გურჯაანში ექიმის გამოძახება ისევ ფასიანია
ღორის გრიპის შემთხვევების მკვეთრად მომატებასთან დაკავშირებით, საქართველოს მოსახლეობისთვის პოლიკლინიკების, ოჯახისა და სოფლის ექიმის გამოძახება უფასოა. ამის შესახებ, რამდენიმე დღის წინ, ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ ნიკოლოზ ფრუიძემ განაცხადა. ამ გადაწყვეტილების მიუხედავად, გურჯაანის რაიონში, პოლიკლინიკისა და სოფლის ექიმების გამოძახება ისევ ფასიანია.
როგორც ადგილობრივებმა გვაცნობეს, მათ სოფლის ექიმს მიმართეს გრიპის გართულებულ შემთხვევასთან დაკავშირებით და სახლში მისვლა სთხოვეს. ექიმმა მომსახურებისათვის 10 ლარი მოითხოვა. მომსახურების თანხა 15 ლარს აღწევს ქალაქ გურჯაანის ტერიტორიაზე.
გურჯაანის პოლიკლინიკის მთავარი ექიმის, სოფიკო ქუმსიაშვილის განმარტებით, პოლიკლინიკაში 6-დან 60 წლამდე მოსახლეობის მკურნალობა ფასიანია.
„ღორის გრიპის გავრცელებასთან დაკავშირებით არანაირი ახალი ბრძანება ან რეკომენდაცია არ მიგვიღია, მაგრამ ქვეყანაში არსებული მდგომარეობიდან გამომდინარე, ექიმები, საკუთარი ინიციატივით, პოლიკლინიკაში პაციენტებს უფასოდ მოემსახურებიან. ხოლო, რაც შეეხება ავადმყოფთან ვიზიტს, ეს კვლავ ფასიანია“, - განაცხადა ქუმსიაშვილმა.

Visits to medical clinics, family and village doctors are free because of increased number of H1N1 infection. Nikoloz Pruidze, the deputy minister of healthcare stated several days ago about it. Despite this decision, visits to village doctors or clinics in Gurjaani District are not free.
According to locals, they visited the village doctor because of complicated flue and requested her to visit them at home. The doctor requested 10 GEL for the visit. People should pay about 15 GEL for the doctor visit in Gurjaani District.
According to Sopiko Kumsiashvili, the chief doctor in Gurjaani District Medical Clinic, the treatment of people of the age between 6 and 60 is not free.
“We have not received any new direction or recommendation because of H1N1 virus, but because of the general situation in the country, the doctors serve patients for free based on their own wish. As for visiting the sick person, it is still paid,-stated Kumsiashvili.