ტალიავინის კომისიის ანგარიშთან დაკავშირებით “ალიანსი საქართველოსთვის” თანათავმჯდომარებმა განცხადება გაავრცელეს
საქართველოში კონფლიქტის ფაქტების დამდგენი დამოუკიდებელი საერთაშორისო მისიის ანგარიშთან დაკავშირებით „ალიანსი საქართველოსთვის“ თანათავმჯდომარებმა დღეს განცხადება გაავრცელეს.
ირაკლი ალასანიამ, სოზარ სუბარმა, დავით უსუფაშვილმა და დავით გამყრელიძემ განცხადება ჟურნალისტებს ირაკლი ალასანიას პარტიის ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე გააცნეს.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ მისიის ანგარიში ძალიან მძიმე შეფასებას აძლევს საქართველოს პრეზიდენტის მიერ განხორციელებულ ქმედებებს. კერძოდ 7 აგვისტოს ცხინვალზე იერიშით დაიწყო ფართომასშტაბიანი სამხედრო კონფლიქტი.
„ჩვენ ვთვლით, რომ პრეზიდენტ სააკაშვილის პოლიტიკურად უპასუხისმგებლო და წინდაუხედავმა გადაწყვეტილებამ, გაეხსნა ცეცხლი ცხინვალის მიმართულებით, საფრთხის ქვეშ დააყენა სახელმწიფოებრიობა და ქვეყნის განვითარების მომავალი. ამ გადაწყვეტილებამ არა მხოლოდ თავიდან ვერ აგვაცილა რუსეთის მხრიდან საქართველოს სამხედრო ოკუპაცია, არამედ აგრესორს შეუქმნა საქართველოს ტერიტორიაზე მასშტაბური შემოჭრის საბაბი“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ რუსეთის ფედერაციას ეკისრება სრული პასუხისმგებლობა სუვერენული საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიისთვის და ტერიტორიების ოკუპაციისთვის, რასაც ასობით ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა; დღემდე ათეულობით ათასი მშვიდობიანი მოქალაქის ეთნიკური წმენდა მოყვა შედეგად.
„ანგარიში კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, რომ 7 აგვისტო იყო მრავალწლიანი სახელმწიფოთაშორისი პოლიტიკური და სამხედრო  დაპირისპირების კულმინაცია. ეს ომი არ იყო გარდაუვალი, ის იყო წლების მანძილზე მიღებული არასწორი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების შედეგი“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ალიანსში მიიჩნევენ, რომ ყველამ ობიექტურად უნდა შეაფასოს საქართველოს წინაშე მდგარი საფრთხეები და ებრძოლოს ომის ტრაგიკულ შედეგებს.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ საქართველო შეძლებს აფხაზებთან, ოსებთან ურთიერთობების აღდგენას და თავიდან დაიწყებს ერთიანი და მშვიდობიანი მომავლის შენებას.
„ამასთანავე, ტალიავინის დასკვნა არ ცვლის საქართველოს შიდა პოლიტიკური ცხოვრების დღის წესრიგს. საჭიროა, უახლოეს შესაძლო ვადებში თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნების ჩატარების გზით ხელისუფლების კონსტიტუციური და მშვიდობიანი შეცვლა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ირაკლი ალასანიამ და  პარტიის თანათავმჯდომარეებმა მადლიერება გამოხატეს ევროკავშირის მიერ შექმნილი კომისიის, პირადად შვეიცარიელი დიპლომატის ჰაიდი ტალიავინისა და მისი გუნდის მიერ ჩატარებული ობიექტური სამუშაოებისთვის.
ამასთან, ალიანსში მიიჩნევენ,  რომ ამ დასკვნამ ნათელი გახადა 2009 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის წინაპირობები, მიმდინარეობა და შედეგები. ობიექტურად აისახა, რომ რუსეთის ხელისუფლებამ საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიის აქტით უხეშად დაარღვია და უგულვებელყო საერთაშორისო სამართლით განსაზღვრული ყველა ნორმა.
ალიანსი გამოთქვამს კმაყოფილებას იმასთან დაკავშირებით, რომ წინაპირობებში მოხსენიებულია რუსეთის მხრიდან ხელოვნური პასპორტიზაცია, სახელმწიფო საზღვრის უკანონო დარღვევები, დე ფაქტო რეჟიმების მილიტარიზაცია და სხვა.

00:30, Wednesday, 19.06.2013
Statement of “Alliance for Georgia” on Report of Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia
“Alliance for Georgia” spread statement about the report of Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia:
Irakli Alasania, Sozar Subari, Davit Usupashvili and Davit Gamkrelidze announced the statement during the press-conference in their office today.
According to the statement the report made grave assessments about the activities of the president of Georgia. More precisely, the report claims that the large-scaled military conflict started by the attack on Tskhinvali on August 7.
“We think that politically irresponsible and careless decision of the president Saakashvili to open fire at Tskhinvali threatened the statehood and future development of the country. This decision not only failed to protect us from the military occupation of Georgia by Russia but also encouraged the aggressor to invade in Georgia,” states the statement.
The report imposes Russia with the responsibility for its aggression against Georgia and for the occupation of its territories which caused the death of hundreds of people; several tens thousands peaceful civilians became victims of ethnic cleansing.
“The report once more clarifies that August 7 was culmination of years-long political and military controversy between the two states. This war was inevitable; it resulted from the years-long incorrect political decisions” it is said in the report.
The members of the Alliance think that everybody shall assess the threats against Georgia impartially and fight against tragic results of the war.
The report states that Georgia will manage to restore relationship with Abkhazian and Ossetian peoples and they will build peaceful future together.
“In addition to that, the Tagliavini report does not change the schedule of the internal political life. It is necessary to hold independent and fair elections in Georgia to change the government through constitutional and peaceful way,” said the statement of the Alliance.
‘We would like to express our appreciation to the head, Swiss diplomat Ms. Heidi Tagliavini and the members of the Independent International Fact-Finding Mission on the Conflict in Georgia for their important, objective and enormous efforts in order to establish facts on prerequisites, course and consequences of Russian-Georgian war in 2008.
The members of the Alliance think the report exposed the real causes, process and results of the Georgia-Russian war in 2008. It reflected that Russian government breached and neglected the international norms by its aggression against Georgia.
The Alliance appreciates the negative assessment of the artificial passportization, illegal crossing of state borders and, militarization of de facto regimes in the report.