ირანული მედია: საქართველოს ტერიტორიაზე ირანელი მეცნიერი დააკავეს
სააგენტო „მიგნიუსი“ ირანულ მედიაზე დაყრდნობით ავრცელებს ინფორმაციას, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს ტერიტორიაზე დააკავეს ბირთვულ სფეროში მომუშავე ირანელი მეცნიერი, ვინმე არდებილი, რომელიც საქართველოში ბიზნესმენის სტატუსით იმყოფებოდა.
ამავე ინფორმაციის თანახმად, ქართულმა მხარემ არდებილი აშშ-ს გადასცა.
ამავე ინფორმაციას სააგენტო „ნიუსრუ“ ლონდონში გამომავალ არაბულენოვან გაზეთ „აშ-შარქ ალ-აუსათზე“ დაყრდნობით ავრცელებს.
ინფორმაციებში არ არის მითითებული, თუ კონკრეტულად როდის მოხდა ეს ფაქტი.
აღსანიშნავია, რომ ირანული მედიის ერთ-ერთი მთავარი თემა ბირთვულ სფეროში მომუშავე კიდევ ერთი მეცნიერის შახრამ ამირის გაუჩინარებაა. თეირანის მალექ აშთარის უნივერსიტეტის თანამშრომელი ამირი საუდის არაბეთში გაემგზავრა და უგზო-უკვლოდ გაუჩინარდა.
გავრცელებული ინფორმაციით, გაეროს გენერალურ მდივანთან პან გი მუნთან შეხვედრისას. ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მანუჩერ მოთაქიმ ამირის მოტაცებაში აშშ დაადანაშაულა.
საპასუხოდ, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა იან კელიმ განაცხადა, რომ ამერიკულმა მხარემ მომხდარის შესახებ არაფერი იცის.

Iranian Scientist Was Arrested in Georgia
Based on the Iranian media sources News Agency “Mig News” spread information about the detention of scientist from Iran working in the field of nuclear science. His name is Ardebil and visited Georgia as a businessman. According to the spread information Georgian side deported the scientist to the USA.
News Agency “News.ru” spread the same information based on the London based Iranian newspaper “Ash-Sharq Al-Awsat ”.
The spread information does not mention the exact date of detention. It must be noted that main topic of Iranian media sources is disappearance of one more scientist Shakhram Amir working on nuclear science as well. Employee of the Tehran Malek Ashtar University Amir went to Arabia and disappeared.
According to the spread information, during the meeting with Ban Ki Moon, secretary general of the UN, foreign minister of Iran Manucher Motak blamed the US in kidnapping of Amir.
In reply to the accusation the official representative of the US State Department Ian Kelly stated that the US had no information about the incident.