„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ თელავში ჟურნალისტებისა და პრესსამსახურების თანამშრომლების შეხვედრა მოაწყო
28 დეკემბერს თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში კახეთის რეგიონული ჟურნალისტებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების პრესსამსახურების თანამშრომლობის საკითხებზე შეხვედრა გაიმართა.
ღონისძიება „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიერ იყო ორგანიზებული. მასში კახეთში პრეზიდენტის რწმუნებულის პირველი მოადგილე, მუნიციპალიტეტების გამგებლები, საკრებულოს თავმჯდომარეები, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების პრესსამსახურების თანამშრომლები და რეგიონული ჟურნალისტები მონაწილეობდნენ.
შეხვედრის მონაწილე ჟურნალისტებმა აღნიშნეს, რომ მუნიციპალიტეტების გამგეობების პრესსამსახურები საერთოდ არ მუშაობენ და მათგან ნებისმიერ საკითხზე ინფორმაციის მიღება, პრაქტიკულად, შეუძლებელია. პრეზიდენტის რწმუნებულის პირველი მოადგილის, გიორგი სიბაშვილის თქმით, სასურველია, მდგომარეობის გამოსწორების მიზნით, პრესსამსახურების თანამშრომლებისთვის ტრენინგი თუ გაიმართება.
საჯარო მოხელეებმა აღნიშნეს, რომ არის შემთხვევები, როცა ჟურნალისტები დაუბალანსებელ ინფორმაციას ავრცელებენ, კომენტარის მოთხოვნისას უხეშები არიან და ა.შ. თავის მხრივ, ჟურნალისტებმა განაცხადეს, რომ დაუბალანსებელი ინფორმაციის გავრცელება იშვიათ შემთხვევაში მართლაც უხდებათ, რადგან ჩინოვნიკებისგან კომენტარის დროულად მიღებას ვერ ახერხებენ.
შეხვედრის შედეგად კიდევ ერთხელ გამოიკვეთა, რომ პრესსამსახურების თანამშრომლები რეგიონებში მომხდარი მოვლენების შესახებ ინფორმაციას არ ფლობენ, რადგან ხელმძღვანელები მათ საქმის კურსში არ აყენებენ. რაიონების გამგებლებმა არ უარყვეს, რომ ეს პრობლემა ნამდვილად არსებობს. მათივე თქმით, ამ მიმართულებით ვითარებას გამოასწორებენ. იანვრის პირველ რიცხვებში კი ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის სპეციალურ შეხვედრებს გამართავენ, სადაც მათ გაწეული მუშაობის, არსებული პრობლემებისა და დაგეგმილი პროექტების თაობაზე ინფორმაციას გააცნობენ.
შეხვედრის დასასრულს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის კოორდინატორმა, გელა მთივლიშვილმა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და ჟურნალისტებთან აქტიური თანამშრომლობისათვის სპეციალური სერტიფიკატები გადასცა ლაგოდეხის და გურჯაანის საკრებულოების პრესასთან და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სპეციალისტებს მარინა გოგოლაძესა და მაგდა ფომინას.
2009 წელს, რეგიონში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებისა და საზოგადოებრივი პრობლემების აქტიური გაშუქებისათვის „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ სერთიფიკატები გადასცა რადიო „ჰერეთის“ თოქშოუს „ხმა“ წამყვანს ხათუნა გოგაშვილს და ჟურნალისტ მადონა ბატიაშვილს.

The Human Rights Centre Arranged Meeting of Journalists and Representatives of Press Services in Telavi
On December 28 the meeting was held on the cooperation of Kakheti district journalists and press services of local self-government organizations in Telavi State University.
Arrangement was organized by the Human Rights Centre. First deputy district governor of President in Kakheti, municipality governors, chairpersons of district administrative board, press service representatives of local self-governments and regional journalists took part in it.
Participant journalists said that press services of district administrative boards do not work at all and it is practically impossible to get information on anything from them. According to the deputy commissary of President Giorgi Sibashvili, it is necessary to hold trainings for press service officials to improve situation.
Public officials remarked that there are occasions when journalists release unbalanced information, request comments roughly and etc. journalists said that sometimes they have to spread unbalanced information, because they do not afford to get comments from high ranking officials in time.
After meeting it was exposed that press service officials have no information about current events of the regions, because they are not well informed by the leaders. District governors did not deny that this problem really exists. According to him they will change the situation for the better. For the beginning of January local officials will hold special meetings for media and NGOs there they will be informed about their work, current problems and arranged projects.
At the end of the meeting coordinator of Kakheti office of the Human Rights Centre Gela Mtivlishvili gave special certificate to specialists of relations with press and public of Lagodekhi and Gurjaani district administrative board Marina Gogoladze and Magda Pomina for active cooperating with NGOs and journalists.
The Human Rights Centre also gave certificates to the presenter of talk show “voice” of radio “Hereti” Khatuna Gogashvili and journalist Madona Batiashvili for active covering of the facts of human rights violations and social problems in the region in 2009.