თელავში კონსერვატორების ოფისის დარბევის საქმეს დამრბევები იძიებენ
თელავში, კონსერვატორების ოფისის დარბევის და ოპოზიციური პარტიების წევრთა ცემის საქმეს, თელავის პოლიცია იძიებს. არადა, თელავის პოლიციის უფროსი შოთა ბეჟანიშვილი და პოლიციის სხვა მაღალჩინოსნები დარბევას თავად ხელმძღვანელობდნენ.
„ეს რის მოქმედი კანონმდებლობის უხეში დარღვევა. არ შეიძლება სისხლის სამართლის საქმე გამოსაძიებლად იმ პირებს გადასცე, რომელთაც დანაშაული თვითონ ჩაიდინეს. ამისათვის კახეთის საოლქო პროკურორი პასუხისგებაში უნდა მიეცეს“, - განაცხადა „ახალი მემარჯვენეების“ ერთ-ერთმა ლიდერმა ფიქრია ჩიხრაძემ.
შეგახსენებთ, რომ პოლიციის მაღალჩინოსნებმა და თელავის საკრებულოს თანამშრომლებმა კონსერვატიული პარტიის თელავის ოფისი 2009 წლის 09 სექტემბერს მაშინ დაარბიეს, როცა თელავში საქართველოს მთავრობა „ხალხს ანგარიშს აბარებდა“. პოლიციელები და ნაცმოძრაობის აქტივისტები კონსერვატორების თელავის ოფისში მას შემდეგ შეიჭრნენ, რაც ოპოზიციის წარმომადგენლებმა მომღერალ გია გაჩეჩილაძის სიმღერა ჩართეს. დარბევას თელავის პოლიციის და კუდ-ის თელავის განყოფილების უფროსები ხელმძღვანელობდნენ. ესენი არიან, შოთა ბეჟანიშვილი – თელავის პოლიციის უფროსი; აკა საჩიშვილი – თელავის პოლიციის უფროსის მოადგილე; გოგი გიორგელაშვილი – კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის თელავის სამმართველოს უფროსი; ზურა საჩიშვილი და ზურა ქადაგიშვილი - ამავე განყოფილების ოპერატიული მუშაკები და პოლიციის მაღალჩინოსანი ბექა როსტომაშვილი. დარბევის დროს სასტიკად სცემეს კონსერვატორების წევრები გიორგი დალაქიშვილი, ერეკლე ცოცანიძე, გიორგი მოსიაშვილი. ასევე, რესპუბლიკური პარტიის თელავის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი გოგი ჭონიშვილი, ახალი მემარჯვენეების წევრი არჩილ ჯორჯაძე და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ალექსანდრე ტალიური. დარბევის შედეგად დაზიანდა ტექნიკა და ავეჯი. ოპოზიციის წარმომადგენლებს წაართვეს და დაუმტვრიეს მობილური ტელეფონის აპარატებიც.

Offenders Investigate Dispersal of the Telavi Office Conservative Party
Telavi district police investigates the dispersal of the Telavi office of the Conservative Party and beating of the members of the opposition parties. Shota Bejanishvili the head of Telavi police and other high-ranking officials participated in the dispersal.
“It contradicts the current legislation. Offenders cannot investigate the criminal case. Prosecutor of Kakheti region shall be punished for similar decision,” said Pikria Chikhradze one of the leader of the New Right.
Police officials and representatives of Telavi municipality board attacked the Telavi office of the Conservative Party on 9 September 2009, when ministries of Georgia were representing their reports in Telavi. Policemen and the activists of the National Movement broke into the office because they heard song of Gia Gachechiladze from the office of the opposition party. The dispersal was organized by the heads of Telavi police department and CSD. They are Shota Bejanishvili the head of Telavi police department; Aka Sachishvili - deputy head of Police department; Gogi Giorgelashvili - head of Telavi office of the Constitutional Security Department; Zura Sachishvili and Zura Kadagishvili - officials of the same department and Beka Rostomashvili - high-ranking police official. Members of the Conservative Party George Dalakishvili, Erekle Tsotsanidze and George Mosiashvili were beaten severely. They also beat leader of Telavi office of the Republic Party Gogi Choniashvili, member of the New Rights Archil Jorjadze and the leader of the local non-governmental organization Aleksandre Taliuri. Equipment and furniture was damaged during the dispersal. The mobile-phones of the members of opposition parties were seized and broken.