კარასინმა და ჰამარბერგმა ქართული და ოსური მხარეების მიერ დაკავებულ მოქალაქეთა გათავისუფლებაზე ისაუბრეს
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ გრიგორი კარასინმა და ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა თომას ჰამარბერგმა ცხინვალის კონფლიქტის ზონაში შექმნილი ვითარება, მათ შორის დაკავებულების გათავისუფლების საკითხი განიხილეს. როგორც რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური ვებგვერდი იუწყება, კარასინისა და ჰამარბერგის შეხვედრა გუშინ შედგა.
შეხვედრაზე ცხინვალის კონფლიქტის დარეგულირების საკითხთა ფართო სპექტრი განიხილეს, მათ შორის რეგიონში ჰამარბერგის ბოლო ვიზიტის შედეგები. კარასინმა და ჰამარბერგმა ასევე იმსჯელეს კავკასიაში საერათშორისო ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ.
მხარეებმა აღნიშნეს, რომ რეგიონში არსებული ჰუმანიტარული პრობლემები აუცილებლად უნდა გადაიჭრას. კარასინსა და ჰამარბერგს მიაჩნიათ, რომ უნდა მოხდეს ნდობის აღდგენა და ქართული და ოსური მხარეების მიერ დაკავებულების ურთიერთგადაცემა.
თომას ჰამარბერგი ცხინვალში 2 დეკემბერს იმყოფებოდა. მან ოსურ მხარეს ქართული მხარის მიერ გათავისუფლებული ოსი ეროვნების 5 მოქალაქე გადასცა და ცხინვალიდან ოსური მხარის მიერ დაკავებული 2 ქართველი მოზარდი – ალეკო ცაბაძე და გიორგი რომელაშვილი გამოიყვანა. ჰამარბერგმა ცხინვალის რეჟიმისგან პირობა მიიღო, რომ ცხინვალის შრომაგასწორებით კოლონიაში დარჩენილ 2 ქართველ მოზარდს – ლევან ხმიადაშვილსა და ვიქტორ ბუჩუკურს 10 დღის შემდეგ გაათავისუფლებდნენ. თუმცა, მოზარდები ამ დრომდე ტყვეობაში რჩებიან.

Karasin and Hammarberg Spoke About the Release of Detainees by Georgian and Ossetian Sides
Grigor Karasin, the deputy foreign minister of Russian Federation and Thomas Hammarberg, High Commissionaire of Human Rights of the Council of Europe discussed the situation in Conflict Zone of Tskhinvali and they also discussed the release of detainees. According to the official website of the ministry of foreign affairs of Russian Federation, Karasin and Hammarberg met yesterday.
They discussed conflict-resolution issues in Tskhinvali and results of human rights commissionaire’s last visit in the District. They spoke about the activities of international organizations in the Caucasus.
Both sides mentioned that the humanitarian problems in the district should be resolved. Karasin and Hammarberg think that confidence should be restored between Georgian and Ossetian sides and detainees shall be released by both sides.
Thomas Hammarberg was in Tskhinvali on December 2.He took 5 Ossetian people to Tskhinvali who were detained by Georgian side and instead 2 Georgian juveniles were released by Ossetian side- Aleko Tsabadze and Giorgi Romelashvili. Tskinvali Regime promised to Hammarberg that they would release two more adults-Levan Khmiadashvili and Victor Buchukuri - within 10 days. However, the juveniles are still in prison.