„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ იაფი დაზღვევის პროგრამას დადებითად აფასებს
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ დადებითად აფასებს ხუთლარიანი სადაზღვევო პოლისის პროგრამას. როგორც ორგანიზაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა თამარ ქაროსანიძემ განაცხადა, „დაზღვევის ე.წ. 5-ლარიანი სქემა შეიძლება, სულაც არ იყო ახალი და შესანიშნავი სოციალური ინიციატივა, მაგრამ სწორი მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯი იყო“.
„სათანადო კორექტირების შემთხვევაში, ამ სქემამ, შესაძლოა, რეალურად შეუწყოს ხელი საქართველოს მოსახლეობისთვის მტკივნეული ჯანდაცვის პრობლემების მოგვარებას. ის გარკვეულწილად არეგულირებს ისეთ მნიშვნელოვან პრობლემებს, როგორიცაა: სახელმწიფო შესყიდვების სისტემაში არსებული კორუფცია, პაციენტთათვის არჩევანის შეზღუდულობა, კონკურენციის არარსებობა, მედიკამენტებზე მაღალი ფასები და სხვა. პროგრამა ეფუძნება მექანიზმს, რომლითაც გაწეული მომსახურების დაფინანსება მიღებული შედეგების შესაბამისად ხდება. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ ახალი სქემა, მოქალაქეთა დაზღვევით დაინტერესებით, ქმნის პოტენციას, რომ ჯანდაცვის სექტორის დაფინანსება გაიზარდოს. თუმცა, შეთავაზებული პაკეტი ძალიან შეზღუდულია (ის ფაქტობრივად მხოლოდ გადაუდებელ სამედიცინო დახმარებას ფარავს) და ამიტომ მისით დაინტერესება საკმაოდ დაბალია. დაინტერესების დაბალი დონე საფრთხეს უქმნის სქემის ეფექტიან მუშაობას და აფერხებს დაზღვევის სისტემის გაჯანსაღებას“, - აღნიშნავს ქაროსანიძე.
მისივე თქმით, აუცილებელია, ამ პროგრამაში ადამიანების დიდი რაოდენობა ჩაერთოს: „ეს რისკის შემცირებას და შესაბამისად, დაზღვევის პროდუქტიულობის გაზრდას შეუწყობს ხელს. თუ ახალი სადაზღვევო სქემით შემოთავაზებული სამედიცინო მომსახურების არეალი გაიზრდება და დაიხვეწება მისი რეგულირების მექანიზმები (როგორც სადაზღვევო კომპანიებში, ასევე, ხელისუფლების დონეზე), დაზღვევით უფრო მეტი მოქალაქე დაინტერესდება. შესაბამისად, ასეთ შემთხვევაში, შეღავათიანი დაზღვევა საქართველოს ჯანდაცვისა და სოციალურ სფეროებზე დადებითად იმოქმედებს“.

“Transparency International - Georgia” positively assesses 5 GEL insurance policy program. According to Tamar Karosanidze, executive director of the organization stated that “so-called 5 GEL insurance scheme might not be a new and perfect social initiative, but it was right step”.
“In case of subsequent correction, this scheme might really support resolution of the healthcare problem of Georgian population which is painful for everybody. It regulates such important problems like corruption the system of state purchases, restriction of alternative variants for patients, lack of competition, high prices of medicines and so on. The program is based on the mechanism, which finances the medical service according to the results. The most important is that new scheme creates potential through interesting people to increase the funding of the healthcare system. However, the offered package is very limited (in fact it only covers urgent medical aid) and consequently people are interested in it. The low level of interest threats effective work of the scheme and hinders the improvement of the insurance system”, said Karosanidze.
According to her, it is necessary that huge number of people should involve the program:”It will assist to reduce risk and correspondingly, supports to increase insurance productivity. If medical service, through insurance, increases and regulation mechanism improve (both in insurance companies and at the government level), more people will be interested in the insurance. Consequently, in this case, insurance will have positive impact on healthcare and social fields of Georgia”.