დიპლომატები დღეს პანკისის ხეობაში არსებულ ვითარებას გაეცნობიან
პანკისის ხეობაში არსებულ სიტუაციას ექსპერტებთან და პოლიტიკოსებთან ერთად დღეს, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებიც გაეცნობიან.
„ქრისტიან–დემოკრატების“ ინიციატივით შექმნილი სპეციალური მონიტორინგის ჯგუფი პანკისის ხეობაში დილით გაემგზავრება, ადგილზე შეხვდება  მოსახლეობასაც და ადგილზევე გადაამოწმებს ბოლო დროს რუსი მაღალჩინოსნების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, ხეობაში ტერორისტების არსებობის და გადამზადების შესახებ.
მონიტორინგის ჯგუფში შედიან უნგრეთის, დიდი ბრიტანეთის, გერმანიის, შვედეთის, უკრაინის, ჩინეთის, საფრანგეთის, ესტონეთის, ჩეხეთის, აშშ-ის, ირანის საელჩოების, ევროკომისიის, ევროსაბჭოს და ევროკავშირის წარმომადგენლები. პანკისში არსებულ სიტუაციას დღეს ასევე „BBC“-სა და „THE WASHINGTON POST“ –ის კორესპონდენტები გაეცნობიან.
ქართველ და უცხოელ ჟურნალისტებთან ერთად პანკისის ხეობაში დღეს რუსული მედია-საშუალებების „რია ნოვოსტისა“ და ტელეკომპანია „მირის“ წარმომადგენლებიც ჩავლენ.
რაც შეეხება ექსპერტებს, მონიტორინგის ჯგუფში ერთვებიან „თავდაცვისა და უსაფრთხოების“ საბჭოში შემავალი ექსპერტები, ასევე, ექსპერტი კავკასიის საკითხებში მამუკა არეშიძე და NDI-ის  წარმომადგენლები.
მონიტორინგის ჯგუფის წევრები ხადორ-ჰესამდე შემოივლიან ყველა იმ ადგილს, სადაც თავის დროზე, 2001-02 წლებში შეიარაღებული დაჯგუფებები მართლაც იმყოფებობდნენ.

Today Diplomats Will Learn Current Situation in Pankisi Valley
Today, representatives of the diplomatic corps accredited in Georgia will learn the current situation in Pankisi Valley together with Georgian experts and politicians.
Monitoring group set up by the initiative of the Christian Democrats will leave for the Valley in the morning. They will meet local population and check the information about training of terrorists in the valley spread by Russian governmental officials.
Members of the group are representatives of the Embassies of Hungary, Great Britain, Germany, Sweden, Ukraine, China, France, Estonia, Czech Republic, the USA, Iran, as well as representatives of the European Commission, Council of Europe and EU. Today, correspondents of the BBC, The Washington Post will also observe the situation in the valley.
Together with Georgian and foreign journalists reporters of the Russian media-sources “Ria Novosti” and TV-Station “Mir” will arrive in the Pankisi Valley.
As for experts, the members of the monitoring group are experts from the Council of Defense and Security; exert of Caucasian issues Mamuka Areshidze and representatives of the NDI.
Monitoring group members will visit every place up to Khador Power Station where armed formations used to be in 2001-2002.