ირაკლი კორძაიას, ჯაბა ჯიშკარიანსა და დაჩი ცაგურიას სასამართლომ 500-ლარიანი ჯარიმა დააკისრა
საქალაქო სასამართლომ "მოძრაობა 7 ნოემბრის" ლიდერებს, ჯაბა ჯიშკარიანს, დაჩი ცაგურიასა და ირაკლი კორძაიას ადმინისტრაციული სასჯელის სახით 500-ლარიანი ჯარიმა დააკისრა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ დაჩი ცაგურიას ადვოკატმა, გელა ნიკოლაიშვილმა განუცხადა, სასამართლო პროცესები ცალ-ცალკე ჩატარდა და ყველა მათგანი იდენტურად წარიმართა.
„არც ერთ სასამართლო პროცესზე მოსამართლემ არ გაიზიარა დაკავებულთა ადვოკატების შუამდგომლობა მათი დაკავების ვიდეომასალის ნახვასთან და მოწმეების დაკითხვასთან დაკავშირებით. სამაგიეროდ, მოსამართლეებმა გაიზიარეს პატრულების მოთხოვნა და დაკავებულებს 500-ლარიანი ჯარიმა დააკისრეს“, - განაცხადა ნიკოლაიშვილმა და განმარტა, რომ „მოძრაობა 7 ნოემბრის“ წევრები „შეკრებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ კანონის დარღვევაში დაადანაშაულებს.
ნიკოლაიშვილის თქმით, ცაგურია, ჯიშკარიანი და კორძაია 23 ნოემბერს საქართველოს პარლამენტის წინ საპატრულო პოლიციამ დააკავა, როდესაც ისინი კიბეებზე ისხდნენ ბუტა რობაქიძის, სანდრო გირგვლიანისა და ზურაბ ვაზაგაშვილის მკვლელობის ისტორიების ამსახველი პლაკატებით.
„პატრულმა მათ უთხრა, რომ აქცია უკანონო იყო, რადგან ნებართვა არ ჰქონდათ. წინა დღეს კი, მოძრაობას მერიამ უთხრა უარი აქციის ჩატარებაზე იმ მოტივით, რომ 23 ნოემბერს პარლამენტის წინ დაგეგმილი იყო ღონისძიებები“, - განაცხადა ნიკოლაიშვილმა.

Irakli Kordzaia, Jaba Jishkariani and Dachi Tsaguria were Fined 500 GEL by the Court
A fine of 500 GEL was imposed on the leaders of the movement “7 November” Jaba Jishkariani, Dachi Tsaguria and Irakli Kordzaia by Tbilisi Civil Court under administrative law.
As the attorney of Dachi Tsaguria Gela Nikolaishvili stated to “InterPressNews”, the trials were held separately and identically.
“Judge dismissed petition of the attorneys of detainees to see the video of their arrest and to interrogate witnesses. Instead, the Judges satisfied the patrol’s request and imposed a fine of 500 GEL on the detainees” said Nikolaishvili and explained that the members of the movement “7November” were accused of breaching the Law on Assembly and Manifestations.
According to Nikolaishvili, Tsaguria, Jishkariani and Kordzaia were arrested by Patrol Police on November 23 when sitting on the stairs of the Parliament of Georgia with posters describing the history of murder of Buta Robakidze, Sandro Gvirgvliani and Zurab Vazagashvili.
“Patrol told them that the demonstration was illegal because they did not have permission, but the day before the City Hall refused the movement to arrange the action because some arrangements were planned in front of the Parliament on November 23”said Nikolaishvili.