„Human Rights Watch“ საქართველოსა და რუსეთს ომის კანონების დამრღვევების დასჯისკენ მოუწოდებს
საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაცია „Human Rights Watch“ რუსეთსა და საქართველოს იმ პირების დასჯისკენ მოუწოდებს, რომლებმაც რუსეთ-საქართველოს ომის დროს ომის კანონები დაარღვიეს. ამის შესახებ საგანგებო განცხადებაშია ნათქვამი, რომელიც ორგანიზაციის ოფიციალურმა ვებგვერდმა გამოაქვეყნა.
„Human Rights Watch“ საერთაშორისო თანამეგობრობას მოუწოდებს, საქართველოსა და რუსეთს დამნაშავეების დასჯა მოსთხოვონ. ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ ამ დანაშაულმა ბევრი სამოქალაქო პირის სიკვდილი, დაშავება და ქონების განადგურება გამოიწვია.
„საერთაშორისო თანამეგობრობა ფოკუსირებულია იმ საკითხზე, თუ ვინ ისროლა პირველმა, მაგრამ სამართლიანობის აუცილებლობა იგნორირებული არ უნდა იყოს. ადამიანები, რომელთა სახლებიც ბრძოლების შედეგად დაინგრა, დღემდე ელიან მართლმსაჯულებას“, - აცხადებს ორგანიზაციის ევროპისა და შუა აზიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ჰოლი კარტნერი.
„Human Rights Watch“-ის განცხადებით, საქართველოში ომის გამომწვევი ფაქტების დამდგენმა ევროკავშირის მისიის ანგარიშში ნათქვამია, რომ საქართველოს, რუსეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ჯარებმა დაარღვიეს ადამიანის უფლებები. დარღვევები კი ჩადენილი იყო ქართველი და რუსი სამხედროების არაშერჩევითი შეტევებით, ასევე, მიმდინარეობდა ქართული სოფლების ძარცვა და გადაწვა.
ორგანიზაცია ტალიავინის მისიის მოხსენებაზე დაყრდნობით  აღნიშნავს, რომ ამ პროცესს თან სდევდა ე. წ. სამხრეთ ოსეთის ჯარების მხრიდან ცუდი მოპყრობა, ცემა, მძევლად აყვანა და დატყვევება, რუსული ჯარები კი ოსური მილიციის მხრიდან დარღვევის თავიდან ასაცილებლად არაფერს აკეთებდნენ.

22:42, Monday, 20.05.2013
The international human rights organization Human Rights Watch calls upon Georgia and Russia to bring those responsible for the war in August 2008 to the court; those people have committed war crimes. The urgent appeal of the organization was published on the official website of the HRW.
The Human Rights Watch calls upon the international community to compel Georgia and Russia to punish the offenders. The organization states that their crimes resulted into the death of many civilians and damage of properties of peaceful citizens.
‘The international community is largely focusing on who fired the first shot, but the need for justice should not be ignored,” said Holly Cartner, Europe and Central Asia director at Human Rights Watch. ‘The people whose lives were ruined by fighting are still waiting for justice. It's hard to imagine how there could be any real reconciliation without it.’
Human Rights Watch reports that ‘the Fact-Finding Mission's 1,129-page report on last year's armed conflict between Georgia and Russia over South Ossetia found that international human rights and humanitarian law violations were committed by Georgian, Russian, and South Ossetian forces. The violations included indiscriminate attacks by the Georgian and Russian militaries and a widespread campaign of looting and burning of ethnic Georgian villages, along with ill-treatment, beating, hostage-taking, and arbitrary arrests by South Ossetian forces. The report also found that the Russian military failed to prevent or stop violations by the Ossetian militia’.