებ ევროკავშირის შუამავლობით მიღებული შეთანხმების დარღვევას, არ გამოჰყავს რა ჯარები იმ პოზიციებზე, რომელიც  ომის დაწყებამდე ეკავა.
რეზოლუციის მიხედვით, რუსეთმა არა თუ უარი თქვა  ამ პირობის შესრულებაზე, არამედ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობის ცალმხრივი აღიარებები, ფაქტობრივად არსებულ რეჟიმებთან დამყარა სამხედრო, იურიდიული და დიპლომატიური ურთიერთობები.
„რუსეთმა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე გაზარდა თავისი სამხედრო ძალების რაოდენობა და განაცხადა ამ ტერიტორიებზე სამი, მათ შორის ერთი საზღვაო და საავიაციო სამხდრო ბაზების მშენებლობის შესახებ. უკანასკნელი წლის განმავლობაში გაიზარდა ინციდენტების რიცხვი, რომელთა დროსაც რუსეთის სამხედრო თვითმფრინავებმა და ვერტმფრენებმა საქართველოს საჰაერო სივრცე დაარღვიეს“, - ნათქვამია რეზოლუციაში.
ევროსაბჭოს დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ რუსეთი ყოველმხრივ უშლის ხელს რეგიონში ევროკავშირისა და ეუთო-ს დამკვირებლების შესვლას. დამკვირვებლები კონფლიქტის ზონაში ამავე საკითხზე ევროსაბჭოს მიერ მიღებული წინა ორი დადგენილების საფუძველზე უნდა შესულიყვნენ. ევროსაბჭო ახსენებს რუსეთს, რომ წინა ორი რეზოლუცია რუსეთისგან მოითხოვდა ეთნიკური წმენდის შეჩერებას და ქართული მოსახლეობის ეთნოწმენდის შედეგების გამოსწორებას.
„ამის მიუხედავად, რუსეთი შემწყნარებლობას იჩენს და მხარს უჭერს ეთნიკური ქართველების ძალისმიერი გზით პასპორტიზაციას ახალგორისა და გალის რაიონებში, ასევე, ამ რაიონებში დარჩენილი მოსახლეობის განათლების უფლებების შეზღუდვას“, - აღნიშნულია რეზოლუციაში.
ევროსაბჭოს ამ დადგენილებების მოთხოვნების შეუსრულებლობით რუსეთი უარს ამბობს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე საერთაშორისო სასამართლოს კომპეტენციის აღიარებაზე.
ეს მოთხოვნები რუსეთის დელეგაციამ პროვოკაციულად შეაფასა და მათ წინასწარვე განუხორციელებელი უწოდა.
ამასთან, ''grani.ru''-ს ინფორმაციით, ევროსაბჭოს კომისიამ ევროსაბჭოში რუსეთის დელეგაციის უფლებამოსილების გადახედვის შესახებ გადაწყვეტილებას მხარი არ დაუჭირა.
აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან დაკავშირებით ევროსაბჭოს დადგენილებების შეუსრულებლობის გამო რუსეთის დელეგაციისთვის უფლებამოსილების გადახედვას ევროსაბჭოს 72 დეპუტატი ითხოვდა. მოთხოვნაში აღნიშნული იყო, რომ რუსეთმა არა თუ არ შეასრულა ევროსაბჭოს 1633-ე და 1647-ე დადგენილებები, არამედ გადადგა იმგვარი ნაბიჯები, რომლებიც მოსკოვს ამ რეზოლუციის შესრულებისგან აშორებს.

Russia Must to Allow Observers in Abkhazia and so-called South Ossetia Till the End of the Year
The Council of Europe set deadline for Russia till the end of the year to allow observers of the EU in Abkhazia and in so-called South Ossetia. They also demanded to allow Georgian people to travel without restriction in the abovementioned territories and to allow all kind of humanitarian aid in the conflict zones.
The official website of the Council of Europe reports that this request was included in the resolution of the Parliamentary Assembly of the CoE, which was approved in Strasburg yesterday.
It was also mentioned that Russia continues to violate the agreement on ceasefire which was signed with the mediation of EU. Russia does not withdraw its troops from the conflict zones to the territory where they were deployed before the war.
According to the resolution, Russia refused not only to fulfill the agreement, it unilaterally recognized the independence of Abkhazia and South Ossetia and in fact set up military, legal and diplomatic relationships with those de-facto regimes.
“Russia increased the number of military forces on the occupied territory and announced the construction of three –naval and air-service bases. During the last year the number of incidents has increased; Russian military airplanes illegally flew into Georgia”, it is said in the resolution.
It is mentioned in the document of the CoE that Russia does not support the observers of EU and OSCE to arrive in the region. The observers should arrive in the conflict zone according to the previous two resolutions, which were accepted by the CoE. The CoE reminds Russia that the previous two resolutions obliged Russia to stop ethnic cleansing and to improve the results of the ethnic cleansing of ethnic Georgians in the regions.
“Despite this fact, Russia is tolerant and supports forceful introduction of a passport system for ethnic Georgians in Akhalgori and Gori Districts; also, restriction of education rights of the residents of these district”, it is noted in the resolution.
By neglecting the requirements of the CoE, Russia refuses to admit the competence of the International Court in regard with the human rights violations in the occupied territories.
Russia assessed these requirements as provocative and stated they cannot be realized.
According to the information of the “grani.ru” Council of Europe did not support the decision of re-discussion of the authority of Russian delegation.
72 members of the CoE voted for the re-discussion of the authority of the Russian Delegation for not fulfilling the requirements of the resolution. The requirement stated that Russia not only breached resolutions N 1633 and 1674, but also its activities are far from the fulfillments of the resolution.