აჭარის პროკურორი მოსახლეობას შერჩევით ხვდება
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აჭარის ფილიალს მოქალაქე ლელა აბესაძემ მომართა. აბესაძემ, რომელმაც აჭარის პროკურორთან გიორგი უგლავასთან შეხვედრისათვის რეგისტრაცია ორჯერ გაიარა, მაგრამ პროკურორი არც ერთხელ შეხვდა.
„გუშინ მოსახლეობის შეხვედრის რიგში მეექვსედ ვიყავი ჩაწერილი. როცა ჩემი რიგი მოვიდა, დაცვის თანამშრომელმა მითხრა, რომ პროკურორი მე არ შემხვდებოდა. მიზეზი არ აუხსნიათ. სხვა მოქალაქეებს კი ჩვეულებრივად შეხვდა“.
ლელა აბესაძემ პროკურატურას 2009 წლის ივნისში მიმართა. აბესაძე მის მიმართ განხორციელებული ძალადობისა და უკანონო თავისუფლების აღკვეთის ფაქტების გამოძიებას ითხოვდა. ეს ფაქტი, აბესაძის განცხადებით, 2007 წლის 10 ივლისს მისსავე სახლში მოხდა. აბესაძე ბათუმში ბარათაშვილის ქუჩის #20-ში, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის ლევან ვარშალომიძის მეზობლად ცხოვრობდა. „ვერ ვახერხებდი ნორმალურად შესვლას ჩემს საცხოვრებელ სახლში, რადგან იმავე შენობაში ვარშალომიძე ცხოვრობდა. შემდეგ ცილი დამწამეს, თითქოს აურზაური ავტეხე, რის გამოც პოლიციამ დამაკავა. შემდეგ ფსიქიატრიულ საავადმყოფოშიც გადამიყვანეს და ხუთი დღე-ღამე წინასწარი დაკავების იზოლატორში მომათავსეს. ამჯერადაც ცილი დამწამეს, თითქოს წვრილმანი ხულიგნობა ჩავიდინე“, - აცხადებს აბესაძე.
აჭარის პროკურატურაში შესული აბესაძის განცხადება და ბათუმის რაიონული პროკურორის ზაზა მეტონიძის უარი გასაჩივრებული იქნა აჭარის პროკურატურაში, ხოლო განყოფილების პროკურორმა დავით ჭარბაძემ საქმე კვლავ ბათუმის პროკურორს გადასცა. მოქალაქე ლელა აბესაძემ განცხადებით საქართველოს მთავარ პროკურორსაც მიმართა. თუმცა საქმე კვლავ იმავე პროკურორებს დაუბრუნდათ. „არა მგონია აქ სამართალს მივაღწიო, მაგრამ მე მაინც არ გავჩერდები. სტრასბურგში გავასაჩირებ“.

23:15, Saturday, 25.05.2013
Lela Abesadze applied to the Batumi office of the Human Rights Center. She was registered to meet Giorgi Ugulava, prosecutor of Adjara Autonomous Republic two times but the prosecutor did not meet him at all.
“I was the sixth in the queue but when my turn came the security officer told me the prosecutor was not going to meet me. They did not explain anything to me. However, the prosecutor met other citizens.”
Lela Abesadze applied to the prosecutor’s office in June of 2009. She requested the prosecutor to investigate the fact of her intimidation and illegal restriction of her freedom. The incident happened on July 10, 2007 in her house. Abesadze lived next to the Levan Varshalomidze, head of Adjara government in Baratashvili Street N 20 in Batumi. “I could not enter my house properly because Varshalomidze lived in the same building. Then they blamed me for causing disorder in the house and the police detained me. Then I was taken to the mental hospital and spent 5 days in the preliminary detention setting. Now, I am blamed for minor offence,” said Abesadze.
The refusal of the Batumi district prosecutor Zaza Metonidze on Abesadze’s complaint was appealed at the Prosecutor’s Office of Adjara Autonomous Republic but prosecutor Davit Charbadze sent the case back to Batumi prosecutor for further discussion. Lela Abesadze appealed to the chief prosecutor of Georgia too. However, the same prosecutors received the case back. “I do not think I will find justice but I will not stop. I will appeal to the Strasbourg Court.”