ბასილ კობახიძე: „მარხვით და რელიგიით სპეკულაცია, საერთოდ, დამახასიათებელია „ნასედკა“ და ჯამბაზი გია გაჩეჩილაძისთვის“
ყოფილი დეკანოზის, ბასილ კობახიძის განცხადებით, „ტელეკომპანია „მაესტროს“ მესვეურებმა რელიგიაზე აპელირებით იაფფასიანი ტრიუკი ჩაატარეს“. კობახიძე პიროვნულ შეურაცხყოფად აფასებს იმ ფაქტს, რომ გია გაჩეჩილაძემ („უცნობი“) ის გადაცემა „საკანი #5“-ში მიიწვია, გადაცემის ეთერში გასვლამდე კი განუცხადეს, რომ მასთან საუბრის კურთხევა გაჩეჩილაძეს მისმა მოძღვარმა არ მისცა, რის გამოც სტუმრობა ჩაიშალა.
„გაუგებარია, ვინ უმტვრევდა გაჩეჩილაძეს „საკნის“ კარებს?! მე მიწვევას არავის ვთხოვ ხოლმე, მაგრამ თუ მიწვევენ, ყოველთვის ვთანხმდები, მიუხედავად ჩემი დამოკიდებულებისა ამა თუ იმ გადაცემისა და მისი ავტორისადმი. ამ შემთხვევაშიც „საკნის“ პროდიუსერი მაგდა დამიკავშირდა და მთხოვა, 7 დეკემბერს გადაცემის სტუმარი ვყოფილიყავი. ამის შემდეგ ისევ დამირეკა და განმიმარტა, რომ გია გაჩეჩილაძეს მოძღვარმა მარხვის პერიოდში ჩემთან საუბრის კურთხევა არ მისცა. თვითონ გაჩეჩილაძემ ჩემთან დალაპარაკება არც ისურვა. ამ ფაქტს აღვიქვამ, როგორც პიროვნულ შეურაცხყოფას. თითქოს მოსიარულე ცოდვა ვარ, რომელთანაც საუბარი არ შეიძლება. მაინტერესებს, გაჩეჩილაძემ ყველა სტუმრის მიწვევაზე და პოლიციაზე თავდასხმაზეც თუ აიღო მოძღვრისგან კურთხევა?!“ – განაცხადა კობახიძემ.
ამასთან, კობახიძის თქმით, ის დაუკავშირდა გია გაჩეჩილაძის მოძღვარს - დეკანოზ ალექსანდრე გალდავას, რომელიც მისი ბავშვობის მეგობარია. ამ უკანასკნელმა უარყო, რომ მის სულიერ შვილს კობახიძესთან საუბრის ნება არ დართო.
„მამა ალექსანდრეს გია გაჩეჩილაძისთვის მსგავსი არაფერი უთქვამს. ეს იყო იაფფასიანი ტრიუკი - მარხვით და რელიგიით სპეკულაცია, რაც საერთოდ დამახასიათებელია „ნასედკა“ და ჯამბაზი გაჩეჩილაძისთვის. ვფიქრობ, ეს გადაცემის წამყვანის, ეროსი კიწმარიშვილისა და მამუკა ღლონტის ერთობლივი გადაწყვეტილება იყო, რომლითაც როგორც თვითონ გადაცემა, ისე მოძღვარი მამა ალექსანდრეც შეარცხვინეს“, - დასძინა კობახიძემ.
გია გაჩეჩილაძის განცხადებით კი, მოძღვარმა კობახიძესთან საუბრის კურთხევა არ მისცა, რის შემდეგაც მან გადაცემა „საკანი #5“-ის შობის მარხვის დასრულებამდე დახურვის გადაწყვეტილება მიიღო. მისივე თქმით, ბასილ კობახიძის გადაცემაში მოწვევა მისი პირადი გადაწყვეტილება იყო, რომელიც საკუთარ მოძღვართან საუბრის შემდეგ შეცვალა.
გადაცემის ავტორის თქმით, ის კობახიძეს მარხვის დასრულების შემდეგ მიიწვევს. თუმცა, ყოფილი დეკანოზი მასთან სტუმრობას აღარ აპირებს.
ინციდენტთან დაკავშირებით ტელეკომპანიის ხელმძღვანელები კონკრეტულ კომენტარს არ აკეთებენ. როგორც მამუკა ღლონტმა განაცხადა, „გია გაჩეჩილაძის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას ვერაფერს დაამატებს“. ეროსი კიწმარიშვილის თქმით კი, იგი უკვე ერთი კვირაა, საქართველოში არ იმყოფება და ბასილ კობახიძის „საკანში“ სტუმრობაზეც ინფორმაცია არ გააჩნია.

Basil Kobakhidze: Speculation with Fasting and Religion is Characteristic Feature of Denouncer and Clown Gia Gachechiladze
According to former archpriest Basil Kobakhidze, leaders of TV-company “Maestro” played dirty game by manipulating with religion. Kobakhidze considers the fact, that he was invited to the program “Cell#5” by Gia Gachechiladze and before TV-program started he was told Gachechiladze was not allowed by his priest to converse with him; so Kobakhidze did not visit the program.
“It is strange, who was breaking into this Gachechiladze’s cell?! I never ask anybody to invite me, but if I am invited I always accept despite my personal attitude to the program or its author. Producer of the TV-program Magda called me and asked to come to the program on December7. After this she called me and explained that Gia Gachechiladze was not allowed to converse with him because his priest did not allow him to meet me during the fast. Gachechiladze did not speak to me. I consider this fact as a personal offence. They treat me like a sin, with whom nobody should talk. I am wonder if Gacheciladze was allowed by the priest to invite other guests and to attack on police?!” said Kobakhidze.
Besides, according to Kobakhidze, he called Gacheciladze’s priest - archpriest Aleksandre Galdava, which has been his friend since childhood. The Priest refused that he prohibited his spiritual son to converse with Kobakhidze.
“Father Aleksandre has not told similar thing to Gia Gachechiladze. This was a dirty game -speculation with religion, which is generally characteristic of denouncer and clown Gachechiladze. I think this was a joint decision of TV-presenter Erosi Kitsmarishvili and Mamuka Ghlonti, who discredit both the TV-program and father Aleksandre” added Kobakhidze.
According to Gia Gachechiladze, his priest did not allow him to converse with Kobakhidze, after which he decided to stop broadcasting of “Cell#5” until the Christmas fast ends. According to him, invitation of Basil Kobakhidze was his own decision which he changed after visiting his priest.
According to the author of the program, he will invite Kobakhidze after the fast, though former archpriest is not going to visit him in future.
Leaders of TV-company do not make any comments about the incident. According to Mamuka Ghlonti, he could not add anything to the released information”. And according to Erosi Kitsmarishvili, he is abroad for a week and he has no information about Basil Kobakhidze’s visit to the TV-program.