არასამთავრობო ორგანიზაცია დროებითი მოთავსების იზოლატორებში არსებულ მდგომარეობას აპროტესტებს
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები – ადამიანის უფლებებისათვის“ დროებითი მოთავსების იზოლატორებში არსებულ მდგომარეობას აპროტესტებს.
როგორც ორგანიზაციის თავმჯდომარემ ნანა კაკაბაძემ განაცხადა, რომ იზოლატორების დიდ ნაწილში მძიმე პირობებია და ეს პრობლემა განსაკუთრებით აქტუალურია იმ პირთათვის, რომელთაც ადმინისტრაციული სახდელის სახით 30 დღიანი პატიმრობა აქვთ შეფარდებული.
ოფიციალური ინფორმაციით, თელავის დროებითი მოთავსების იზოლატორს არ გააჩნია სასეირნო ეზო; ყვარლის დროებითი მოთავსების იზოლატორის 6 საკანში განთავსებულია 14 რკინის საწოლი, არ არსებობს გათბობისა და სავენტილაციო სისტემები. დმი-ს არ გააჩნია ფანჯრები და სასეირნო ეზო; სავენტილაციო სისტემა და სასეირნო ეზო არც საგარეჯოს დროებითი მოთავსების იზოლატორს აქვს. დაკავებულებს არ ეძლევათ პირადი ჰიგიენისათვის საჭირო ნივთები. 12 რკინის საწოლია განთავსებული სიღნაღის დროებითი მოთავსების იზოლატორში. სავენტილაციო სისტემა და სასეირნო ეზო არც სიღნაღის იზოლატორს აქვს. დაკავებულებს პირადი ჰიგიენისათვის საჭირო ნივთებს არც აქ აძლევენ.
როგორც ცნობილია, პარლამენტის მიერ კანონში შეტანილი ცვლილებების თანახმად, 2009 წლის 18 აგვისტოდან ადმინისტრაციული სამართალდარღვევებისათვის ძალაში ახალი წესები შევიდა. ერთ-ერთი სიახლის მიხედვით, ადმინისტრაციული პატიმრობის მაქსიმალური ვადა 3-ჯერ, 90 დღემდე გაიზარდა. ნანა კაკაბაძის განცხადებით, ეს იმას ნიშნავს, რომ ზემოთაღნიშნულ პირობებში 3 თვით ადმინისტრაციული პატიმრობა პირდაპირ უტოლდება დაკავებულების წამებას, არაადამიანურ და ღირსების შემლახველ მოპყრობას.

According to Nana Kakabadze the head of the organization, situation is very hard in most settings and this problem is especially urgent for the people who are imprisoned only for 30 days under administrative charge.
According to official information, Telavi district pretrial detention setting does not have a yard. 14 iron beds are placed in six cells, there is no central heating and air-conditioning; it does not have windows or yard either. Sagarejo district temporary detention setting does not have air-conditioning and yard. Detainees do not get hygiene items. 12 iron beds are placed in Sighnaghi detention setting and it does not have ventilation system and yard; detainees do not receive hygiene items either.
Reportedly, according to the amendments to the law, from 18 August 2009 new rules were put in force for administrative offence. According to it, maximum term for administrative liability increased three times and it is 90 days now. Nana Kakabadze said serving administrative imprisonment for 3 months in such conditions is equal to torture, inhuman and degrading treatment.