სოზარ სუბარი: „ხელისუფლებამ არჩევნების გაყალბებისთვის მუშაობა უკვე დაიწყო“
„არჩევნები ჯერ არ დანიშნულა, მაგრამ ხელისუფლებამ უკვე დაიწყო მისი გაყალბებისთვის მუშაობა“, - განაცხადა „ალიანსი საქართველოსთვის“ თანათავმჯდომარემ, სოზარ სუბარმა დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე. მისი თქმით, ხელისუფლება უკვე შეუდგა „ინოვაციური“ სქემების შემუშავებას თვითმმართველობის არჩევნების გასაყალბებლად.
„ჩვენ გვაქვს ინფორმაცია, რომ ამჯერად ხელისუფლება თბილისის მერისა და საკრებულოს არჩევნების გაყალბებას შემდეგი გზით გეგმავს: რაიონებში მოქმედი „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელფასიან კოორდინატორებს ევალებათ, შეარჩიონ და თბილისის კოორდინატორების მეშვეობით, დედაქალაქში დაარეგისტრირონ სხვადასხვა რეგიონში მცხოვრები მოქალაქეები. გათვლა ასეთია – ამ გზით თბილისის თითოეულ საარჩევნო უბანზე, დაახლოებით, 70-დან 100-მდე მოქალაქე უნდა დარეგისტრირდეს. ისინი „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატის სასარგებლოდ მისცემენ ხმას“, - აღნიშნა სოზარ სუბარმა.
მისივე თქმით, თუ გავითვალისწინებთ, რომ თბილისში 750-მდე საარჩევნო უბანია, არჩევნების გაყალბების ახალი სქემით, დაახლოებით, 75 000 არათბილისელი ამომრჩეველი თბილისის მერის არჩევნებში მიიღებს მონაწილეობას.
„ხელისუფლება კარგად ხედავს, რომ ყველაზე მეტი პრობლემა მას დედაქალაქში შეექმნება და ამ სქემის შემუშავებაც სწორედ ამით არის განპირობებული. სახელისუფლო პარტია ამ და კიდევ სხვა მეთოდებით ცდილობს, მოუგროვოს გიგი უგულავას ის 30%, რომელიც ასეთი მნიშვნელოვანი და პრინციპული აღმოჩნდა „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლებისთვის საარჩევნო კოდექსზე მომუშავე ჯგუფში“, - აღნიშნა სუბარმა.
მისივე თქმით, დაიწყება კონტროლი დედაქალაქში მოქალაქეთა რეგისტრირების რაოდენობრივ მაჩვენებელზე და მისი მკვეთრი ზრდის შემთხვევაში, სადამკვირვებლო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წინაშე დასვამენ საკითხს, ხელისუფლების მხრიდან არჩევნების გაყალბების მცდელობის შესახებ.
„ხელისუფლების გარდა, ვაფრთხილებთ იმ მოქალაქეებსაც, რომლებიც ჩაერთვებიან ამ საქმეში, რომ მათ მომავალში შესაძლოა, შეექმნათ გარკვეული პრობლემები. აქვე დავამატებთ, რომ ჩვენ გვყავს კონკრეტული ინფორმატორები, ვინც გვაცნობა ამ სქემების შესახებ. თუმცა, მათივე უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, სახელებს და გვარებს ვერ დავასახელებთ. ასევე, გვაქვს ინფორმაცია, არა მხოლოდ „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტებს, არამედ კუდ-ის თანამშრომლებსაც აქვთ მიღებული დავალება. მათ ევალებათ, დედაქალაქში  თითოეულმა 20-20 ადამიანი დაარეგისტრიროს", - აღნიშნა სუბარმა.

Sozar Subari: “Government Started Working for the Fabrication of Elections”
“Elections have not been scheduled yet but the government has already started working to fraud it,” said co-chairperson of the “Alliance for Georgia” Sozar Subari at the press-conference today. He said the government has already started to create “innovative” schemes to fraud the elections of local government.
“We have information that government plans to fraud election of Tbilisi City Hall and municipality boards in the following way: coordinators of the regional offices of the National Movement (who get salaries) are ordered to select people with the support of the coordinators from Tbilisi and register them in Tbilisi. Their goal is to register about 70-100 people in each election district who will vote for the candidate of the National Movement, the ruling party,” said Sozar Subari.
He said if we consider that there are about 750 election districts in Tbilisi about 75 000 people from the regions will take part in the elections in Tbilisi.
“The government knows they have more problems in the capital and they have worked out this scheme to resolve this problem. The ruling party tries to collect the 30 % for Gigi Ugulava (current mayor of Tbilisi) which turned out so important and principle percentage for the representatives of the National Movement in the group working on the election code,” said Subari.
Sozar Subari said they will start to control the registration procedure of people in the capital and if the number of new registration increases in near future they will inform observing missions and international organizations about the attempt of the government to fraud the elections.
“Besides government, we would like to warn the citizens who will interfere in this fabrication because in future they might face some problems. Here we would like to add that we have concrete informers who have informed us about this intention. However, because of their security we do not want to announce their names. Besides that, we have information that not only the activists of the National Movement, but also officers of the CSD were ordered to register at least 20 peoples in the capital,” said Subari.